Arzu Kızılkaya 

BİTLİS-TATVAN ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ- Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Bitlis Milletvekili Hüseyin Olan, 'Tatvan Belediyesiyle ilgili Usulsüzlük, yolsuzluk iddialarıyla ilgili sorduğumuz soru önergelerimize Bakanlık konuyla ilgili ne yazık ki bugüne kadar herhangi bir cevap vermemiştir.' dedi.

    AKP iktidarının kayyumlar yoluyla yaptığı diğer bir hukuksuz icraat ve irade gasbı 2019 Yerel Seçimleri'nden hemen sonra Tatvan Belediye Meclisinde çoğunluğu elde etmek için 9 HDP'li Belediye Meclisi üyesini İçişleri Bakanlığı kararıyla görevden uzaklaştırması ve kayyum atamasıdır. Böylece halkın oylarıyla seçilen mecliste çoğunluğu kendi lehine değiştirmiştir.

Sonrasında, Tatvan Belediye Başkanlığı 7/1/2021 tarihli Belediye Meclis Kararıyla belediye ait tüm gayrimenkullerin satışının yapılmasını kabul etmişti. Sayıştayın 2022 Denetim Raporu'na göre -ki bu yeni geldi- Tatvan Belediyesi kanuna aykırı olarak taşınmaz tahsisi yaptı, ihaleler usule uygun yapılmadı, belediyedeki on ayrı dolu müdürlüğe vekalet yoluyla atama yapıldı ve harcama yetkisi verildi. Raporda, Belediyenin borç stoku yasal limiti 124 milyon iken, 2022 yılında toplam borcunun 295 milyon olduğu tespit edildi. Rapora göre, Belediye, kendisine ait olmayan sahil yolundaki on ayrı ticari üniteyi mevzuata aykırı bir şekilde ihale ederek kiralamıştır. Aynı gün, 9 defa müdür alınmıştır. Minibüs hatları kira sözleşmesi bitmesine rağmen kullanılmaya devam etmektedir. Dolu müdürlüklere vekil atanarak harcama etkisi verilmiştir. Bütün bunlar Tatvan Belediyesinde yapılan yolsuzluklardan birkaçıdır.

Editör: Hamza Özkan