banner55

HDP kongresi herkeste mücadele güvenini tazeledi

ANKARA ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ - Yeniden varolmak ve yenilmediğini, bitmediğini kanıtlamanın önemli bir göstergesi oldu HDP kongresi. Bununla birlikte HDP kongresi önümüzdeki dönem mücadele görev ve sorumluluğuyla sona erdi ve herkese de bu konuda güven aşıladı.

Manşet 12.02.2018, 09:33 12.02.2018, 09:33
11
HDP kongresi herkeste mücadele güvenini tazeledi
ANKARA ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ - Yeniden varolmak ve yenilmediğini, bitmediğini kanıtlamanın önemli bir göstergesi oldu HDP kongresi. Bununla birlikte HDP kongresi önümüzdeki dönem mücadele görev ve sorumluluğuyla sona erdi ve herkese de bu konuda güven aşıladı. 

Çok kritik bir dönemde ve çok olağanüstü koşullarda varlık mücadelesi veren Halkların Demokratik Partisi (HDP), önemli mesajlarla dolu bir kongreyi geride bıraktı. HDP’nin “kongre yapamaz” denilen koşullarda 30 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği kongrede, bugün basında tehdit ve hakaret üzerinden yer aldı. AKP’ye yakın bir kaç basının ilk sayfadan gördüğü HDP kongresi üzerinden Kürt siyaseti ve bileşenleri tehdit edildi.

Bir hakaret başlığıyla HDP kongresini gören Star Gazetesi, “12 şehidimizin uğurlandığı gün başkentteki bu ihanet milletin yüreğindeki acıyı katmerledi” ifadeleriyle kongre katılımcıları hedef gösterildi. Türkiye Gazetesi, HDP kongresini işaret ederek, “İhanetin en büyüğünü sergilediler” sözleriyle haberi verdi. Yenisöz isimli gazete ise, HDP kongresini, “Bu hainlere hadlerini bildirin” tehdidi ve hedef göstermesiyle verdi.

SALONDA İSTENMEYEN SLOGANLAR

Şimdiye kadar bu tür hedef göstermelerle yargı, polis kıskacına alınan ve ona rağmen dün onbinlerce kişinin katılımıyla kongresini yapan HDP’ye yönelik bu tehdit ve rahatsızlığın nedeni ne? Bunu birçok açıdan değerlendirmek mümkün ama HDP kongresinin verdiği mesajlar aslında HDP’nin neden hedef seçildiğini göstermesi açısından önemli bir veri sunuyor. Salonda rahatsızlık duyularak indirilen 3 pankart vardı. Bunlardan biri “Savaşa hayır” pankartıydı, diğerleri ise “Tek adam, tek tip ve OHAL’e karşıyız” ve “Tecride hayır” pankartıydı. Barış ve savaş karşıtlığını savunması tehlikeli görülen HDP şimdiye kadar, bugün savaşı kutsayan ve savunan iktidar medyası tarafından “savaşı savunmakla, kandan beslenmekle” suçlanıyordu. O açıdan bu kongre aynı zamanda kimlikleri yerli yerine oturtma işlevi de gördü.EFRİN İÇİN ANKARA’YA YÜRÜYÜŞ

Yine kongrenin en önemli mesajı bütün tutuklama, gözaltı ve tehditlere rağmen Efrin’i sahiplenmesi oldu. Ankara’ya gelen 30 bin kişi sık sık Efrin’e destek veren slogan attı. Hatta bir ara bu slogan yüzünden salon dışında halay çeken bir gruba da polis müdahale etti. Bu yüzden kimi katılımcılar, Kürtlerin onbinlerle HDP kongresine gelmesini, “Ankara’ya yapılan Efrin yürüyüşü” olarak nitelendirdi. Bu görüşü dile getirenlere göre, Kürtler Kobanê sürecinde sınıra yürümüştü. Ama bugün şartlar farklı olduğu için bu duyarlılıkla Ankara’ya yürüdü.

ÖCALAN’A DUYULAN ÖZLEM

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın bunca yıldır süren tecride rağmen büyük sahiplenildiği kongre salonu, delegelerin ve Kürt halkının büyük bir değer verdiği Selahattin Demirtaş adı üzerinden, verdiği bedellerin partisi olan HDP’ye operasyon çekilmesine de izin vermedi. Allah var Demirtaş da kendi adına HDP’ye operasyon çekmeye çalışanlara karşı başından beri tutarlı bir mücadele sergiledi.

ULUSLARARASI DESTEK

Yine kongrenin öne çıkan en önemli mesajlarından biri de, Kürt halkının dostlarıyla verdiği mücadelenin artık uluslararası düzeyde daha fazla kabul görüyor olması oldu. Yıllardır HDP ve öncesi partilerin Ankara’daki kongrelerini izlememize rağmen ilk kez bu düzeyde yüksek temsiliyetli bir uluslararası delegasyonun HDP kongresinde yer aldığına şahitlik ettik.

Hatta bunu deneyimli siyasetçi Ertuğrul Kürkçü de işaret ediyor: “HDP kurulduğu günden beri ulaşabildiği en geniş uluslararası zemini oluşturabilmiş olmasından dolayı çok memnunum. Daha önce elçilikler bu kongreleri izlerdi ama şimdi halk diplomasinin genişlediğini görüyorum. Gerek Avrupa Sol Partisi ve Avrupa Sosyalist Partisi, ki bunlar bütün etkili sol ve sosyalist partileri kapsıyor, onlar buradaydı. SRİZA buradaydı. Kürdistan’ın pek çok çevresinden siyasi temsilciler buradaydı. Ortadoğu’da katılım önemliydi. Özellikle Leyla Xalid’in konuşması Kürt-Arap çatışmasının yaratılmaya çalışıldığı bir dönemde buna etkin bir müdahale oldu. Verilen mesajlarda HDP’nin savaş karşıtı tutumu büyük bir taktir aldı. HDP’nin yanında, yani mağdurun yanında yer almaktan ziyade HDP’nin faşizme karşı mücadelesinden öğrenme mesajı etkileyiciydi. Bu göğüs kabartıcı ve gönendirici bir şey. Ben dostlarımızla buradaki bileşenle hapisteki yoldaşlarımıza çok büyük bir selam gönderdiğimizi düşünüyorum. Her açıdan çok mutluyum. Eğer onlarda izledilerse çekilmediğini bu acının gördüklerini düşünüyorum.”

HDP PROGRAMINA SAHİP ÇIKTI

Yine HDP önemli bir karar ve birikimle kendi çok kimlikli, çok yapılı ama birlik siyasetine dönmüş olduğunu da bu kongrede göstermiş oldu. HDP kadın partisi olduğunu hem Parti Meclisi’ndeki kadın temsiliyetiyle hem de salondaki bileşenle bir kez daha gösterdi. Kürt hareketi ile devrimci sosyalist hareketi birleştirme projesi olan HDP, bütün saldırılara rağmen halen bununla var olduğunu da 3’üncü Olağan Kongresi’nde teyit etmiş oldu. Kongre divanı HDP’nin bütün renklerinden oluştu: Kürt, Türk, Alevi, Ermeni, Êzidî; sosyalist, kadın, erkek…PAYLAN: KÜRT HALKININ YANINDA YER ALIYORUZ

Daha önce bu konuda “HDP kendi programını yeniden hatırlamalı bu kongre atılım kongresi olmalı” diyen İstanbul Milletvekili Garo Paylan da sonuçlardan memnun. Paylan’ın da içinde yer aldığı divandaki renklilik ve çokluk, HDP’nin kendi programından uzaklaşmadığının göstergesi. Paylan konuya ilişkin şunları söyledi: “Biz hepimiz HDP’liyiz, elbette ki kimliklerimiz onurlarımızdır. Ben Ermeni olarak kimliğim ile onur duyuyorum. Ama kim gadre uğruyorsa onun yanındayım. Bugün devlet en çok Kürt halkına saldırıyor o yüzden bugün Kürt halkının yanındayım. Yarın biliyorum ki benim başıma bir şey gelse bütün Kürt kardeşlerim benim yanımda olacak. Ama biliyoruz ki her şeyden önce hepimiz insanız. Hepimiz barış istiyoruz, kardeşçe bir arada yaşamak istiyoruz.”

KATILIMCILARA GÜVEN VERDİ

Elbette HDP kongresinin ortaya çıkardığı mesajlar üzerinden uzun süre konuşulacak önemli gelişmelerden biri oldu. Bu aynı zamanda salonda biraz da merakla toplanan diğer toplumsal muhalefet kesimlerine büyük bir inanç aşıladı ve güven verdi. Salona biraz ürkerek gelen HDP dışındaki herkesin yüzü gülerek o gün salondan ayrıldılar. Ertuğrul Kürkçü ve Garo Paylan’ın bu açılardan da kongre değerlendirmeleri önemli.

KÜRKÇÜ: KONGRE SONUÇLARINDAN ÇOK MUTLUYUM

Türkiye devrimci hareketinin de önemli isimlerinden biri olan HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, kongreyi şöyle değerlendirdi: “Kongre’nin başarılı olduğunu, kongre komisyonun ortaya koyduğu hedeflerin tümünün gerçekleştiğini görüyorum. Kongrenin kendisini yapmak bile önemliydi, üstelik bu yüksek bir hedef konularak ve bu hedefe ulaşılarak yapıldı. Bu salonu tutmak ve kongreyi burada gerçekleştirmek bir meydan okumaydı ve bunu gerçekleştirdik. Kongrede birliği sağlamak önemliydi. Bu kongrede yeni eş genel başkanlar seçmeye zorladı hayat bizi. Hapisteki eş genel başkanlar yerine yeni eş genel başkanlar seçmek, eş genel başkanları değiştirmek ve bunu tüm kitlenin onayını alarak yapabilmek çok önemliydik. Bunu da pürüzsüz ve delegenin onayını alarak gerçekleştirdik. Kongreyi başından sonuna kadar halk izledi. 30 bine yakın insan kongre alanında toplandı. Bunun gerçekleşme koşulları bakımından çok başarılı olduğunu düşünüyorum. Kongredeki hedefler ve mesajlar bir kararlılık içeriyordu. Bunu yansıtan duruş ve söylemler vardı. Geniş bir demokrasi cephesi kurmak gibi bir hedef vardı. Başlıca hedef olarak savaşın sonlanması, hem içerideki Kürt savaşının hem de Efrin savaşının sonlandırılması önemliydi. Hem de OHAL’in sona erdirilmesi talebi önemliydi. Bunun etrafında sağlam dayanışmalar kurmalıyız. Hem birlik hem de çokluk ve çeşitlilik; Kürtlerin mücadelesi ile Türkiye’nin batısındaki faşizme karşı mücadelenin bir birine bakabilmesi, HDP’nin programını ve ilkelerini kaybetmeksizin bu baskı dönemine cevap verdi. Bu baskı dönemi altında bir kongre gerçekleştirdik ben sonuçlardan son derece memnunum ve halklarımız için bu bir başarıdır. Halklarımıza armağan olsun.”

‘BİRBİRİMİZE CESARETİ BULAŞTIRDIK’

Garo Paylan da HDP kongresindeki yüksek düzeyli yabancı dayanışmayı, “Büyük insanlığın evrensel değerlerinin buluşması” olarak nitelendirdi ve gelen konukların salondan cesaretlenerek ayrıldıklarını söyledi. Paylan, şunları ifade etti: “Saray iktidarı halklarımızın üzerine korkuyu salmaya ve bulaştırmaya çalışıyor. Bana mahkumsunuz demeye çalışıyor. Biz bugün bu korkunun bize bulaşmadığını gösterdik, istediğimiz şeyin halkların bir arada ve kardeşçe yaşaması olduğunu gösterdik ve yeniden programımızı hatırladık, hatırlattık. Bütün halklar kardeşiz ve bunu herkese gösterdik bu kongrede cesareti bir birimize bulaştırdık. Programımızı yeniden hatırladık. Ben bu kongreden daha moralli ve coşkulu çıkıyorum. Umuyorum ki buraya gelen 30 bin kişi de mahallelerine döndüklerinde o cesareti o mutluluğu ve bir arada yaşama duygusunu bir birlerine bulaştırırlar. Bu kongre umarım ki bu kötülüğün üstümüze salınması konusunda bir dönüm noktası olur hak ettiğimiz kardeşliği barışı bir an önce yakalarız.”

MA / Kenan Kırkaya
banner3
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
2020- 2021 Yılın Şampiyonu Hangi Takım olur?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 39 81
2. Galatasaray 39 81
3. Fenerbahçe 39 79
4. Trabzonspor 39 68
5. Sivasspor 39 62
6. Hatayspor 39 61
7. Alanyaspor 39 57
8. Karagümrük 39 57
9. Gaziantep FK 39 55
10. Göztepe 39 51
11. Konyaspor 39 49
12. Rizespor 39 48
13. Kasımpaşa 39 46
14. Malatyaspor 39 45
15. Başakşehir 39 45
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 39 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 39 38
20. Gençlerbirliği 39 38
21. Denizlispor 39 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 36 83
2. M. United 36 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 36 64
5. Liverpool 35 60
6. West Ham 35 58
7. Tottenham 35 56
8. Everton 35 56
9. Arsenal 36 55
10. Leeds United 35 50
11. Aston Villa 35 49
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 35 41
14. Southampton 35 40
15. Burnley 35 39
16. Newcastle 36 39
17. Brighton 35 37
18. Fulham 35 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 36 80
2. Real Madrid 36 78
3. Barcelona 36 76
4. Sevilla 36 74
5. Real Sociedad 36 56
6. Real Betis 36 55
7. Villarreal 36 55
8. Celta de Vigo 36 50
9. Athletic Bilbao 36 46
10. Granada 36 45
11. Osasuna 36 44
12. Cádiz 36 43
13. Levante 36 40
14. Valencia 36 39
15. Deportivo Alaves 36 35
16. Getafe 36 34
17. Huesca 36 33
18. Real Valladolid 36 31
19. Elche 36 30
20. Eibar 36 30
Günün Karikatürü Tümü
banner56