İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin: AKP iktidarda kalabilmek için 'derin' yapıyla uzlaştı

      İSTANBUL-ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ;  Erdoğan'ın "Savcısıyım" dediği Ergenekon Davası’nda 5 isim haricindeki sanıkların tümü, Yargıtay’ın "örgüt yok" kararıyla 12 yıl sonra beraat ettirildi. İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, çıkan karar için "AKP iktidarda kalabilmek için ‘derin’ dediğimiz yapıyla uzlaşmak durumunda kaldı” dedi.

Manşet 14.07.2019, 06:55 14.07.2019, 06:55
2
İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin: AKP iktidarda kalabilmek için 'derin' yapıyla uzlaştı

 

 

 

İSTANBUL-ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ;  Erdoğan'ın "Savcısıyım" dediği Ergenekon Davası’nda 5 isim haricindeki sanıkların tümü, Yargıtay’ın "örgüt yok" kararıyla 12 yıl sonra beraat ettirildi. İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, çıkan karar için "AKP iktidarda kalabilmek için ‘derin’ dediğimiz yapıyla uzlaşmak durumunda kaldı” dedi.


İstanbul Ümraniye’deki bir gecekonduda 12 Haziran 2007 tarihinde 27 el bombasının ele geçirilmesiyle başlayan Ergenekon Davası, Yargıtay’ın “Ergenekon örgütünün varlığı ispat edilemedi” diyerek daha önce verilen hapis cezalarını bozması üzerine yeniden yapılan yargılamada doğrultusunda 12 yıl sonra karara bağlandı. Özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen davada 274 sanık yargılanmış, aralarında eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un da bulunduğu birçok isim mübbet ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarına çarptırılmıştı.


Dönemin Başbakanı olan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Savcısıyım" dediği davadan çıkan hapis cezaları, AKP ve Gülen Cemaati arasında başlayan çatışma ile birlikte 2016 ylında Yargıtay tarafından bozuldu. 16. Ceza Dairesi, "Ergenekon terör örgütünün varlığına ilişkin somut delil ortaya konulamamasını” bozma gerekçesi yaptı.


Yargıtay'ın bozma kararının ardından İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülmeye başlanan davada geçtğimiz 1 Temmuz günü karar çıktı. Davanın tüm sanıkları ‘örgüt üyeliği’nden beraat etti. Danıştay saldırısı ve Cumhuriyet gazetesine el bombası saldırılarının failleri olan Alparslan Arslan dahil 4 kişiye ise, ‘müebbet hapis cezası’ verildi.


Özellikle 90’lı yıllarda karşılaşılan toplu mezarlar, ‘faili meçhul’ cinayetler ve kaybedilmelere dair gerçeklerin açığa çıkarılması, Türkiye’nin geçmişi ile yüzleşmesi konusunda demokratik kamuoyunun ilk dönemlerde bir beklenti içerisinde olduğu davadan çıkan kararları, İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Avukat Eren Keskin değerlendirdi.


‘KARAR ŞAŞIRTMADI’


Bugün Ergenekon davasının üstünün kapatılmış olmasının Türkiye’de demokrasi isteyen insanların derin devletle olan mücadelesini engellemeyeceğini belirterek sözlerine başlayan Eren Keskin, “Bizim, insan hakları savunucularının, demokratların bütün mücadeleleri 1915’ten bu yana işlenen devlet suçlarını ortaya çıkarmak üzerinedir. Mücadelemiz devam edecek. Bizim için değişen bir şey olmadı. Ben zaten olumlu bir karar beklemiyordum. Onun için beni şaşırtmadı" dedi.


‘HİÇBİR ZAMAN GERÇEK BİR DEVLET OLMADI’


Yaşadıkları bu coğrafyada 1915’ten bu yana Cumhuriyetin de kurucusu olan ittihatçı yapının derin bir geleneği olduğunu vurgulayan Keskin, “görünürdeki devletin hiçbir zaman gerçek bir devlet olmadığını” söyledi.

Bu coğrafyada her zaman çekirdek derin bir devletin olduğunu ve bunun yeni bir şey olmadığına vurgu yapan Keskin, "Biz insan hakları savunucuları olarak en yakıcı biçimde 90’larda bunu yaşadık. Çünkü 90’larda açıkça adına ‘kontrgerilla’ dediğimiz ya da birilerinin ‘derin devlet, özel harp dairesi’ dediği gizli bir yapının olduğu gerçek. Bu gizli yapı birçok cinayet işledi, insanlar gözaltında kaybedildi, köyler yakıldı ve bütün bu suçlar sonuçsuz kaldı" dedi.


Av. Keskin, AKP'nin iktidara geldiği dönemde derin devlet yapılanmasının son bulacağı, beyaz toroslar döneminin biteceği yönündeki söylemlerini de hatırlattı. “Ancak bir süre sonra AKP de bu derin yapıyla uzlaştı ve bugün geldiğimiz noktaya geldik” diyen Keskin, şunları belirtti: “AKP’nin başlangıç yıllarında, ‘askeri vesayetle biz mücadele ediyoruz’ dediği yıllarda bu Ergenekon davası açıldı. Ergenekon davası içinde gerçekten insanlık suçu işlemiş kişiler yargılandılar. Veli Küçük, Levent Ersöz, Kemal Kerinçsiz gibi isimler vardı. Ancak bir süre sonra bu davayla ilgisi olmaması gereken kişiler de bu davanın içine katıldılar ve Ergenekon davasında hiçbir zaman Kürdistan’da işlenen devlet suçları kapsama alınmadı. Biz zaten biliyorduk, o dosya gündemden düşürülecek ve beraat kararları çıkacaktı. Sonuçta da öyle oldu. Ben bu davanın sulandırılmaya başlanmasıyla, yani aslında bu davada yargılanmaması gereken kişilerin de sanık yapılması ile birlikte zaten sonucun böyle olacağını tahmin etmeye başlamıştım. Ve sonuçta AKP, derin devlet uzlaşması ile birlikte bu sonuç ortaya çıktı."


‘DERİN DEVLETLE UZLAŞTI’


1990’larda birçok insanlık suçunun emrini veren Mehmet Ağar, Tansu Çiler gibi insanların bugün AKP’nin yanında yer aldığına işaret eden Keskin, mahkemenin verdiği kararın bu nedenle kendilerini şaşırtmadığını ifade etti.

Keskin, "Ben AKP düşmanlığı, karşıtlığı üzerinden bir mücadelenin -ki son zamanlarda böyle bir şey yaşanıyor- eksik bir mücadele olduğunu düşünüyorum. Bu bize devleti unutturuyor. AKP gider ama devlet kalır. Bunu hiç unutmamak gerekiyor. Kaldı ki AKP, iktidarda kalabilmek için işte o derin dediğimiz yapıyla uzlaşmak durumunda kaldı. O nedenle devleti iyi tanıyanlar olarak Ergenekon davasının sonuçlarına şaşırmadım" diye belirtti.


‘DEVLETİ İYİ TANIMAK GEREKİR’


Ergenekon davasının başlangıcını, "devletin kendi içindeki iktidar çatışması sonucu" olarak yorumlayan Keskin, o dönemde AKP'nin askeri vesayetle kavga eder bir noktada olduğunu ve o zaman yanına Gülen Cemaati’ni alarak, onlarla birlikte kendini güçlü hissettiğini dile getirdi. Bu nedenle devleti iyi tanımak gerektiğini kaydeden Keskin, "Devletin çeşitli aparatları var. Zaman zaman bu aparatlar değişir. Bir dönem Gülen teşkilatıydı. Ben çok iyi hatırlıyorum. Sadece Van’da iki genç yan yana geldiği anda polisin başlarında bittiği yerde, Bin sekiz tane Işık Evi açılmıştı. Nasıl açılıyor bunlar. Yani devletin kullandığı aparatlardan biriydi. Bununla işi biter başkasını kullanır" ifadelerini kullandı.


‘BURASI TC DEĞİL ŞIRNAK CUMHURİYETİ!’


Çekirdek yapı dışındaki hiçbir şeyin gerçek devlet olamayacağını belirten Keskin, sadece devlet tarafından dönem dönem kullanıldıklarını dile getirdi. Fethullah Gülen teşkilatının da böyle bir yapı içerisinde olduğunu ve AKP’nin de şuan aynı durumda olduğunu sözlerine ekleyen Keskin, Ergenekon davasının nasıl başladığını ise şöyle dile getirdi:


“Devletin kendi içindeki iktidar savaşı nedeniyle böyle bir dava açıldı. Ama bir süre sonra taraflar yer değiştirdi. AKP’nin Gülen Cemaati’yle arası bozuldu ve güçlü kalmak adına o derin yapıyla uzlaşmaya gitti. O derin yapıyla uzlaşmaya gidince de zaten Ergenekon davasının devam etmesi mümkün değildi. Bence burada acı olan şudur; orada yargılanan bazı isimleri bizler insan hakları savunucuları olarak çok iyi tanıyoruz. Örneğin Levent Ersöz, Şırnak’ta komutandı. Ersöz, Şırnak’ta komutanken 2 tane HADEP’li o dönem gözaltında kaybedildi. Biz bu olay nedeniyle Şırnak’a gittiğimizde Levent Ersöz benim yakama yapışıp dedi ki; ‘Burası Şırnak Cumhuriyeti, burası Türkiye Cumhuriyeti değil. Burada benim sözüm geçer.’


Böyle bir adamdır Levent Ersöz. Orada büyük suçlar işlemiş bir kişiden söz ediyoruz. Levent Ersöz şimdi beraat etti. Biz şimdi onlara bir de tazminat ödeyeceğiz. Tutuklu kaldıkları süre için tazminat ödenecek bu insanlara. Yani bana göre çok korkunç bir durum bu.”


‘MUHALEFET ETMELİYİZ’


Bugün haklarında beraat kararları verilse de, “Bu kişilerin suç işledikleri aşikardı” diyen  Keskin, hapis cezası verilen Danıştay saldırısı sanıklarından Alparslan Arslan’ın ise sadece bir piyon olduğunu kaydetti. Keskin, "Bu görevi verenler yargılanırsa örgütlü suç zaten ortaya çıkar. Ne dedi devlet; ‘canları sıkılmış, gitmişler hakimi öldürmüşler’. Bitti olay.. Ve biz bu coğrafyada sorgulamadıkça, ‘Her şey çok güzel olacak’ deyip kendimizi kandırdığımız sürece de bana göre hiçbir suçun faili ortaya çıkmayacak. O suçun faili zaten devletin kendisidir. Hiçbir zaman da ortaya çıkmayacak. Biz devleti temel almayıp, sadece bazı kişileri ve bazı partileri temel alıp, muhalefetimizi de ona karşı geliştirdiğimiz sürece zaten sonuç almak bana göre mümkün olmayacaktır” dedi.


‘KÜRT SİYASETİ DEVLETİ ÇOK KORKUTTU’


Keskin, tutuklu Kürt siyasetçilerin durumuna da dikkat çekti. Özellikle Kürt sivil siyasetinin şu anda devletin en çok korktuğu şey olduğunu söyleyen  Keskin, “Çünkü öyle bir şey oldu ki HDP ile birlikte sivil siyaset çok güçlendi. Yüzde 15 oy aldı ve bu oy giderek artacaktır. Bence bu devleti çok korkuttu. Selahattin Demirtaş başta olmak üzere Kürt sivil siyasetinden korkulduğu için birçok arkadaşımız hala cezaevinde. Hakim FETÖ'cüymüş, ulusalcıymış, Kemalistmiş hiçbir şey fark etmez. Kürt isen verilen karar geçerlidir. Sadece diğer kararları tartışırlar” diye belirtti.
banner3
Yorumlar (0)
-3
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sosyal medya da verilerimizi zaten izinsiz kullanılıyor, şimdi de yasal zeminde kullanmak istiyorlar.. Sizce çözüm?
Sosyal medya da verilerimizi zaten izinsiz kullanılıyor, şimdi de yasal zeminde kullanmak istiyorlar.. Sizce çözüm?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 18 38
2. Fenerbahçe 17 35
3. Gaziantep FK 18 34
4. Galatasaray 18 33
5. Hatayspor 18 31
6. Alanyaspor 18 30
7. Karagümrük 18 27
8. Trabzonspor 18 27
9. Antalyaspor 19 25
10. Malatyaspor 18 24
11. Sivasspor 18 23
12. Başakşehir 18 23
13. Konyaspor 18 22
14. Göztepe 18 22
15. Kasımpaşa 17 22
16. Rizespor 18 21
17. Gençlerbirliği 18 19
18. Kayserispor 18 16
19. Ankaragücü 17 15
20. Denizlispor 18 14
21. Erzurumspor 18 13
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. M. United 18 37
2. Man City 17 35
3. Leicester City 18 35
4. Liverpool 18 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. Chelsea 18 29
8. Southampton 18 29
9. West Ham 18 29
10. Aston Villa 15 26
11. Arsenal 18 24
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 17 19
16. Brighton 19 17
17. Burnley 17 16
18. Fulham 17 12
19. West Bromwich 18 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 16 41
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Villarreal 18 32
5. Real Sociedad 19 30
6. Sevilla 17 30
7. Granada 18 27
8. Celta de Vigo 18 23
9. Cádiz 18 23
10. Real Betis 18 23
11. Levante 17 21
12. Athletic Bilbao 18 21
13. Getafe 17 20
14. Valencia 18 19
15. Eibar 18 19
16. Deportivo Alaves 18 18
17. Real Valladolid 18 18
18. Elche 16 16
19. Osasuna 18 15
20. Huesca 18 12
Günün Karikatürü Tümü