İSTANBUL - Seçim sonuçlarını değerlendiren gazeteci İnci Hekimoğlu, ikinci turda Kürtlerin üzerine düşeni yaptığını ve Erdoğan’ın karşısındaki yüzde 50’yi eritemediğini belirterek, asla mücadelenin bırakılmaması gerektiğini vurguladı. 

Devletin tüm imkanlarıyla birlikte seçim kampanyasını yürüten Cumhur İttifakı’nın adayı AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, resmi olmayan sonuçlara göre 13’üncü Cumhurbaşkanı seçildi. İkinci tur seçimlerini ve sonuçlarını değerlendiren gazeteci İnci Hekimoğlu, hukuksuz bir yapılaşmanın olduğunu belirterek, buna karşı mücadeleye devam edeceklerinin altını çizdi. 

‘HUKUKSUZ BİR YAPILANMA VAR’

“Hukuku, yasayı, Anayasa’yı askıya almış, kendi kurallarını kendi koyan bir yapılanma var” diyen Hekimoğlu, bu yapılanmanın her türlü zor aygıtını kullandığını söyledi. Hekimoğlu, "Zorbalar, silahlarıyla sandık başlarını bastı, milletvekilleri darp edildi. Birçok sandıkta şaibeli süreçler yaşandı. Bunu da gözümüzün içine baka baka yaptılar” ifadelerini kullandı. 

MUHALEFETİN TABANLA BAĞI 

İhlal ve usulsüzlüklere rağmen Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) Başkanı Ahmet Yener’in “Olumsuz bir durum yaşanmadı” açıklamasına tepki gösteren Hekimoğlu, “Bu durum inanılmaz bir arsızlık ve utanmazlıktı” dedi. Hekimoğlu, “İktidarın her zaman seçimlere şaibe karıştıracağını biliyorduk. Ama burada bir sorun daha var. Muhalefet partilerinin tabanlarıyla bağlarının eskiye nazaran güçlü olmadığını düşünüyorum. Bu yüzden muhalif partilerin tabanlarıyla bağlarının güçlendirilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

‘KÜRTLER ÜZERİNE DÜŞENİ YAPTI’

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu'nun CHP'nin başına gelmiş “en demokrat” siyasetçi olduğunu söyleyen Hekimoğlu, her şeye rağmen Kılıçdaroğlu’nun büyük başarı kazandığını belirtti. Hekimoğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’a rağmen Kılıçdaroğlu'na oy verdiklerini dile getirdi. “Kürtler üzerine düşeni yaptı” diyen Hekimoğlu, “Ne yazık ki Kürtler dışındaki diğer kesimler ya sandığa gitmedi ya da Kılıçdaroğlu'na oy vermedi” diye belirtti.

“CHP’nin önüne harita koyup, AKP’nin kalesindeki yerleri neden değiştiremediğini düşünmeleri lazım” önerisinde bulunan Hekimoğlu, “Seçimden sonra partilerin kendi içlerinde tartışmalar olacak. CHP içerisindeki ulusalcı damar, Kılıçdaroğlu'nu harcamak için harekete geçecek. Kılıçdaroğlu CHP’nin en iyi şansıydı. Umarım Kılıçdaroğlu ekibi güçlendirir” diye konuştu.

ERDOĞAN KARŞISINDAKİ YÜZDE 50

Erdoğan’ın yüksek oy almasının nedenin seçimlerin usulsüzlüğünden kaynaklandığını ifade eden Hekimoğlu, seçim sonuçlarının gerçek sonuçlar olmadığını vurguladı. Hekimoğlu, “Ama bu mevcut oranları kabul etsek bile, Erdoğan 20 yıldır karşısında duran yüzde 50’yi eritemiyor. Şu andaki muhalefetin yüzde 50’nin üstünde olduğunu düşünüyorum. Ayrıca ülke büyük bir ekonomik buhrandadır. Bunu da nasıl idare edecekler, belli değil” ifadelerini kullandı.

‘ASLA MÜCADELEYİ BIRAKMAYACAĞIZ’

Hekimoğlu, iktidarın daha dindar ve “diktatör” bir yapıya dönüşebileceğini ifade ederek, şunları söyledi: “Özellikle kadınlar olarak asla mücadeleyi bırakmayacağız. Bu sisteme karşı durmaya devam edeceğiz. Bunu yaparken de yeni örgütlenme modelleri, yeni bir yönetim alternatifi, yeni ekonomik program, yeni eğitim sistemi, yeni modellerle birlikte oturup ciddi bir şekilde çalışmalar yürütmemiz gerekiyor. Artık seçimleri beklemek, seçimlerde propaganda yapmak değil. Muhalefet partilerinin bütün toplumsal muhalefetle bir araya gelip toplumun sosyal dokusuna kadar inecekleri bir örgütlenme modelini hayata geçirmeliler.”

Editör: Hamza Özkan