ANKARAÖğretmen Sendikası, Güvenpark'tan Eğitim Bakanlığı önüne yürüdü. Burada basın açıklaması düzenleyen öğretmenler, taleplerinin yazılı olduğu balonu uçurdu.

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası (Öğretmen Sendikası) “Eğitim Nöbeti” eylemleri kapsamında Güvenpark'tan Eğitim Bakanlığı önüne yürüdü. Eğitim bakanlığın önüne yürüyen öğretmenler burada basın açıklaması yaptı. Açıklamanın ardından öğretmenler “Bize söz değil yasa lazım” yazılı balonu bakanlık önünden uçurarak taleplerini dile getirdi. Sık sık “Bize söz değil yasa lazım” ve “Yaşasın öğretmen sendikamız” sloganlarının atıldığı basın açıklamasında açıklamayı sendika üyesi Evin Turgut okudu.

‘OYALANMAK İSTEMİYORUZ’

DBB, öğrencileri BESYO sınavlarına ücretsiz hazırlayacak DBB, öğrencileri BESYO sınavlarına ücretsiz hazırlayacak

Turgut, 26 Mayıs’tan bu yana bulundukları her yerde nöbette olduklarının altını çizerek, “Çok uzun zamandır nöbetimizi Ankara’da devam ettiriyoruz. Sendikamız kurulduğu günden beri ‘Taban Maaş’ hakkı için ne gerekiyorsa yaptı ve yapmaya devam ediyor. Çaldığımız her kapıda görüştüğümüz herkes (Eğitim Bakanı da dâhil) bize hak veriyor. ‘Evet haklısınız, evet bu maaşlarla çalışılmaz, güvencesizliğe mahkum ediliyorsunuz’ diyor. Ancak bizler artık bu sözleri duymak istemiyoruz. Boş vaatler karşısında daha fazla oyalanmak istemiyoruz. Bizler mutlu öğretmenler olarak sadece işimizi yapmak öğretmenlerimize ders vermek istiyoruz. Ancak sırtımızda ödeyemediğimiz kiralar varken, bir türlü ödeyemediğimiz faturalarımız varken bizden tam performans bekleniyor. Bugün bu güvencesizlikle belirli süreli sözleşmelerle önümüze koyduğumuzda patronlar bize sürekli aynı şeyleri söylüyor; ‘Hocam kurum aidiyetin zayıf, hocam performansın zayıf.’ Bunlar bir anlamda güvencesizliğin getirdiği şeyler. Ancak bir anlamda da gerçekler var; Evet mutsuzuz, kurum aidiyetimiz yok çünkü kurumun bize verdiği ücretle yaşayamıyoruz. Çalışamıyoruz ve evet bizler mutsuz öğretmenleriz” dedi.

‘YAZ AYLARI BİZLER İÇİN İŞSİZLİK DEMEK’

Turgut, yaşananların şov değil öğretmenlerin gerçekliğinin olduğunu belirterek, “2014 yılında bir gecede elimizden alınan ‘Taban Maaş’ hakkımızı geri istiyoruz. Bizler bir senelik sözleşmelerle yaz aylarında başka işlerde çalışmak istemiyoruz. Herkes gibi bizlerde yazları umutla sevinçle beklemek istiyoruz. Bizler de yaz ayları yaklaşırken tatil planları yapmak istiyoruz. Ancak yaz ayları bizler için umutsuzluk demek. Çünkü her yaz işsiz kalıyoruz. Kiralarımızı ödeyemiyor, faturalarla baş edemiyoruz. Bizde isterdik şu anda tatilde veya evlerimizde olalım ama bugün buradayız, çünkü bu haklarımızı almaktan başka çaremiz yok. Taban maaş hakkımızı geri alacağız” ifadelerini aktardı.

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/246165