İZMİR - İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin otomatiğe bağladığı ulaşım zammına tepki gösteren öğrenciler, “A noktasından B noktasına yürünecek mesafeyi hesaplamaya başladık. ‘Sosyal belediyecilik’ diyerek, yola çıkanların iktidardan hiçbir farkı yok" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), Mart ayında yaptığı meclis toplantısında belediyeye ait toplu ulaşım araçlarının ücretlerine yüzde 38 zam yaptı. Aynı toplantıda, ayrıca biniş ücretlerine her ay Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ortalamasına göre zam yapılması kararı alındı. Buna göre, Mart ayında tam biniş ücreti 4.70 TL, öğrenci biniş bileti 2,20 TL iken, her ay TÜFE artış oranında zam kararlarıyla birlikte Haziran ayı başına tam biniş bileti 7,64 TL, öğrenciler için 2,58 TL’ye çıktı. 

GENÇLER TEPKİLİ

TÜFE oranına göre her ay yapılan ulaşım zammı, başta öğrenciler olmak üzere İzmir halkını mağdur etti. Gençlik örgütleri, zammı turnikelerden atlayarak, protesto ederken, öğrenciler zammın geri alınması için stantlar açıp imza topladı. 

MAHKEMEDEN ‘İPTAL’ KARARI

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) da, zam kararının iptali için dava açtı. Kararı değerlendiren İzmir 6'ncı İdare Mahkemesi, "UKOME Genel Kurulu tarafından alınan dava konusu kararda, şekil yönünden hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır" diyerek, zam kararını 4 Haziran da iptal etti. Bunun üzerine mahkemenin iptal kararına itirazda bulunan belediye, karara rağmen ulaşım zamlarını ise henüz geri almadı. 

YÜRÜNECEK MESAFE HESAPLANIYOR

Kentte okuyan öğrenciler, hayat pahalılığı ve ulaşım zamlarına ilişkin ajansımıza konuştu. 

Kitap satarak geçimini sağlayan Gamze Toprak, belediyenin yaptığı zammın iktidarın elektrik, doğalgaz ve gıdaya yaptığı zamlardan farksız olmadığını, iki tarafında gençlerin ve emekçilerin ceplerine göz diktiğini söyledi. Toprak, “A noktasından B noktasına yürünecek mesafeyi hesaplamaya başladık. Yiyeceğimizi, içeceğimizi hesaplayarak sokağa çıkabiliyoruz. Kira ve faturalarımızı ödeyemiyor, ulaşımda sorunlar yaşıyoruz. Bu durumun sorumlusu siyasi iktidar ve siyasi iktidarın yandaşlığını yapanlardır. ‘Sosyal belediyecilik’ diyerek, yola çıkanların iktidardan hiçbir farkı yok" diyerek tepki gösterdi.

ULAŞIM TEMEL İHTİYAÇ

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Medya ve İletişim 4’üncü sınıf öğrencisi Mehmet Kasar, ekonomik krizin faturasının öğrencilere, işçilere ve emekçilere kesildiğini söyledi. Zamlar nedeniyle artık okula gidip gelmekte dahi zorlandıklarını ifade eden Kasar, “Ulaşım temel bir ihtiyaçtır. Ücretsiz olması gerekirken, mevcut durumla birlikte düşük bir seviyede tutulmasını tartışır hale geldik. ‘Sosyal belediyecilik’ anlayışıyla yola çıkan belediyeler, bugün iktidarın politikalarını sürdürüyor. Genel başkanları çıkıp, ‘Faturamı ödemiyorum’ diye eylem yapıyor. Hal böyleyken belediye başkanları her ay zam yapıyor. Bu durum ancak ikiyüzlülükle açıklanabilir” ifadelerini kullandı.

ZAMLAR GERİ ÇEKİLSİN

Katip Çelebi Üniversitesi Felsefe 2’inci sınıf öğrencisi Ömer Sayityusufoğlu, bir yerden bir yere gitmek için aktarma yapmak zorunda olduğunu, zamlardan kaynaklı artık yediği yemeği dahi hesapladığını söyledi. Sayityusufoğlu, “Öğrenciler part-time çalışarak geçimini sağlayabiliyor. Haftanın 3 günü okula gidiyorsak, 4 gün çalışmak zorundayız. Ulaşım zamları büyük oranda etkiliyor, bir an önce geri çekilmesini istiyoruz" dedi. 

'HAKLARIMIZI İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ'

İzmir Bakırçay Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1’inci sınıf öğrencisi Mazlum Çelik ise, aylık yapılan ulaşım zammının var olan ekonomik krizden daha çok yaşamlarını etkilediğini belirterek, şunları söyledi: “En son yapılan ulaşım zammıyla birlikte ücretler 2.58 TL oldu. Her gün en az iki kez kart bassak ayda yaklaşık 150 TL yapıyor. Sosyal bir aktivitem yok. Bu durum her yönüyle etkiliyor. Buna karşı örgütlenmeli ve demokratik haklarımızı sonunda kadar savunmalıyız.” 

MA / Delal Akyüz