HABER MERKEZİ - Yapılan İl Genel Meclisi seçimlerinde Kerkük’te büyük bir başarı elde ettiklerini söyleyen YNK Başkanlık Divan Üyesi Latif Nêrweyî, “Kerkük halkı, 7 yıldır zorba yönetimin hukuksuz ve kaos ortamından çok çekti. Bizler, barış ve huzur ortamını sağlayacağız” dedi.

Irak’ın 13 vilayeti ile Kerkük ve Musul’da yapılan İl Genel Meclisi seçimlerinin yankıları devam ediyor. 4 yılda bir yapılması gereken ancak 2013’ten bu yana DAİŞ saldırıları, yaşanan güvenlik sorunları ve siyasi istikrarsızlık nedeniyle yapılamayan seçimler 10 yıl aradan sonra yapıldı. Bölgede oy kullanma hakkına sahip 15 milyon 108 bin 135 seçmenden 6 milyon 599 bin 668’i 16 ve 18 Aralık’ta sandık başına gitti.

İsrail saldırısında Esad’a yakın iş insanı öldü İsrail saldırısında Esad’a yakın iş insanı öldü

Irak Yüksek Seçim Komisyonu tarafından seçimlere katılım oranın yüzde 41 olarak açıklanırken, 16 Aralık’ta özel oylamanın yapıldığı sandıklar dün açılmaya başlandı. Seçimlerde önemli yerlerden Kerkük’te açıklanan sonuçlara göre, Kurdistan Yurtseverler Birliği (YNK) öncülüğünde kurulan “Kerkük Gücümüz ve İrademizdir” listesi 139 bin oy alarak birinci oldu. 5 sandalye alarak Kerkük’te birinci olan YNK, Musul’da 2, Diyala’da ise 1 sandalye kazandı. 

YNK Başkanlık Divan Üyesi Latif Nêrweyî, seçim sonuçlarını ve Kerkük’te elde ettikleri zafere dair ajansımıza konuştu.

İTTİFAKA TEK PARTİ KATILDI

Seçimlerin Irak’ın 13 vilayeti ile Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı ama Başûr Kurdistan’a bağlı olmayan Musul, Kerkük, Selahadin, Diyala, Maxmûr, Şengal gibi önemli yerlerde gerçekleştiğini belirten Nêrweyî, “Seçimlerden önce YNK olarak bütün Kurdistani siyasi partilere çağrıda bulunduk. İl Genel Meclisi’nde Kürtlerin sandalye sayısının fazla olması için seçimlere birlikte girmeyi teklif ettik. Ancak bu çağrımıza sadece Kurdistan Komünist Partisi olumlu yanıt verdi” diye belirtti. 

ULUSAL BİRLİK İÇİN ÖNEMLİ 

Kurdistan Komünist Partisi’nin seçimlerde bin 700 oy aldığını aktaran Nêrweyî, “Biz bu bin 700 oyu önemli buluyoruz. Ulusal birlik için gösterdikleri çabayı kutluyoruz. Eğer Kürt partileri olarak birlikte seçimlere girseydik Kerkük’te 9 sandalye kazanacaktık. Fakat Kerkük’te 5 sandalye kazandık. Bir sandalye de muallakta. Çünkü daha özel seçimde askerlerin kullandığı sandıkların tümü açılmadı. Bu sandıklar dün açılmaya başlandı fakat daha hepsi bitmedi. Şimdilik açılan 205 sandıktan 11 bin oy aldık. Bu oyların 6 bini Kerkük, 3 bin 303 Musul geriye kalan oylar da Diyala ve Selahaddin vilayetlerine gitti” ifadelerini kullandı. 

Kerkük’te elde ettikleri sonucu “büyük bir başarı” olarak değerlendirdiklerini kaydeden Nêrweyî, “Bu başarıyla birçok sorunu çözeceğimizi biliyoruz. Çünkü YNK olarak plan ve stratejimiz karşılıklı alış veriş ve barışçıl bir şekilde diğer kesimlerle görüşmektir. Hiçbir din, mezhep vb. ayrımcılığı yapmıyoruz. Hep birlikte bu bölgelerde hizmet etmek istiyoruz” dedi. 

‘KERKÜK HALKI ÇOK ÇEKTİ’

En fazla sandalye sayısı YNK’de olduğu için diğer siyasi partilerle görüşmeye başlayacaklarını dile getiren Nêrweyî, şöyle dedi: “Diğer siyasi gruplarla görüşüp birlikte yeni bir idare belirleyeceğiz. Kerkük halkı, 7 yıldır zorba yönetimin hukuksuz ve kaos ortamından çok çekti. Bizler, barış ve huzur ortamını sağlayacağız.” 

MA / Ömer Akın

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/227785