İSTANBUL - Kadıköy’de Bahar Şöleni’nde seslenen HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Yeşil Sol Parti dışında atacağınız her oy AKP’nin işine yarar. Tek adresimiz var, Yeşil Sol’dur, başka adresimiz yoktur” dedi.  

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), 14 Mayıs seçimleri kapsamında İstanbul Kadıköy’de bulunan Yoğurtçu Parkı’nda Bahar Şenliği düzenliyor. Etkinliğe, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı Hakan Öztürk, Yeşil Sol Parti İstanbul milletvekili adayları katıldı.

Şölen, İstanbul adaylarının tanıtılmasıyla başladı. İlk olarak konuşan Yeşil Sol Parti İstanbul 1. Bölge Milletvekili adayı ve HDP Gençlik Meclisi Eş Sözcüsü Dersim Dağ, Cumhuriyetin yüz yılının son demlerinde kadınların, gençlerin, halkların AKP’nin politikalarına maruz kaldığını ifade ederek, “Devletin yüz yıllık politikasının yürütücüsü olan AKP, gence geleceksizlik, kadınlara katliam, halklara soykırımı dayattı. Ölüm siyasetine karşı, tekçi siyasete karşı, yok saymaya karşı, geleceksizliğe karşı, tüm inancımızla, kararlılığımızla, meydanları sokakları terk etmedik, buradayız bugün Yeşil Sol Parti’deyiz” dedi. 

‘AKP GENÇLERE GELECEKSİZLİK DAYATTI’

AKP’nin gençlere ve kadınlara geleceksizlik bıraktığını dile getiren Dağ, “AKP iktidarı gençlere geleceksizlik dayattı, umutsuzluk dayattı, tek dilde eğitim dayattı, akademiden uzak, bilimsellikten uzak eğitimi farz kıldı. Gençler olarak söylüyoruz; AKP’nin ve onun yürütücüsü olduğu tüm politikalar karşı, tekçi siyasete karşı çoğulculuğu esas alacağız, anadilde eğitimi getireceğiz. En temel hak barınma hakkı ücretli değil, insani onura uygun bir şekilde sağlayacağız” ifadelerini kullandı. 

‘KADIN KAZANIMLARINI BÜYÜTECEĞİZ’

Dağ, AKP’nin 20 yıllık iktidarında kadınlara saldırıları sürdüre geldiğini söyleyerek, “Eş başkanlık sistemine saldırdı, eşit temsiliyete saldırdı, bir gece ansızın İstanbul Sözleşmesi’nden çekildi. Kadınlar olarak 14 Mayıs’ta İstanbul Sözleşmesi’ni getireceğiz, 15 Mayıs sabahını kadınlar, gençler ve halklar için Türkiye’nin bayramı haline getireceğiz. Kadın kazanımlarını büyüteceğiz” şeklinde konuştu. 

‘YEŞİL SOL DEMOKRATİK CUMHURİYETİ KURACAK’

Yeşil Sol Parti’nin en büyük kadın temsiliyetiyle Meclis’e gireceğini vurgulayan Dağ, “Geleceği biz kadınlar, gençler hep beraber inşa edeceğiz. Gençlik Demokratik Cumhuriyete doğru yürüyor, Yeşil Sol 15 Mayıs’a giderken, aynı zamanda Demokratik Cumhuriyeti inşaya yürüyor. Yeşil Sol gelecek, Demokratik Cumhuriyeti kuracak. AKP gidecek, kadınlar demokratik cumhuriyeti kuracak” dedi.

Şölen, Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) sanatçılarından Merwan Tan’ın sahne almasıyla devam etti.  

BULDAN: İKTİDARDAN HESAP SORMAYA GİDİYORUZ

Büyük coşkuyla karşılanan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, şunları söyledi: “Bu kararlı duruşunuzdan dolayı, inançlı, İstanbul’a yakışır şekilde bizleri karşıladığınız içim hepinize teşekkür ediyorum. İyiki varsınız, iyiki buradasınız. Bugün 23 Nisan, öncelikle bütün dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı’nı kutluyorum, çocukların gözlerinden öpüyorum. Ancak bugünleri bir bayram havasında kutlamayan çocuklarımız, yoksulluğa, açlığa mahkum edilen çocuklarımız, okula aç gönderilen çocuklarımız, son olarak yaşanan felakette annelerini, babalarını kaybeden çocuklarımız, sizlere bunu bir kader gibi sunan iktidara sizin adınıza hesap sormaya gidiyoruz, size söz veriyoruz. Bugün bu ülkede çocuklar mutlu değil, huzurlu değil, çocukların yarınlarına güvenle bakacağı bir dünya yok, bu dünyada başta Türkiye’de çocuklar istismar ediliyor, işçiliğe zorlanıyor. Tarlalarda, fabrikalarda çocuklarımız çocuk yaşta çalışmak zorunda kalıyor. Bu iktidarın çocuklara 21 yıldır yaşattığı budur. Biz söz veriyoruz, değiştireceğiz, dönüştüreceğiz, çocuklarımızın hayal ettiği bir Türkiye’yi onlara armağan edeceğiz. 

İKTİDARI BİZ KADINLAR GÖNDERECEĞİZ 

Bugün aynı zamanda TBMM’nin de açılış yıldönümü. 23 Nisan aynı zamanda parlamentonun açılışı. Meclis duvarında ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ diye yazar ama bu iktidar egemenliği milletten, halktan çalan bir iktidardır. Halkın iradesini gasp eden bir iktidardır. Bu iktidar halkın geleceğini karartan bir iktidardır. O yüzden diyoruz ki Türkiye halklarına söz veriyoruz, bundan sonraki süreçlerde, yarınlarımıza, geleceğimize huzurla bakabileceğiniz bir geleceği14 Mayıs’ta sizlere armağan edeceğiz. Değiştirmek ve dönüştürmek için geliyoruz. Onların hukuksuzluklarına, haksızlıklarına karşı, faşizme karşı bizler Yeşil Sol olarak geliyoruz. Evet sevgili İstanbul bu değişimi gerçekleştirecek olan sizlersiniz. İstanbul’da yaşayan Amedliler, Serhatlılar, Botanlılardır. İstanbul’da yaşayan Kürtlerdir, Ermenilerdir, Süryanilerdir, Alevilerdir, kadınlardır, geleceği yok edilen kadınlardır. Bizler bu ülkede yaşayan kadınlar olarak emeğimizin sömürülmesine karşı ve bu ülkede ikinci bir vatandaş olarak görülmek istemediğimiz, eşitliğimizi, yarınlarımızı bu seçimlerle birlikte mutlaka değiştireceğiz, bu iktidarı biz kadınlar göndereceğiz. 

YEREL SEÇİMLERİ HATIRLATIYORUM 

Şimdi 14 Mayıs’a az bir zaman kaldı. 14 Mayıs bu iktidarın gidiş tarihi olacak. Kimse kaygı ve kuşku duymasın, kimse karamsarlığa kapılasın. Bu iktidarı bırakmayacaklar diyorlar, oylarımızı çalacaklar diye insanlarımız huzursuz ve karamsar. Şunu hatırlatmak istiyorum, yerel seçimlerde İstanbul seçimlerini herkese hatırlatmak istiyorum. İlk seçimde kazanmamıza rağmen ikinci bir seçim yaptıkları zaman çoğunlukla kazandığımız için öyle bir gittiler ki öyle bir terk ettiler ki bu kenti arkalarına bile bakamadılar. Şimdi 14 Mayıs tarihinde öyle bir fark atalım ki onlar tıpış tıpış gitsinler, arkalarına bile bakmadan gitsinler. Bu konuda sizlere güveniyoruz, İstanbul’a güveniyoruz. Sandıklara sahip çıkacağınızdan, bu iktidarı göndereceğinizden kuşkumuz yok. 

YEŞİL SOL’UN RENGİNİ HER YERE YAYACAĞIZ

21 yıldır bu ülkeye faşizmden başka getirmediler. Getirdikleri şey zamlar, savaş politikaları, inkar, asimilasyon oldu. Kürtleri inkar, Alevileri inkar oldu, kadınların katliamı oldu, gençlere zulüm oldu. Artık onların zulmüne, zoruna, hukuksuzluğuna ve adaletsizliğine karşı demokrasiyi, barışı, huzuru mutlaka sizlere armağan edeceğiz. Sizlere söz veriyoruz. 21 yıldır bu ülkeyi yönetemediklerini herkes görüyor, işçisi görüyor, esnafı görüyor, genci, kadını görüyor, bu ülkede yaşayan farklı inançlar biliyor. Gitmemek için direniyorlar, ama biz göndermek için, kazanmak için direniyoruz. Her türlü kumpası önümüzde koydular, Kobanê kumpas davası açtılar, HDP kapatma davası açtılar, bu tür hamleler varken, bizler de elbette farklı hamleler var. HDP yerine Yeşil Sol ile parlamentoya girmeyi hedef olarak önümüze koyduk. O yüzden Yeşil Sol’un rengini Türkiye’nin her yerine yaymaya, Türkiye’yi yeşile boyamaya gidiyoruz. 

OYLARI ÜÇE KATLAYACAĞIZ

Yarın Hakkari’ye gidiyorum, ilk mitingimizin startını yarın vereceğiz. Hakkari’de 3-0 yapmak için gideceğiz. İstanbul bizim için önemli. Şu ana kadar aldığımız oyları ikiye, üçe katlamamız gerekiyor ki Meclis’e büyük bir farkla Yeşil Sol’u yansıtalım. Hedefimiz 100 milletvekilinin üzerine çıkmak. Bunu başarabilirsek parlamentoda anahtar bir rol üstlenebilirsek, parlamentoda hiçbir yasanın bizim onayımız dışında geçmeyeceğini herkesin bilmesi gerekiyor.

TEK ADRES YEŞİL SOL 

Bazı kafa karışıklıkları yaratanlar var. İttifak olarak seçimlere giriyoruz, Emek ve Özgürlük İttifakı’nın başımız üzerinde yeri var. Yeşil Sol Parti dışında atacağınız her oy AKP’nin işine yarar, bu böyle bilinsin. İttifak içerisinde başka partilere verilen oylar, ittifaka yazılmaz, her partinin kendi hanesine yazılır. ‘Başka partiler ile hiçbir farkımız yok’ diyenlere sakın aldanmayın. Tek adresimiz var, Yeşil Sol’dur, başka adresimiz yoktur. 

ÜLKENİN TOPLUMSAL BARIŞA İHTİYACI VAR

Sevgili arkadaşlar, bu ülkede toplumsal barışın ne kadar ihtiyaç olduğunu hepimiz biliyoruz. Ülkede öyle bir hava yaratılar ki insanlar birbirine düşman olarak bakıyor. Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkesiyle herkes kardeştir. Fakat bunlar iktidarı kaybetmemek adına, koltukları bırakmamak adına öyle bir kutuplaşma yarattılar ki insanlar birbirinden nefret ediyor. Sanki savaşa giriliyor ama bu seçim süreci bir demokratik süreç olmalıdır. İnsanlar istediği partiye kendi iradesiyle oy vermelidir. Bu iktidarın yarattığı bu havaya kimse aldanmasın, kimse kapılmasın. Bizler demokrasi adına ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. İki oy kullanacağız, bir oy faşizmi geriletmeye, diğer oy Yeşil Sol’a. Ben İstanbul halkına güveniyorum, halkın iradesine, ferasetine, kararlılığına yürekten inanıyorum. İstanbul’da Yeşil Sol birinci parti olacak, sizlere güveniyorum, sizlere başarılar diliyorum. Hepimizin yolu açık olsun.”

(MA)