İSTANBUL - Bilgi Üniversitesi öğrencileri, yeni dönemde yapılan fahiş zamları protesto etti. 

Bilgililer Susmuyor Platformu üyeleri, Bilgi Üniversitesi yönetiminin yaptığı zamları protesto etmek için Eyüpsultan'daki kampüs önünde basın açıklaması yaptı. Öğrenciler, “Okul için değil kar için bilgi” ve “Patronların ensesindeyiz” dövizleri taşıyarak sık sık “müşteri değil öğrenciyiz” sloganı attı. 

Açıklama yapan öğrencilerden Tola Asan, artan enflasyon ve yaşam pahalılığı karşısında artık geçinemediklerini ifade belirterek, “Bilgi üniversitesi patronları her geçen gün ceplerini dolduruyorlar. Biz bilgililer her geçen dönemde daha kötü şartlarda eğitimimize devam ediyoruz. Bugün eğitim hayatımız bitme ihtimali ile yüz yüze” ifadelerini kullandı. 

REKTÖRLÜĞE DİLEKÇE VERİLDİ

Yeni dönemde eğitim araç ve gereçlerini alamadıklarını belirten Asan, “Çünkü her geçen gün öğrencilere ayrılan bütçe kısılırken bizlerin ödediği tutar karşısında fahiş zamlarla birlikte ödenmez hale geliyor. Akademik kadro sürekli bir küçülmeye gidiyor. Artan iş yüküne rağmen hocalarımızın emeklerinin karşılığı verilmiyor. Son dakika zamları ile oldubittiye getirmeye çalışıyorlar. Ücretsiz eğitim hakkı her yurttaşın hakkıdır. Ulaşım ve barınma gibi temel ihtiyaçlara göz dikmişsiniz. Bu haklarımızı gasp etmenize izin vermeyeceğiz. Biz sustukça zam üstüne zam yapmaya devam ediyorlar. Sanıyorlar ki biz bundan vazgeçeceğiz. Biz bu zamlar durana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi. 

Yapılan açıklamanın ardından öğrenciler, yazdıkları dilekçeleri rektörlüğe verdi. 

Editör: Hamza Özkan