Mehmet Ali Birand, ölümünün 6'ncı yılında anılıyor

      ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ;Türkiye’de haber sunuş tarzı, olaylara bakış açısı, tarafsızlığı ve yaptığı habercilikle toplumun sevgisini kazanan ender gazetecilerden Mehmet Ali Birand, ölümünün 6’ncı yılında anılıyor. Eşi ve arkadaşları, Türk basın tarihi ve televizyon haberciliğinde önemli, farklı bir yeri olan ve yetiştirdiği gazetecilerle sektöre önemli katkıları bulunan Birand’ı anlattı.

Manşet 18.01.2019, 17:15 18.01.2019, 17:15
10
Mehmet Ali Birand, ölümünün 6'ncı yılında anılıyor
 

 

 

ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ;Türkiye’de haber sunuş tarzı, olaylara bakış açısı, tarafsızlığı ve yaptığı habercilikle toplumun sevgisini kazanan ender gazetecilerden Mehmet Ali Birand, ölümünün 6’ncı yılında anılıyor. Eşi ve arkadaşları, Türk basın tarihi ve televizyon haberciliğinde önemli, farklı bir yeri olan ve yetiştirdiği gazetecilerle sektöre önemli katkıları bulunan Birand’ı anlattı.

Birand’ın eşi Cemre Birand, 6 yılda büyük bir yalnızlık yaşadığını belirterek “Bu süreçte dostlarım ve ailem beni kucakladı. Allah’tan onlar vardı. Eskiden Mehmet Ali ile dalış yapardık ama şimdi yalnız dalıyorum. Neredeyse profesyonel olacak kadar dalış yapıyorum ve bu benim için büyük bir keyif oluyor.” dedi.

Eşi Birand’la 20 yıl Brüksel’de mutlu bir hayat yaşadığını dile getiren Cemre Birand, “Mehmet Ali ile Milliyet gazetesinde tanıştım. Bir odada Halit Kıvanç, Sami Kohen, Altan Erbulak ve Mehmet Ali’nin masası vardı. Odada yer yoktu, beni de Mehmet Ali’nin yanına oturttular. Böylece tanıştık, ardından çıkmaya başladık ve sonra da 1971’de evlendik.” ifadelerini kullandı.

Hemen hemen tüm liderlerle konuştu

Cemre Birand, eşinin ilk başarısını Yunanistan’la ilgili haberlerle yakaladığını anlatarak, Birand’ın, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Abdi İpekçi tarafından gönderildiği Yunanistan ve Kıbrıs’ta önemli haberler yaptığını, ondan sonra da hep dış haberler hazırladığını söyledi.

Eşinin daha sonra Türkiye’de 32. Gün programına başladığını ifade eden Cemre Birand, “Türkiye çalkantılı bir dönemden geçiyordu, bizim için de zor bir dönem oldu ama onları da atlattık. Mehmet Ali, ’32. Gün’e belki de bir cahil cesaretiyle başladı çünkü televizyon bilgisi yoktu. Böyle bir haber programıyla başladı. TRT’de Ali Kırca ile bu işi yürütmeye başladılar. Mehmet Ali sunucuydu. Ali Kırca da muhabirlik yapıyordu. İlk başta küçük bir ekip halinde başladılar. Oradan da büyük bir şöhret yakaladı.” diye konuştu.

Cemre Birand, eşi Birand’ın bir Türk insanının dünya liderlerinin karşısına oturarak onlarla konuşabileceğini gösterdiğine dikkati çekerek, “Mehmet Ali, hayatında hemen hemen tüm liderlerle konuştu. Bir tek konuşmadığı lider vardı o da eski Küba lideri Fidel Castro’ydu.” dedi.

28 Şubat döneminde zorlu günler geçirdi

Mehmet Ali Birand’ın 28 Şubat döneminde zorlu günler geçirdiğini anlatan Birand, “Devletin bir birimi Mehmet Ali’yi öldürmeye kalktı, başka bir birimi de koruyordu. Askerlerden büyük baskı vardı. Askerler Mehmet Ali’nin programlarından, söylediği şeylerden memnun değildi. O yüzden çok büyük bir baskı vardı. Nitekim andıçlandı ve tamamıyla korumasız kaldık. Bir süre sonra Aydın Doğan geldi ve CNN TÜRK’ü kurmasını istedi.” dedi.

Türkiye’deki herkesin Mehmet Ali Birand’ı sevdiğini anlatan Cemre Birand, “Herkesin evine girerdi. Sunduğu Kanal D haber bir numaraydı. Herkesin evine girdiği için de herkes onu akrabası, kardeşi gibi görüyordu. Bu bakımdan da büyük bir sevgi seliyle uğurlandı.” diye konuştu.

Cemre Birand, eşi Mehmet Ali Birand’ın ölümünün ardından yaşadığı duyguları şu sözlerle dile getirdi: “İnsanın kocası ve 40 yıllık eşi ölünce bir anda hayat bomboş oluyor. Yalnızsınız, konuşacak kimseniz yok. Üstelik o koca sizin arkadaşınız, sırdaşınız ise bütün bunlar bir anda yok oluveriyor. Ondan sonra yepyeni bir insan oluyorsunuz, aynı insan değilsiniz artık, birey olarak tek başınıza kalmak durumundasınız.”

Televizyon gazeteciliğinde bir kilometre taşı

Mehmet Ali Birand’la uzun yıllar beraber çalışan gazeteci Rıdvan Akar da Birand’ın birçok isim gibi kendisini de mesleğe kazandıran kişi olduğunu söyledi.

Birand’ın televizyon gazeteciliğinde bir “kilometre taşı” olduğunu dile getiren Akar, “Çok önemli ölçüde ilkleri başlatan ve Türkiye’de televizyonculuğa yön ve biçim veren isimlerden biri. Özellikle 32. Gün TRT’de olduğu dönemde Türkiye gibi o dönemlerde henüz dışa açılma gayretinde olan bir ülkenin yurttaşlarına dünyada neler olup bittiğini gösteren ve onları doğru yönlendiren, doğru bilgilerle, objektif gazetecilik kuralları içerisinde habercilik yapıyordu.” dedi.

Akar, Türkiye’de dünya liderleriyle söyleşi yapan gazeteciler yokken Birand’ın burada da bir ilki başlatarak birçok önemli isimle röportaj yaptığını hatırlattı. Birand’ın Avrupa Birliği’nin başkenti Brüksel’de 22 yıl yaşaması, Moskova’da temsilcilik yapmasının, İngilizce ve Fransızca bilmesinin uluslararası röportajlar yapmasında önemli katkısı olduğunu belirten Akar, şöyle konuştu:

“Dünya liderleriyle gazeteci kimliğiyle daha öncesinde belli bir iletişimi vardı. Mehmet Ali Birand’ın iki önemli avantajı vardı. İngilizce ve Fransızca biliyordu. İkincisi ise 32. Gün’dü. 32. Gün, o dönemde Türkiye’de yayınlandığında halkın büyük bir teveccühü vardı, trafik de seyrekleşirdi. Birand, röportaj için başvuruda bulunduğunda yabancı konsolosluklar, Birand’ın ve programının Türkiye’deki etkisini kendi dışişleri bakanlıklarına aktarıp bu teveccühü görüyorlardı. Bu nedenle de Mehmet Ali Birand’ı tercih ediyorlardı. Ciddiyeti, disiplini ve evrensel gazetecilik anlayışıyla da dünya liderleri tarafından da tercih edilen bir isim haline dönüştü.”

Mehmet Ali Birand’ın meslek ustası olduğunu söyleyen Akar, Birand’ın kendisi dahil birçok ismi mesleğe kazandırdığını ve daha da önemlisi önlerini açtığını kaydetti. Türkiye’de gazeteci yetiştiren gazeteci olarak ilk olarak hatırlanması gereken ismin Mehmet Ali Birand olduğunu dile getiren Akar, “32. Gün’ü bir ekole, bir okula dönüştürdü. Çok çalışkan, hepimizin örnek aldığı isimdi. Gece 03.00’te de onu arayıp herhangi bir haberi danışıp, metninizi yollayabilirdiniz. Günün 24 saati habercilik soluyan bir insandı.” diye konuştu.

Milliyet macerasıyla 1964 yılında mesleğe girdi

Milliyet gazetesinde 1964 yılında başladığı mesleğine aşkla bağlılığı, tarafsızlığı ve güler yüzüyle toplumun her kesimine dokunmayı başarabilen Birand, mesleğinin Türkiye’deki öncülerinden oldu. Mehmet Ali Birand, meslekte yetiştirdiği gazetecilerle de Türk basın tarihine önemli katkıda bulundu.

Duayen gazeteci Birand, Mithat Bereket, Çiğdem Anat, Ali Kırca, Deniz Arman, Cüneyt Özdemir, Rıdvan Akar, başta olmak üzere, çok sayıda gazeteciyi yetiştirdi.

İstanbul’da 1941 yılında dünyaya gelen Birand, ilkokulu Erenköy Zihnipaşa’da tamamladıktan sonra 1955 yılında girdiği Galatasaray Lisesi’nden mezun oldu. Birand, İstanbul Üniversitesi Filoloji Fakültesi’nde Fransızca bölümüne girerek eğitimini sürdürdürdü. Tedavi için Londra’ya giderken okul yıllarında tanıştığı Abdi İpekçi, Milliyet’in Londra muhabirliğini verdiği Birand’a, “İlginç şeyler bulursan mektupla bize bildirirsin” diyerek mesleğe ilk adımını atmasını sağladı.

Londra’da bir yandan ameliyat sürecini tamamlarken, bir yandan dil eğitimi alan Birand, 1964 yılının temmuz ayında döndüğü Türkiye’de, Milliyet gazetesinde işe başladı. Birand, Milliyet gazetesinde çalışırken karşılaştığı eşi Cemre Birand’la 1971 yılında evlendi.

Daha sonra Milliyet gazetesinin Brüksel’deki muhabiri olarak uzun yıllar meslek hayatını burada sürdüren Birand, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nın ardından Washington, Atina, Strazburg’a giderek haberler yapmaya başlayıp adından söz ettirdi.

32. Gün

Meslek hayatında önemli bir yenilik yaparak televizyon dünyasına giren Birand, 1985’te “32.Gün” adıyla aylık bir haber programını başlattı. Gazeteci-yazar Mehmet Ali Birand, bu sayede geniş kitlelere ulaşan uluslararası ilişkileri ele alıp yabancı devlet adamlarını konuk eden programıyla oldukça ilgi gördü, program şöhrete taşınmasına vesile oldu.

Brüksel’de geçirdiği uzun yıllarda, meslek hayatına önemli olaylar sığdıran Birand, 1991 yılında eşi Cemre ve ilkokulu bitiren oğlu Umur Birand’la birlikte yeniden İstanbul’a döndü.

28 Şubat süreci ve Kürt sorunuyla ilgili gelişmeleri farklı bir gözle değerlendirmesi nedeniyle ismi, hazırlanan ve dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir tarafından imzalanan “Andıç” belgesinde geçen Birand’ın, çalıştığı gazetedeki işine son verildi ve televizyondaki programı durduruldu.

Bunu, “Hayatımda hiçbir zaman bu kadar acı çekmemiştim” diyerek özetleyen Birand, daha sonra CNN Türk’ün kuruluşunda görev yaptı ve aynı zamanda Posta gazetesinde de köşe yazıları yazdı. Birand, 2005 yılında aynı grup bünyesindeki Kanal D Ana Haber Bülteni’nin Genel Yayın Yönetmeni oldu. Bir süre sonra CNN Türk ve Kanal D’nin Genel Yayın Yönetmenliğini üstlenen Birand, son olarak Kanal D Haber Grup Başkanı görevini yaptı.

Safra kesesinde stent değişimi için Amerikan Hastanesi’nde yoğun bakıma alınan Mehmet Ali Birand, 17 Ocak 2013’te doktorların tüm çabalarına rağmen 72 yaşında hayatını kaybetti. Birand’ın cenazesi, Teşvikiye Camisinde kılınan cenaze namazının ardından Anadolu Hisarı Mezarlığı’ndaki aile kabristanına defnedildi.

( kaynak http://www.ocakmedya.com/)
banner3
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
2020- 2021 Yılın Şampiyonu Hangi Takım olur?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 39 81
2. Galatasaray 39 81
3. Fenerbahçe 39 79
4. Trabzonspor 39 68
5. Sivasspor 39 62
6. Hatayspor 39 61
7. Alanyaspor 39 57
8. Karagümrük 39 57
9. Gaziantep FK 39 55
10. Göztepe 39 51
11. Konyaspor 39 49
12. Rizespor 39 48
13. Kasımpaşa 39 46
14. Malatyaspor 39 45
15. Başakşehir 39 45
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 39 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 39 38
20. Gençlerbirliği 39 38
21. Denizlispor 39 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 35 80
2. M. United 35 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 35 64
5. West Ham 35 58
6. Liverpool 34 57
7. Tottenham 35 56
8. Everton 34 55
9. Arsenal 35 52
10. Leeds United 35 50
11. Aston Villa 34 48
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 35 41
14. Southampton 35 40
15. Burnley 35 39
16. Newcastle 35 39
17. Brighton 35 37
18. Fulham 35 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 35 77
2. Barcelona 36 76
3. Real Madrid 35 75
4. Sevilla 36 74
5. Real Sociedad 35 56
6. Real Betis 35 54
7. Villarreal 35 52
8. Celta de Vigo 35 47
9. Athletic Bilbao 35 46
10. Granada 35 45
11. Osasuna 36 44
12. Cádiz 36 43
13. Levante 36 40
14. Valencia 36 39
15. Deportivo Alaves 36 35
16. Getafe 35 34
17. Real Valladolid 35 31
18. Huesca 35 30
19. Elche 36 30
20. Eibar 35 29
Günün Karikatürü Tümü
banner56