EMEP' ten,“Bağımsız, demokratik bir ülke ve insanca yaşam bildirgesi”

EMEP, “Bağımsız, demokratik bir ülke ve insanca yaşam bildirgesi” ile ülkedeki sorunlara karşı demokratik çözümü sıraladı. “Üçüncü seçeneğe” işaret eden Genel Başkan Ercüment Akdeniz, “Bu, Cumhur ve Millet ittifaklarına karşı sorunların çözümü için somut adımları sağlayacak tek çıkış yoludur” dedi. 

Haberler 16.01.2022, 21:21 16.01.2022, 21:27
24
EMEP' ten,“Bağımsız, demokratik bir ülke ve insanca yaşam bildirgesi”
banner44

İSTANBUL - EMEP, “Bağımsız, demokratik bir ülke ve insanca yaşam bildirgesi” ile ülkedeki sorunlara karşı demokratik çözümü sıraladı. “Üçüncü seçeneğe” işaret eden Genel Başkan Ercüment Akdeniz, “Bu, Cumhur ve Millet ittifaklarına karşı sorunların çözümü için somut adımları sağlayacak tek çıkış yoludur” dedi. 

Emek Partisi (EMEP), İstanbul Kadıköy’de bulunan Barış Manço Kültür Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısıyla “Bağımsız, demokratik bir ülke ve insanca yaşam bildirgesi”ni açıkladı. Toplantıya, Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş ve çok sayıda sivil toplum örgütü ile sendika temsilcisi katıldı. 

ÜLKE YIKIMA SÜRÜKLENİYOR

Toplantıda konuşan EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Cumhur İttifakı ve sermaye güçlerinin birlikte hareket ettiğini belirtti. Ülkenin “tek adam” ile yönetildiğini söyleyen Akdeniz, ülkenin ve halkın yıkıma sürüklendiğine dikkati çekti. Ülkenin yer altı ve yer üstü zenginliklerinin özelleştirildiğini, sermayeye peşkeş çekildiğine işaret eden Akdeniz, “Şirketler, vakıflar, parti teşkilatları, devlet kurumları ve yöneticileri aracılığıyla çete-mafya ilişkileri yaygınlaşarak, olağan hale getirildi. Erdoğan ve AKP hükümeti, ‘yerlilik ve millilik’ propagandası eşliğinde, ülkeyi ekonomik, siyasi ve askerî açıdan emperyalizme daha fazla bağımlı hale getirdi” dedi. 

HALKIN SIRTINA YÜKLENİYOR

Halkın seçtiği temsilcilerin görevden alındığı ve yerlerine kayyım atandığını dile getiren Akdeniz, “Çatışmacı, savaş kışkırtıcısı politikaların ve operasyonların ağır yükünü sömürülen ve ezilen halk kitlelerinin sırtına yıkıyorlar. Ancak bütün baskılarına, ırkçı ve gerici propagandalarına rağmen Erdoğan ve Cumhur İttifakı, işçi ve emekçiler nezdindeki itibar kaybını durduramıyor, oy desteğindeki çözülmenin önüne geçemiyor. Bu durum önümüzdeki süreçte de devam edecek. Tek adam yönetimi ile Cumhur İttifakı halk desteğini kaybettikçe ve sıkıştıkça baskılarını artıracak, ırkçı ve din istismarcı propagandaya daha fazla sarılacak, gerici-faşist bir rejim kurma yolunda yürümekte ısrar edecektir” diye belirtti.  

MİLLET İTTİFAKI’NIN ÇÖZÜMÜ YOK 

Tarihsel bir eşikten geçildiğini anımsatan Akdeniz, “CHP ve İyi Parti, tek adam yönetimine karşı çıkıyor ve kurdukları Millet İttifakı’nı güçlendirip, ülkenin yönetim biçimini restore etmeyi amaçlıyorlar. İşçi ve emekçi halk kitlelerinin acil çözüm bekleyen ekonomik-politik taleplerinin karşılanması konusunda ise, kimi küçük iyileştirmeler dışında-somut ve bağlayıcı taahhütlerde bulunmuyorlar. Demokratik hak ve özgürlüklerin tanınması ve kullanılmasının önündeki engellerin kaldırılmasına ilişkin tutarlı bir program ortaya koymuyorlar” ifadelerini kullandı.

TEK ÇIKIŞ YOLU 

Tek çıkış yolunun birleşmek olduğunu ifade eden Akdeniz, şöyle devam etti: “Ekonomik ve politik hakları elde etmek için birleşmek, dayanışma içerisinde olmak ve mücadele etmektir. Bu aynı zamanda ülkeyi sürüklendiği yıkımdan kurtaracak ve sorunların çözümü için somut adımların atılmasını sağlayacak tek çıkış yoludur.  Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı’nın ortaya çıkmasından bu yana, biri iktidarda diğeri muhalefette olan bu iki burjuva seçeneğe karşı halkın gerçek seçeneğini oluşturmak için çalışmalar yürütülmektedir. Emekten, barıştan, demokratik hak ve özgürlüklerden yana bütün parti, sendika ve meslek örgütlerinin, aydın, sanatçı ve bilim insanlarının bir araya gelmesi ve merkezi-yerel her düzeyde ortak hareket etmesi için girişimlerini sürdürmektedir.”  

ÜÇÜNÜCÜ SEÇENEK İÇİN ÇAĞRI 

Sundukları bildirgenin, ülkenin ve halkların içine itildiği yıkımdan çıkışın ilk adımı olduğunu belirten Akdeniz, “Bütün emek ve demokrasi güçlerini Cumhur İttifakı’nı yıkacak, Millet İttifakı karşısında sömürülen ve ezilen halk kitlelerinin haklarını kararlıkla savunacak üçüncü bir seçeneği, gerçek bir Halk İttifakı seçeneğini oluşturmak üzere birlikte hareket etmeye çağırıyoruz. Bu aynı zamanda ülkeyi sürüklendiği yıkımdan kurtaracak ve sorunların çözümü için somut adımların atılmasını sağlayacak tek çıkış yoludur” dedi.  

“Ülke yönetiminin demokratikleşmesi, temel haklar ve barış için” ile “Çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi için”  şeklinde olan iki bölümlük bildirgede, öne çıkan başlıklar şöyle: 

“* Tek adam tek parti yönetimine tüm kurum ve uygulamalarıyla birlikte son verilmelidir. En kısa sürede halkın seçtiği temsilcilerden oluşan bir kurucu meclis tarafından, halkın en geniş kesimlerinin katılımıyla yeni bir Anayasa hazırlanmalı ve halkın onayına sunulmalıdır. Bu Anayasa, ülkenin doğrudan halkın seçtiği temsilcilerden oluşan bir meclis tarafından yönetilmesini, demokratik hak ve özgürlükleri güvence altına almalıdır. Devlet düzeni bu temelde bütünüyle yeniden örgütlenmeli, ırkçı-faşist, darbeci-tarikatçı bütün unsurlardan arındırılmalıdır. Özel kuvvetler ve koruculuk gibi yapılar lağvedilmelidir. 

* Valilik, kaymakamlık gibi tüm atanmış kurumlar kaldırılmalı, bölge ve yerellerde yönetim yetkisi seçilmiş yerel meclislerde olmalıdır. Seçilmiş vekil, temsilci ve görevlilere ödenen ücretler kalifiye işçi ücretlerinin ortalamasını aşmamalı ve bunların görevden alınması, yerlerine yenilerinin seçilmesi yetkisi yine halkta olmalıdır.

* Yürütmenin yargıya müdahalesi son bulmalı, yargı her düzeyde bağımsız olmalıdır. Ülke ve bölge düzeyindeki yargı organları ve yargıçlar halk tarafından seçilmelidir. Yargı sistemi halkın bilgi ve denetimine açık olmalı ve halka yargıçları görevden alma hakkı tanınmalıdır. 

* Düşünceyi yayma, basın ve haberleşme, toplantı, gösteri ve yürüyüş hakkını engelleyen her türlü sınırlamaya son verilmelidir. Anti demokratik yasalar nedeniyle tutuklu ve hükümlü olan bütün yurttaşlar, serbest bırakılmalıdır. Irkçı faşist örgütlenme ve propaganda yasaklanmalıdır. 

* Gerçek bir laiklik için din, devletten ve okuldan ayrılmalıdır. Belediyeler dâhil devletin tüm din, mezhep ve inançlarla, topluluklara verdiği destek ve tanıdığı ayrıcalıklar sona erdirilmelidir. Devletin din, mezhep ve inançlar karşısında yansızlığına dayanan, inanma ve inanmama hakkını kapsayan gerçek bir inanç özgürlüğü güvence altına alınmalıdır. Zorunlu din dersi kaldırılmalıdır. 

*Kürt sorunu, tam bir ulusal hak eşitliği temelinde barışçıl ve demokratik temelde çözülmelidir. Zorunlu tek devlet dili uygulamasına son verilmeli, bütün uluslara ve ulusal topluluklara kamu hizmetlerinden ana dillerinde yararlanma hakkı tanınmalıdır. 

* Sınır ötesi operasyonlar durdurulmalı, bölgenin yeniden paylaşımı için yürütülen yayılmacı politikalara son verilmeli, tüm komşu ülkelerle eşitlik, karşılıklı yarar, içişlerine karışmama, egemenlik haklarına saygı ve barış temelinde ilişkiler geliştirilmelidir. Emperyalist ülkeler ve kurumlarla yapılmış açık, gizli siyasal ve askeri bütün anlaşmalar fesih edilmelidir. 

*Yoksulluk sınırının altında geliri olan ya da hiç geliri olmayan her hane için doğalgaz, su, elektrik, telefon-internet hizmeti ücretsiz olmalıdır. Bu durumdaki yurttaşların kredi borçları silinmeli ve insanca yaşamalarını garanti edecek asgari bir gelir temin edilmelidir. Tüm yurttaşları kapsayan, eşleri birbirine ekonomik açıdan bağımlı olmaktan çıkaran ve bir birey olarak hak sahibi kılan bir sosyal güvenlik sistemi kurulmalıdır. 

*İnsanlığa karşı suç işleyenler hariç Türkiye’ye sığınanlara mültecilik statüsü tanınmalıdır. Mülteci işçilere ‘işveren rızası’ şartı olmadan çalışma izni verilmelidir. Mülteci ve göçmen işçilere sendikalara üye olma hakkı tanınmalıdır. Türkiye’yi AB’nin göçmen deposu haline getiren ‘Geri Kabul Anlaşması’ iptal edilmelidir. Dönmek isteyen mülteciler için bölgede barış ortamı sağlanmalı, kalanlara eşit yurttaşlık için gerekli altyapı oluşturulmalıdır.”

( MA )

Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce bir erken seçim yapılsa bunu hangi ittifak kazanır?
Sizce bir erken seçim yapılsa bunu hangi ittifak kazanır?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 36 45
14. Aston Villa 36 44
15. Southampton 37 40
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31
Günün Karikatürü Tümü
banner58