ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ- Yaklaşık üç yıldır Londra`da faaliyetlerini sürdüren Rengin Kadın Korosu`nun heyecanla beklenen ve 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü`ne adanan “Dünyayı Ben Oynatırım” isimli klibi Youtube kanalında yayınlandı.

Klip şarkısının sözleri, Rengin Kadın Korosu Sanatsal Üretim Komisyonu`nda yer alan Yeliz Uğur ile Dilek Dağdelen`e, müziği ise yine Yeliz Uğur`a ait. Müzisyen ve yönetmen Levent Canen`in yönettiği  klibe çok sayıda kadın katılım gösterdi. 70 kişilik koroyla haftalar öncesi başlayan klip çalışmaları oldukça yoğun ve renkli geçti. Klip, Göçmen İşçileri Derneği (GİK-DER), Britanya Alevi Federasyonu Yerleşkesi, Londra Bisiklet Kulübü parkuru ve Enfield ilçesi meydanındaki çekimlerle son buldu.

“Kadınlar Vardır” ve “Mahsa`nın Çığlığı” klipleriyle de bilinen koronun kolektif çalışmalarının devam edeceğini belirten Rengin Kadin Korosu basın komisyonu  “Dünyayı ben oynatırım” şarkısının yaratım sürecini şöyle açıklıyor:

“Dünya yerinden oynar, kadınlar özgür olsa... 

Sınırlar, tabular, kalıplarla her geçen gün soluksuz bırakıldığımız, baskılandığımız, ikincil konuma atıldığımız, ” boynumuzu büküp , dizimizi kırıp“ bir köşede sessizce oturmamızın beklendiği  bu düzende kadın olarak varolmaya  calışmak, kendimiz olmak, sesimizi coğaltmak... ne zor... hala bu yüzyılda... ve hala bunlar üzerine  konusmak,yazmak, çizmek ... ne acı ... Nasıl konuşacağımızdan, ne giyeceğimize, ne kadar gülmemiz gerektiğinden , gece saat kaça kadar sokakta  olabileceğimize, doğurup tamamlanıp , doğurmayıp “eksik” olacağımıza, evlenip başımızın göğe ermesinden, evde kalıp” kız kurusu” kalacağımıza kadar   herşey, her detay bizim için özenle  düşünülmüş, tanımlanmışken,  bu mutsuzluk , huysuzluk, bu şımarıklık da   neyin nesi ama değil mi? Fazla mı oluyoruz acaba “karı kısmı” olarak? Kararlar,  ince düşünceli (!) eril zihniyet tarafından belirlenirken...” Kadın” başımıza mı desem, “kız” başımıza mı  desem...  “Bayan”   mı  daha uygun “hanım” mı bilemedim... Neyse aklımızın ermediği işlere “elimizin hamuruyla” karışmayalım, fazla “dır dır etmeden”, “çiçek  olup”, “  adam gibi” “erkek sözü” dinleyelim. 

Dilin gücünü, toplumun düşünce dünyasında yarattığı yansımalarını çok iyi biliyoruz. Şarkımız da,  şiddeti doğuran, tacizi, hakareti olumlayan bu  düşünce yapısını ortaya cıkarmak, farkındalık oluşturmak, eni konu düşünülmesini  sağlamak için yazıldı. Bir ışık olmak, bir değişim yaratmak umuduyla... Şarkılarımızı, kadın olmanın, kızkardesliğin  verdiği güçle ve inançla söylerken, bu  cinsiyetçi dile yaklaşıma, eril zihniyete  “illallah”  artık diyor, dudaklarımızda,  hayata yenik düşmeyen , inadına  gülümsememizle, ”Dünya yerinden oynar ,  kadınlar özgür olsa...” diye haykırıyoruz.”

Rengin Kadın Korosu Youtube kanalı ve sosyal medya hesapları şöyle:

Abone olmak icin: https://youtube.com/@renginkadinkorosu

Instagram: https://www.instagram.com/renginkadinkorosu

Facebook: https://www.facebook.com/rengin.kadin.korosu

Bir âşk, bir ağıt hikâyesi, “Meryem Meryemti” Bir âşk, bir ağıt hikâyesi, “Meryem Meryemti”