Kamuoyu Araştırmacısı Murat Karan olası bir erken seçimde hangi partinin daha avantajlı olduğunu TELE1’e anlattı.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in erken seçim çıkışı gündemdeki yerini korumaya devam ederken olası erken seçiminin sonuçlarının nasıl olacağı da tartışılıyor. Kamuoyu Araştırmacısı Murat Karan TELE 1’e yaptığı açıklamada 2028’de yapılması planlanan genel seçim için CHP’nin daha avantajlı olduğunu söyledi.

İzmir’deki ‘elektrik kaçağı’ faciasında yeni gözaltılar İzmir’deki ‘elektrik kaçağı’ faciasında yeni gözaltılar

Murat Karan açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi olmadığı zaman 2015’de Haziran ve Kasım arasındaki seçimde bir şekilde o iktidarı bırakmak istemeyen güçlü bir siyasi figürle karşı karşıyayız. CHP yerel seçimlerde yüzde 37 ile birinci parti oldu. AKP ilk defa ikinci parti oldu. Şu anda son kamuoyu yoklamalarında yüzde 30-32 bandında tespit ediyoruz. AKP Kasım 2015 seçiminde yüzde 50 idi. Girdiği her seçimde ortalama 7-8 puan civarı geriledi. Şu anda yüzde 18-20 civarı oy kaybetti.

Bu ekonomik krizi ve göçmen sorunu devam ettiği müddetçe devam edecek. Her yıl 1 milyon 300 bin genç seçmen ekleniyor ve bu seçmenlerin birinci önceliği bu iki sorunun çözümü yolunda.  Gençlerin talepleri bu yönde. Ortalama her yıl 500 bine yakın seçmen de vefat ediyor. Bu seçmenlerin büyük çoğunluğu da parti aidiyeti de yüksek.

Yani Şu an itibari ile parti aidiyeti ile oy veren seçmen yüzde 60’larda iken YSK’nın takvimine göre de bakacak olursak 2028 seçimlerinde yarısının parti aidiyeti olmaksızın sandığa gidecek. Bu seçimde CHP’nin çok büyük bir avantajı var. Türkiye’nin siyasal sosyolojik parametrelerinin dışında CHP aslında hem kendi duvarlarını yıktı hem de sağ seçmenin muhafazakar seçmenlerin duvarlarını yıktı.

CHP’nin 2010-11’li yıllarda benim için oy verilebilir bir partidir diyenlerin oranı toplumda yüzde 30’larda iken yüzde 70’e yakını CHP’ye oy vermem derken, bugün geldiğimiz noktada, Nisan ayında yapılan çalışmada bu rakam yüzde 55. Bu durum hem CHP’yi seçimde yüzde 37 ile birinci parti yaparken tabanı ve potansiyel seçmen noktasında da birinci parti olmuş.

Kaynak: https://tele1.com.tr/olasi-bir-erken-secimde-sonuclar-nasil-olur-kamuoyu-arastirmacisi-murat-karan-c