Bir süredir yüzde 40 ek zam, yüzde 100 sözleşme zammı ve asgari ücret zamlarının ücretlere yansıtılması talepleriyle eylem yapan Renault işçileri, Türk Metal’in taslağına yemekhanede yaptıkları eylemle tepki gösterdi. Renault işçileri, “cumhuriyet sözleşmesi dediler, cumhuriyet kelimesinden sadece ‘r’ harfini almışlar. ‘R’ taslağı hazırlamışlar” dedi.

Taslağın açıklandığı andan itibaren fabrikanın atölye ve bant bölümlerinde taslağı tartışan işçiler yemek saatinde sendikacıların da yemekhanede olduğu esnada ses çıkarma eylemi yaptı. Sendikacıların işçilere müdahale edemediğini söyleyen bir Renault işçisi, “Bu sözleşme ile ocak ayını çıkaramayız. Defans sözleşmesi dedik, alım gücümüz korunsun, bu sözleşmede de kaybeden biz olmayalım dedik ancak kayıp taslağı hazırladılar. Bu sözleşme metal işçisine yine kaybettirir” dedi.

Yemekhane eylemini anlatan işçi, “Daha önceden de böyle eylemimiz olmuştu ancak bu en seslisiydi. Adeta masaları kırarcasına vuruyorduk. 5 bin lira avans olayına da büyük tepki var. Göz göre göre kandırıldığımızı seziyoruz. Enflasyon açıklandıktan sonra yüzde 30 zam veriyorlar, biz bu zammı zaten alacaktık, kendileri alıyormuş gibi taslağa eklemelerinin ne anlamı var? Bizi mi kandırmaya çalışıyorlar?” diye konuştu.

Metal iş kolunda çalışan tüm işçilerin de bu taslağa tepki göstermesi gerektiğini belirten işçi, “Bu sendikacıları da bu taslağı da MESS’i de yenmek istiyorsak beraber hareket etmeliyiz. Bizim burada yaptığımız eylemler yeterli olmayacaktır. MESS’i yenmek istiyorsak bir arada olmalıyız. Her işçinin sorunu olan vergi kesintilerini taslağa eklememişler, taslakta buna dair ne diyorlar? Aldığımız ücretin büyük bir kısmı vergiye gidiyor. Kaç kez sendikacılarla bu meseleyi konuştuk, sonuç ortada” dedi.(İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)

Editör: Hamza Özkan