ANKARA - İlk konferanstan 6 yıl sonra aynı salonda 4’üncü Olağan Konferansı’nı gerçekleştiren HDP’li kadınlar, aynı mücadele kararlılığının umut verdiğini belirterek, “O günden bugüne aldığımız güçle büyük mücadele edeceğiz” dedi. 

MA'nın editörden; Halkların Demokratik Partisi (HDP) 4’üncü Olağan Kadın Konferansı’nda, iki gün süren tartışmalarda yeni dönem yol ve mücadele hattı tartışıldı. Kapatma davası ile karşı karşıya olan HDP, yerelden örgütlediği ve 300 delegenin katılımıyla gerçekleştirdiği konferansta, yeni dönemi örgütleme esası üzerinde durdu. İlki 15 Ocak 2016 tarihinde İnşaat Mühendisleri Odası’nda (İMO) gerçekleşen kadın konferansına, baskıların yoğunlaştığı bir dönemde 4’üncüsünün gerçekleştirilmesi farklı anlam kattı. HDP’nin ilk kadın konferansında yer alan ancak bugün tutuklu olan kadın siyasetçilerin izinde aynı coşku ve kararlılık salona hakim oldu. 

6 yıl önce gerçekleşen ilk konferansta yer alan kadınlar, o günden bugüne yaşanan baskılara karşı kararlılıklarını ajansımıza anlattı. 

‘6 YIL ÖNCEKİ KARARLILIĞI HİSSETTİM’

Salona ilk girdiğinde 6 yıl önce gerçekleştirdikleri konferansı hatırladığını belirten HDP eski Ankara İl Eşbaşkanı Zeyno Bayramoğlu, o dönemde siyaset yapan birçok kadının şuan tutuklu olduğunu hatırlattı. Bayramoğlu, “Eş Genel Başkanımız Figen Yüksekdağ idi. Besime Konca o dönem Kadın Meclisi Sözcümüzdü. Yine Gültan Kışanak, Sebahat Tuncel vardı. Herkes buradaydı. İlk kadın konferansı olduğu için de çok kalabalıktı. Türkiye’nin her yerinden kadınlar geldi. İlk olduğu için bir delege sınırlaması da yoktu. Çok zor koşullarda muhteşem bir konferans gerçekleştirmiştik. Buraya girdiğimde ilk o an geldi aklıma. Biraz hüzünlendim ama o gün aldığımız gücü bugün bir kez daha hissettim” dedi. 

‘BOYUN EĞMEYEN KADINLARIZ’

Partilerine ve kadınlara yönelik saldırıların yoğunlaştığı bir dönemde konferansı gerçekleştirdiklerinin altını çizen Bayramoğlu, “HDP’nin, bütün farklılıkları ve bakış açılarıyla herkesi bir arada birleştirmesi sadece iktidarı değil, aynı zamanda sistemi de korkutuyor. Dünyada kadın mücadelesi veren, direnen tüm kadınların sözlerini, eylemlerini, direnişlerini kendimize miras olarak gören ve yoluna devam eden bir partiyiz. Örgütlüyüz, gözaltı, tutuklamalarla bitiremedikleri inanç, geçmişten gelen o miras, o güç ve boyun eğmeyen kadınlar var. Biz biliyoruz ki; eğer dünyanın bir geleceği olacaksa kadınların mücadelesi sayesinde olacak. Dolayısıyla kapitalist sistem kadın mücadelesi ve kadınların bir araya gelmesinden korkacak” diye belirtti. 

‘BÜYÜK MÜCADELE EDECEĞİZ’

Yapılan konferansta 3’üncü Yol’a da kadınların öncülük edeceği kararlılığının ortaya çıktığını söyleyen Bayramoğlu ekledi: “3’üncü Yol’da bütün farklılıklarımızla, ezilenlerle ve sömürülenlerle hep birlikte mücadele edeceğiz, direneceğiz. Çok daha zor bir sürece giriyoruz, biliyoruz ama büyük mücadele edeceğiz.”

‘AYNI KARARLILIKTAYIZ’

Yaptıkları ilk konferans ile bugün gerçekleştirdikleri konferansın değişmeyen yanının “kadınların heyecan, kararlılık ve renkleri” olduğunu vurgulayan HDP eski milletvekili Beyza Üstün de, duygularını şöyle anlattı: “Bu hiç eksilmiyor. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin önemi herkes tarafından daha fazla kabul edildi. Kadın mücadelesi daha da yükseldi. Toplumsal alanda kadına yönelik şiddet artarken, diğer yandan da buna karşı mücadele eden HDP’nin siyasetçilerine baskı arttı. Böyle bir ortamda olmasına rağmen salonlara, buluşmalarımıza geldiğimizde aynı kararlılığı, aynı renkliliği ve enerjiyi taşıyoruz.”

Kadınların tüm yönelimlere karşı kararlı duruşunun kendisine umut verdiğini belirten Üstün, bir kez daha HDP'de olmanın ne kadar doğru bir karar olduğuna dair inancının da büyüdüğünü sözlerine ekledi. “Konferansta alacağımız kararlar her alanda yaşadığımız şiddetin, zulmün üstesinden gelecek politik güçte kararlar, bu da başka bir umudu beraberinde sürüklüyor” diyen Üstün, “Kadın siyasetçiler olarak bu kadar güçlüyüz. Kapitalizmin krizi ve Türkiye’de sistemleşen faşizme karşı kadınların, halkların özgürlüğü için yapılacak siyaset daha önem kazanıyor. Bu güç durumda, bu sorumlulukta siyaset üretiyoruz, üretmeye devam ediyoruz. Hem kapitalizmi hem faşizmi yıkacak olan kadınlardır. Söz alan tüm kadın arkadaşlarımız buna dikkat çekti. Bunu sadece söz olarak söylemiyoruz, bunu politik yöntemlerimize dönüştürecek, kararlarımızı alacağız” ifadelerini kullandı. 

‘DAHA ÇOK SORUMLULUKLA DEVAM’

Kadınların kendilerine dayatılan sistemi alaşağı etmeye kararlı olduğunu dile getiren Üstün, “Kadına, ekolojik sisteme uygulanan, yoksullaştırmayı derinleştiren tüm saldırıları ortadan kaldıracağız. Bunu borçluyuz. Yoldaşlarımızın bir kısmı tutsak, bir kısmı şimdi aramızda yok, onların verdiği emeğe karşı hepimiz daha çok sorumluluk alacağız. Bunu da gururla ve umutla alacağız. Partimin, önümüzdeki dönem hayatı nasıl özgürleştireceğini tartışmalarda ve alınan kararlarda görüyorum. Sonuna kadar bu uğurda siyaset yapmaya devam edeceğim” dedi. 

‘KADINLAR SİSTEMİ DEĞİŞTİRECEK’

İlk konferansta aralarında olan ancak bugün cezaevinde tutuklu siyasetçilere de değinen Üstün, şöyle dedi: “Çok eminim şu anda onlar tüm koğuşlarda bizim için marşlar söylüyor, halaylar çekiyorlar. Onlar orada politika üretmeye devam ediyor. Onlar rehin olarak hayatı özgürleştirmek için politika üretirken, biz burada sözümüzü tekrarlayıp, o zindanları açmak için politika üreteceğiz. İçerde tutulan yoldaşlarımızı özgürleştirmekle sorumluyuz. Biz o kapıları içerden açmaya kararlıyız. Hep beraber özgürleşeceğiz. Kadın siyasetçiler olarak bu sistemi değiştireceğiz.” 

ORTAK MÜCADELE KARARLILIĞINDAYIZ’

HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan, yaptıkları konferansın önemine dikkati çekti. Konferansların uzun mücadelelerin biraz daha harmanlandığı, nelerin yapıldığı, nelerin yapılmadığı, ne için yapılmadığının toparlandığı, geleceğe ışık veren çalışmalar olduğunu belirten Kurtulan, yoğun bir süreçten geçtiklerinin altını çizdi. Son 2 buçuk yıllık dönemde kadınların kimliğine, bedenine ve yaşamına yönelik baskıların, müdahalelerin yoğunlaştığını ancak aynı zamanda da büyük direnişlerin olduğu, pes etmeyen, yılmayan, diz çökmeyen bir kadın duruşunun da olduğunu hatırlatan Kurtulan, “İlk konferansımızı bu salonda gerçekleştirdik. Aslında birçok yer, salon, konferanslarımıza, kadın kararlılığımıza, kadın mücadelesinin geldiği düzeyin tartışılmasına tanıklık etmiştir. Bugün buradayız. Tüm baskılara, savaşa, tecride, kadın kırımına, kadın emeğine dair müdahalenin her türlüsüne karşı ortak mücadele kararlılığındayız. Büyük bir coşku var” diye belirtti. Kurtulan, yerellerden örgütleyerek, gerçekleştirdikleri konferansta partilerine, kadın siyasetine ve siyasetçilere yönelik baskılara karşı HDP’li kadınlar olarak önümüzdeki dönemde ortak mücadele hazır olduklarını deklare ettiklerini belirtti. 

Konferansa katılan HDP Çankaya İlçe Yöneticisi Dilek Aktaş ise kadın özgürlüğünün kendileri için önemli olduğunun altını çizdi. Kadınların yaşamın her alanında çok sayıda sorunla karşı karşıya olduğunun altını çizen Aktaş, “Tüm bunlara karşı mücadele edeceğiz, bunda kararlıyız” dedi.