DÊRSIM - Perî beldesinde kayyım döneminde hizmet görmediklerini belirten seçmenler, irade gaspına karşı sandık başına gideceklerini ve "hizmetten" yana oy kullanacaklarını vurguladı. 

Dêrsim’in Mazgêrt (Mazgirt) ilçesine bağlı Perî (Akpazar) beldesinde seçmenler 2 Haziran’da yeniden belediye yönetimini belirlemek için sandık başına gidecek. Perî Belediyesi iki dönemdir kayyım tarafından yönetiliyordu. 31 Mart seçimlerinde CHP’nin adayı 4 oy farkla kazandı. AKP'nin itirazı üzerine seçimlerin yenilenmesine karar verildi. 2 Haziran'da yenilenecek olan seçimlerin CHP ile Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (DEM Parti) içerisinde yer aldığı “Dêrsim İttifakı” arasında geçeceği öngörülüyor. DEM Parti ve bileşenleri, uzun bir süredir kentte hummalı bir çalışma yürütüyor. Perî'ye bağlı olan ve daha önce köy olan Sorek (Karabulut) ile Paxnik (Kepek Taşı) mahallelerinde seçimlerin nabzını tuttuk. 

SEÇMENLER HİZMET BEKLİYOR

İstanbul'da yaşayan ve seçimlerde oy kullanmak için bir süre önce Paxnik’teki ikamet adresine gelen Binnaz Yıldırım, "Biri öldüğünde taziye için gidecek bir yerimiz bile yok. En azından bir servis olması gerekirdi ama o da yok" sözleriyle kayyım dönemine tepki gösterdi. Yeni yönetimden servis beklentilerinin olduğunu söyleyen Yıldırım, "Bizim insanlarımız kazansın isteriz. Neden bir başkası gelip bizi yönetsin ki? Bir oy da bir oydur deyip erken geldim” dedi. 

Dêrsim merkeze gidip geldiğini ve ekonomik olarak zorlandığını söyleyen bir diğer Paxnik sakini Turcer Karateke, kayyım döneminde hiç hizmet alamadıklarını ifade etti. Karateke, "Sadece bazen elektrik arızaları için gelip gidiyorlar. Ama bizim seçtiğimiz belediye başkanları olsa daha iyi olur. Kendi irademizle seçtiğimiz kişi olmalı. Seçilecek kişi hangi partiden olursa olsun halka hizmet etmeli. Ulaşım en büyük sorunumuz ama köy evimiz yok. Kim hizmet ederse oyumu ona veririm” ifadelerini kullandı. 

KAYYIM DÖNEMİNE TEPKİ

Tatvan Belediye Eşbaşkanı Erol hakkında resen soruşturma Tatvan Belediye Eşbaşkanı Erol hakkında resen soruşturma

Kayyım döneminde hizmet görmediklerini dile getiren İlbiye Sezgin, "Köyümüze gelen servis yok. Millet Dêrsim’e gitmek istiyor ama araba bulamıyor. Oraya gidip gelene kadar yol ücreti bin TL’yi buluyor. Arabalar tümseklerde bozuluyor. Kimse kolay kolay arabayla buraya gelmek istemiyor. Buradaki belediyeye 2 dönem kayyım atandı. Kayyım atandığından bu yana bu köye bir çivi bile çakılmadı” diye konuştu. 

“Ödenek yok” denilerek taleplerinin karşılanmadığını anlatan Sezgin, "Karşımıza AKP’den başka adayları çıkarıyorlar. Peki siz kayyımla bunu yapamıyorsanız, AKP olarak nasıl hizmet edeceksiniz?” diye sordu. Gençlerin iş imkanı olmadığı için yurtdışına gittiğini aktaran Sezgin, "Dêrsim’de genç kalmadı. Gençlerimiz için iş imkanları istiyoruz. Okuyan da okumayanda işsiz. Kendi irademizle seçtiklerimiz burayı yönetsin" diye kaydetti. Sezgin, tercihinin ise DEM Parti'den yana olacağını söyledi. 

Sorek mahallesi sakinlerinden Mustafa Bulak, bozuk yollardan dert yandı. Bulak, "Yollarımızın halini gördünüz. Yaz aylarında sularımız kesiliyor. Çok değil, 1 ay sonra çeşmelerimizden sular akmayacak. Kayyım geldikten sonra burada hiçbir şey yapmadılar" dedi. DEM Parti adaylarını daha önceden de tanıdıklarını dile getiren Bulak, “Yapabileceklerini biliyoruz. Biz de seçmen olarak üzerimize düşeni yapıp sandığa giderek irademize sahip çıkacağız. Kayyım 5 yıldır burayı yönetiyor, bu süre içinde bir çivi dahi çakılmadı" ifadelerini kullandı. 

Eşbaşkanlık sistemini de benimsediklerini dile getiren Bulak, “Hem kadın hem de erkeklerin ortak akılla halkı yönetmesi çok güzel” dedi.

Kadriye Topal, "Önce irademizi ortaya koyalım, sonra hizmet isteriz. İçerde olan arkadaşlarımızın dışarı çıkmasını sağlamak için oylarımızı kullanacağız" diye kaydetti. 

MA / Şilan Çil

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/243048