AMED - MEBYA-DER kongresinde konuşan Yeşil Sol Parti Milletvekili Ömer Öcalan, "En büyük amacımız Abdullah Öcalan'ın özgürlüğüdür" dedi. 

Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), "14 Temmuz ruhuyla değerlerimize sahip çıkalım" şiarıyla 3’üncü Olağan Kongresi'nin Bajarê Nû (Yenişehir) ilçesinde bulunan bir tesiste gerçekleştirdi. Sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda kişi kongreye katıldı. Kongre, demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına yapılan saygı duruşuyla başladı. 

‘DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ’

MEBYA-DER Eşbaşkanı Yüksel Almas, "İnsanların ölmemesini umut ediyoruz. Aileler üzerinden kirli oyunlar oynanıyor, işkenceler yapılıyor. Bu coğrafyada 3 cenazemizi bir mezara koydular, cenazelerimizi teşhir ettiler, cenazelerimizi kargoyla ailelerine yolladılar. Tüm baskılara rağmen biz değerlerimize sahip çıkacağız. Zindan kapıları açık olsaydı, Sayın Abdullah Öcalan ile görüşülseydi gidişat bu kadar kötü olmayacaktı” dedi. 

ABDULLAH ÖCALAN'IN ÖZGÜRLÜĞÜ 

Yeşil Sol Parti Riha Milletvekili Ömer Öcalan, "Elbet zor günlerden geçiyoruz ama bugünler Amed zindanındaki şartlardan daha ağır değil. Halkımızın özgürlüğü için eşsiz bir mücadele yürüten yoldaşların mücadelesinden zor değildir. Bugünler tarihi öneme sahip günler, bugünlerde el ele verirsek eğer bu ülkenin özgürlüğünü elde ederiz. En büyük amacımız Sayın Abdullah Öcalan’ın özgürlüğüdür” diye konuştu. 

Öcalan, Kürtlerin statüsüz bırakılmak istendiğine işaret ederek, buna dönük girişimlere tepki gösterdi. Öcalan, Federe Kurdistan Bölgesi'nin Zap, Avaşîn ve Metîna alanlarında kimyasal ve yasaklı silah kullanımına da tepki gösterdi. Öcalan, "Kurdistan dağlarında halkın çocuklarına karşı kimyasal ve yasaklı silahlar kullanılıyor. Her gün suikastler yapılıp, bu halkın çocuklarını katlediyorlar” diye konuştu.

MEBYA-DER Eşbaşkanı Şehmus Karadağ, “Yıllardır Kürt halkını bitirmeye, asimile etmeye yönelik politikalar yürütülmektedir. Türk devleti Kürtleri bitirmek için her yolu deniyor. Kirli politikalarına karşı bizim de politikamız direniştir. Asla geri adım atmayacağız” dedi. 

Barış Anneleri'nden Mürvet Demir, MEBYA-DER’e sahip çıkılmasını istedi. 

Konuşmaların ardından yapılan seçimde Mehmet Emin Kılıç ve Semra Akkoç, derneğin yeni eşbaşkanları olarak seçildi.