AMED- Yeşil Sol Parti Milletvekili Meral Danış Beştaş, katıldığı bir anmada jandarma tarafından darp edilerek alıkonulmaya çalışılan Ömer Öcalan’a yönelik saldırının bir kaçırma girişimi olduğunu söyleyerek, partisinin eş zamanlı olarak olayı protesto edeceğini açıkladı.

Demokratik Bölgeler Partisi Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz, Keskin Bayındır ve Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) milletvekilleri Meral Danış Beştaş, Sinan Çiftyürek, Mehmet Kamaç, geçen yıl cezaevinde yaşamını yitiren Bozo Yılmaz için düzenlenen anmaya katılan milletvekilleri Ömer Öcalan’a yönelik saldırı ve alıkoyma girişimine ilişkin basın toplantısı düzenledi.

HDP Amed İl Örgütü’nde düzenlenen toplantıda konuşan Beştaş, orada bulunanlar ve Ömer Öcalan’a yapılan saldırıyı kınadı. Öcalan’ın milletvekili olduğunu hatırlatan Beştaş, “Cezaevinde katledilen arkadaşımız Bozo Yılmaz’ın anmasına katılan arkadaşlarımız dün çok barbarca saldırıya uğradılar. Burada bir tek suçtan saldırıdan söz etmek mümkün değil, adeta zincirleme bir suç pratiğinden bahsedebiliriz. Gençlik merkezi başkanımız kameralar önünde işkenceye maruz kalmıştır. Yüzleri maskeli askerler tarafından saldırıya uğrayıp gözaltına alınmıştır. Yüzlerinin maskeli olduğuna özellikle dikkat çekmek istiyorum” diye konuştu.

‘RIHA İŞKENCE MERKEZİNE DÖNÜŞMÜŞ DURUMDA’

Milletvekili Ömer Öcalan’ın alıkonulmasının bir kaçırma girişimi olduğunu ifade eden Beştaş, “Milletvekilimiz tamamen yüzleri maskeli askerlerin zoruyla sürüklenerek önce araca bindirilmeye çalışılıyor, sonra karakola götürülüyor. Bu bir kaçırma girişimdir. Burada yapılanlar kabul edilemez. Milletvekili olan birine böyle bir saldırı kabul edilebilecek bir şey değildir. Riha uzun süredir işkence merkezine dönüşmüş durumda. İşkence insanlığa karşı işlenen suçlarla sık sık kamuoyunun gündemine gelen illerden bir tanesi maalesef, bu kirli karanlık politikalara boyun eğmeyeceğimizi söylemeye artık gerek duymuyoruz” diye belirtti

‘ASKER POSTALI GİYEN AKP SONUCA ULAŞAMAYACAKTIR’

Partisinin Hukuk Komisyonu’nun olayla ilgili gerekli girişimde bulanacağını da sözlerine ekleyen Beştaş, “Bunun hesabını hukuk önünde de soracağız. Başka bir partinin milletvekiline karşı bu saldırılar yapılsaydı, şuanda Türkiye’nin tek gündemi bu olurdu. Bir milletvekilinin yaklaşık 15-20 dakika askerlerin zorbalığına maruz kaldı. Silah zoru ve sayısıyla bir milletvekili derdest etmişlerdir bu askerler” şeklinde konuştu.

AKP’nin güvenlikçi politikalarını eleştiren Beştaş, “AKP hükümetinin ‘Türkiye yüzyılı’ diye anlattıkları şey aslında bir zorbalık yüz yılıdır. Bunu halka kabul ettirmeye çalışıyorlar. Asker postalı giyen AKP bilmelidir ki, zorbalık tehditler sonuca ulaşamayacaktır. Vekilimiz ve diğer üyelerimize yapılan saldırının demokratik alan da hesabını soracağız. Hukuk önünde hesabını verecekler” dedi

‘EŞ ZAMANLI PROTESTO EDECEĞİZ’

Olaya ilişkin şu ana kadar hiçbir sorumlu hakkında her hangi bir yasal işlem başlatıldığına dair haber alamadıklarını aktaran Beştaş, şunları söyledi: “Çağrımız çok açıktır. Saldırıyı yapan, emri veren, rütbelilerin ve saldıran askerlerin derhal görevden alınması gerekiyor. Bizler Yeşil Sol Parti ve bileşenleri olarak, yaşanan saldırıyı protesto etmek amacıyla yarın eş zamanlı olarak bütün Türkiye’de saat 19.00 da tepkimizi göstereceğiz. Bu demokratik tepkimizi olay yerinde Riha’da topçu meydanında hem milletvekillerimiz, hem eş sözcülerimiz ve bileşen partilerimiz eşbaşkanlarıyla protestomuzu ortaya koyacağız.”

'SALDIRIYI KABUL ETMİYORUZ'

Daha sonra konuşan Yeşil Sol Parti Amed Milletvekili Sinan Çiftyürek, saldırının ne kanuni ne de insani olmadığını vurgulayarak, “Devlet bu saldırıyla açıkça gösteriyor ki, Kürt halkının iradesini tanımıyor. Son on yıldır kayyumlarla zaten irademizi gasp ettiler. Öte yandan Yeşil Sol Parti milletvekillerinin ellerini kelepçeleyip, ellerini ayaklarını kırıyor. Ömer Öcalan’a yapılan saldırıyı kınıyor ve kabul etmiyoruz” sözleriyle olaya tepki gösterdi.

Çiftyürek yarın yapılacak protestoya güçlü katılım çağrısında bulundu.

'SALDIRI SADECE VEKİLE YAPILMADI'

Son olarak söz alan Amed Milletvekili Mehmet Kamaç da şunları söyledi: “Yapılan saldırıyı kınıyoruz. Yapılan bu saldırı sadece üye ve milletvekillerimize değil, demokrasi, kardeşlik, özgürlüğe karşı yapıldı. Belki hatırlarsınız daha öncesinde sadece AKP’li milletvekiline kimlik sorduğu için bir polis görevden uzaklaştırıldı. Türkiye‘de Ömer Öcalan’da diğer vekiller gibi milletvekili olarak biliniyorsa onun nezdinde Kürt halkına yapılan dünkü saldırının hukuki bir şekilde düzeltilmesi gerekir. Bunun için bütün Türkiye’de yapacağımız eylemlerle buna tepkimizi göstermemiz lazım. Herkesi saat 19.00’da Riha’daki Topçular Parkı’nda bu saldırıyı kınamaya çağırıyorum.”

Editör: Hamza Özkan