HABER MERKEZİ - CHP Genel Başkanı Özgür Özel, yangın faciasındaki DEDAŞ’ın rolüne işaret ederek, “DEDAŞ herhalde bu bölgenin en çok şikayet ettiği kurumdur” dedi. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin haftalık grup toplantısında konuştu. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'le partisinin gölge bakanı ve Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe'nin görüşmesine değinen Özel, Şimşek'le aynı dili konuşmadıklarını belirterek "Biz vergide adalet istiyoruz. Mehmet Şimşek istediği kadar dirensin bu yaptıkları irrasyoneldir. Hakkaniyetli, vicdanlı, insaflı ve halktan yana vergi sistemini halkın iktidarında kuracağız" dedi. 

‘DEDAŞ’IN ETTİĞİNİ KİMSE ETMİYOR’

Amed ve Mêrdîn’de meydana gelen yangın felaketinde yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı dileyen Özel, en kısa sürede Amed’e geleceğini dile getirerek, “İçişleri Bakanı'nın ilk gün yaptığı açıklamanın gerçeği yansıtmadığı meselenin bir anız yangınından kaynaklanmadığı ortaya çıktı. Çok sayıda bağımsız kuruluşun yazdığı raporlar DEDAŞ'ın inanılmaz ihmallerini anlatıyor. 15 maddelik raporda yangın çıkması için etraftaki otların yanması için ne gerekiyorsa yapıldığını, ufacık tedbirlerin alınmadığını, yandaki araçların budanmadığını DEDAŞ'ın bu yangına davetiye çıkardığını gösteriyor bu raporlar. DEDAŞ herhalde bu bölgenin en çok şikayet ettiği kurumdur. Sayaç okunmadan kesilen yüksek faturalardan tutun çiftçiye ait trafoların haczine elektrik kesintilerine, elektrik altyapısının yenilenmemesine sayısız şikayet var. En çok Şanlıurfa'da var. DEDAŞ'ın oraya ettiğini kimse etmiyor. 

Şanlıurfa'yı bu kavurucu sıcakta elektriksiz dolayısıyla susuz bırakıyor. Sağlık hakkını tehdit ediyor. Solunum cihazlarını diyaliz hastalarına bağlı hastaların yaşamını riske atıyor. DEDAŞ’ın dağıtım hizmeti verdiği pekçok yerde voltaj düşük dalgalanmalar yüzünden sürekli arızalar yaşanıyor, ev aletleri yanıyor, kullanılamaz hale getiriliyor. Bu konudaki tazminat başvuruları kabul edilmiyor. Yapılan başvurular incelenmiyor cevaplanmıyor. Elektrik altyapısının geçmişten kalması ve DEDAŞ tarafından gerekli yenilemenin yapılmaması yüzünden sürekli kesintiler yaşanıyor.

"Saray, 15 saniyede bir emekli maaşı harcıyor" "Saray, 15 saniyede bir emekli maaşı harcıyor"

ARAŞTIRALIM MI YOKSA?

Elektrik mühendisleri odasına tüketici derneklerine kulak verdik. Orman yangınına bakıyorsunuz 15 can gitmiş DEDAŞ'ın ihmalinden kaynaklanıyor, diyaliz hastası zehirlenecek DEDAŞ'tan kaynaklanıyor. Bu sıcak altında sağlık tehdit altında. Bir kent bir bölge sadece karın peşinde koşanların dezonformasyonuyla ‘efendim kaçak kullananlar var ondan oluyor’ kaçak kullanan varsa onunla ilgili yapılacak iş başkadır. Bir şehre düzenli elektrik sağlamak için yapılacak iş başkadır. Orman yangınlarının tüm yönleriyle araştırılması lazım. Orman yangınlarını sebeplerini araştıralım mı yoksa bırakalım yansınlar mı ölsünler mi AK Parti ve MHP'nin önüne Meclis'te getireceğiz ve gözlerinin içine bakacağız" dedi. 

KONUT SÖZÜ TUTULMADI

6 Şubat depremlerinin vurduğu Mêletî’ye ziyarete gittiğini ve geçen 16 ayda kent için hiçbir adım atılmadığını belirterek, " Yılda 650 bin konut verenler neredeyse 1.5 yıl oluyor 79 bin konut yaptılar. Biz onlar söz verirken bunun mümkün olmadığını söylemiştik. Bu ay kira yardımı da bitiyor. Aldığımız bilgi, kira yardımını uzatmayı düşünmedikleri. Kira yardımının uzatılmasıyla ilgili sorumlulara gerekli önerilerini bulunacağız. "

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/245800