RIHA - Riha’da binlerce yurttaş, Newroz alanına girerek kutlamaya “özgürlük halayı” ile başladı

Riha’da bu yıl “Rabe dema azadî û serkeftinê ye” şiarıyla gerçekleştirilen Newroz kutlaması öncesi yurttaşlar, merkez Haliliye ilçesi Sancaktar Mahallesi’nde bulunan 11 Nisan Stadyumu yanında bulunan Newroz alanının etrafında toplanmaya başladı. Newroz alanındaki platforma “Rabe! dema azadî û serkeftinê ye” ve “Newroz Pîroz be” pankartları asıldı. Güvenlik gerekçesiyle bariyerlerle çevrilen Newroz alanına girişlere saat 10.30’a kadar izin verilmezken, yurttaşlar bariyerlerin etrafında toplanarak, giriş saatinin gelmesini bekledi. Giriş saatinden itibaren alana doğru yoğun gelişler başladı. 

ALANA AKIŞ BAŞLADI

Yurttaşlar ellerinde sarı, kırmızı, yeşil renkli flamalar ve “Bijî Newroz” ve “Bijî Serok Apo” sloganları eşliğinde alana giriş yapmaya başladı. Newroz alanına giren kitle, coşkulu bir şekilde sahneden çalınan müzikler eşliğinde halaya dururken, kadınlar yöresel ve ulusal kıyafetleri ile alanı renklendirdi. Direniş sloganlarının atıldığı Newroz’a, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan, Riha Barış Anneleri Meclisi üyeleri, 14 Temmuz Büyük Ölüm Orucu direnişinin sembol isimlerinden Ali Çiçek'in ablası Ayşe Çiçek de katıldı. 

Newroz kutlaması demokrasi mücadelesinden yaşamını yitirenlerin anısına yapılan saygı duruşu ile başladı. 

RIHA - Riha’da onbinlerin katıldığı Newroz coşkusu devam ederken, DEM Parti Milletvekili Ömer Öcalan, Kürt sorununun çözümünde muhatabın belli olduğunu belirterek, “Halk önderini istiyor” dedi. 

Riha’da bu yıl “Rabe dema azadî û serkeftinê ye” şiarıyla gerçekleştirilen ve on binlerin katıldığı Newroz kutlaması coşku ile devam ediyor. Sabahın erken saatlerinde Newroz alanına gelmeye başlayan kitle, dışarıda halayla bekleyişlerini sürdürdü. Saatler süren bekleyişin ardından kitle “Jin, jiyan, azadî” ve “Bîjî berxwedana zindanan” sloganlarıyla alana girmeye başladı. Yöresel ve ulusal renklerle kuşanan kitle, müzik eşliğinde halaya durdu. Alanda 21 Mart 2017’deki Amed Newroz’unda polis kurşunuyla katledilen Kemal Kurkut’un fotoğrafının yer aldığı “Sen daha baharın açmamış çiçeğisin Kemal” yazılı pankart açıldı. "Di dîrokêda li hember zordarîya Dehaqan me xewn û xeyalên xwe azadîye bi Newrozê xemilandîye” pankartının da açıldığı kutlamada, sık sık "Bijî berxwedana zîndanan", "Bijî Serok Apo", "Be Serok jiyan nabe", "Jin jiyan azadî", "Bijî berxwedana Rojava", "Bijî Kurdistan bimre koledari" sloganları atıldı. 

Saygı duruşu ile başlayan kutlamada, açılış konuşmasını Newroz Tertip Komitesi Eşsözcüsü Ahmet Taş yaptı. “Newroz özgürlüktür, bu bir özgürlük yoludur” diyen Taş, Newroz’un tarihsel önemine değinerek, “Sömürü rejimleri, baskıcı, inkârcı ve tekçi anlayışlar artık miadını doldurmuştur. Tüm ezilen halkları, sınıf ve kültür temsilcilerini; en eski sömürge ve ezilen sınıf olan kadınları, ezilen mezhepleri ve diğer kültürel varlık sahiplerini, işçi sınıfının temsilcilerini ve sistemden dışlanan herkesi çıkışın yeni seçeneği olan Demokratik Modernite Sistemi’nde yer tutmaya, zihniyet ve formunu kazanmaya çağırıyorum. Zaman, özgürlük zamanıdır. Selam olsun bu sürece güç verenlere, yaşasın Newroz” diye konuştu.

‘KADINLARIN DİRENİŞİ TECRİDİ KIRACAK’

Devamında Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Riha İl Eşbaşkanları Bekir Karakeçili ve Sema Aişeoğlu ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Riha İl Eşbaşkanları Sibep Sütpak ve Halil Yaşarer, Newroz kitlesini selamladı. Selamlama sonrası konuşan Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisti Saliha Ayata, şunları söyledi: “Güneşin Newroz’u kutlu olsun. Riha bir Newroz kenti. Emine Şenyaşar’ın Newroz’unu kutluyoruz. Yaşasın direnen kadınlar. Kadınlar her zaman zulme karşı direndi ve direniyor. Kürt kadınlarının direnişi İmralı tecridini kıracak. Eşbaşkanlık bizim mor çizgimizdir. Bu uğurda bir çok arkadaşımız cezaevinde. En çok onların Newroz’u kutlu olsun. Sonuç ne olursa olsun muhteşem olacak. 21’inci yüz yıl kadınların yüz yılı olacak. Jin jîyan azadî.” 

Kutlama Sanatçı Emrah Yazar’ın seslendirdiği şarkılar eşliğinde çekilen halaylar ile devam etti.

‘MUHATAP ABDULLAH ÖCALAN’

Ardından konuşan Riha Milletvekili Ömer Öcalan, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Newroz’unu kutlayarak, “Sayın Öcalan konuşsun, çözümün önü açılsın. Halk önderini istiyor. Halk çözüm istiyor. Bu hakikattir. Sayın Öcalan muhataplığında halk çözüm bekliyor. Özgür, eşit ve birlikte yaşamak istiyoruz. Bunun için muhatap belli” dedi. Öcalan, devamında PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 2013 Newrozu’nda tarihe not düştüğü mektubunu okudu. 

‘DEĞİŞİMİN MÜJDESİNİ VERİYORSUNUZ’

Kutlamaya DEM Parti İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de mesaj gönderdi.  Önder, gönderdiği mesajda “Sağlık sorunlarım olmasaydı aranızda olacaktım. Katılan herkesin Newroz’unu kutluyorum” dedi. Devamında sürgünde olan Amed eski Belediye Başkanı Osman Baydemir’in gönderdiği mesaj izletildi. Newroz’un özgürlüğe vesile olması temennisinde bulunan Baydemir, “Önemli süreçlerden geçiyoruz. Riha medeniyetler kenti. Siz değişimin müjdesini veriyorsunuz. Sizlere binlerce selam. Newroz pîroz be" dedi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın doğum yeri Riha’da Newroz kutlamasına katılan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakrıhan, “Hemşeriniz, yoldaşınız Sayın Öcalan’ın Newrozunu hep birlikte kutluyoruz. Newroza te pîroz be” dedi. 

Riha’da “Rabe dema azadî û serkeftinê ye” şiarıyla gerçekleşen ve on binlerin katıldığı Newroz kutlaması büyük bir coşkuyla devam ediyor. Kutlama Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) belediye eşbaşkan adaylarının sahnede kitleyi selamlamasıyla devam etti. Belediye eşbaşkanları adına konuşan Büyükşehir Belediyesi eşbaşkan adayı Celaledin Erkmen, “Dehaqlara karşı her zaman Kawalar çıkmıştır. Newroz hesap sorma günüdür. Onurlu bir birlikteliğin adıdır, mutlaka kazanacağız. Açlık grevlerinin sesi duyulmalı Sayın Öcalan biran önce fiziki özgürlüğüne kavuşmalı” diye konuştu. Erkmen’in sözleri “Bijî Serok Apo” sloganları ile uzun süre kesildi. Erkmen, devamında seçimlere değinerek projelerini anlattı. Bir diğer eşbaşkan adayı Gülşen Özer de “Newroza sahip çıkan Riha halkı 31 Mart’ta sandıklarına sahip çıkarak tarih yazacak. Newroz direniş, mücadeledir. Mevsimlik işçiler tatile gidiyor diyen zihniyeti 31 Mart’ta tatile göndereceğiz” dedi.  

‘URFA GÜNŞİN DOĞDUĞU KENTTİR’

“Urfa deyip geçmemek lazım" diyerek konuşmasına başlayan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan ise, "Güneşin doğduğu kadim bir kenttir. Urfa Kürtlere, Türkiye’ye Ortadoğu’ya siyaseti öğreten, devrimciliği öğreten, duruşu, dili kimliği ve onurlu bir mücadeleyi öğreten bir kenttir. Bugün Urfa’da sizlerle birlikte olmaktan onur duydum, gurur duydum. Her BijÎ Urfa. Urfa bize öğretti, Urfa üretti, Urfa bugünkü Kürt halkının onurlu direnişini, duruşunu meydana çıkarttı. Onun için ne kadar kendinizle övünseniz yeridir. Bir kez daha tek tek hepinizi saygı ve sevgiyle kucaklıyor, Newrozunu kutluyorum. Urfa'dan Hewlêr’e, Urmiye’ye, Mehabad’a, Qamişlo’ya selam gönderiyoruz. Kürt halkının Kürdistan halkının Newroz Bayramını kutluyorum” dedi. 

‘ŞENYAŞAR AİLESİNİN DEĞİL KÜRTLERİN DAVASIDIR’

AKP’li İbrahim Halil Yıldız ve akrabalarının saldırısı sonucu 3 bireyini kaybeden Şenyaşar ailesinin sürdürdüğü adalet mücadelesine değinen Bakırhan, “Şu an Ankara’da Adalet Nöbeti tutan Emine Şenyaşar'a selamlarımızı gönderiyoruz. Emin olun bir gün muhakkak Kürtlerin kanına giren bu kirli eli kanlı insanlardan demokratik bir yargı önünde hesap soracağız. Şenyaşar davası sadece Şenyaşar ailesinin değil Kürtlerin davasıdır, Urfalıların, devrimcilerin, demokratların, onurlu bütün insanların davasıdır. Şenyaşar davasını takip etmeye devam edeceğiz” diye belirtti.  

‘URFA DEMEK MAZLUMLARIN DİRENİŞİ DEMEK’

“Direniş görmek istiyorsan, kudret görmek istiyorsan al Urfa, al Newroz alanı” diye devam eden Bakırhan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Emin olun Urfa’daki bu coşkuyu, bu renkleri hiç bir yerde görmedik. Görsek dahi bu kadar dirençli, bu kadar coşkulu, bu kadar Newrozuna, davasına, partisine sahip çıkan kentlerimizin sayısı çok fazla değil. Sizlere teşekkür ediyorum. Bir kez daha Urfa’dan bu meydandan şunu söylemek istiyorum. Zalimlere Dehaqlara karşı nasıl Kawalar direndiyse, Urfalılar da darbelere karşı, faşizme karşı, zulme karşı direndi direnmeye devam edecek. Urfa demek mazlumların direnişi demek, Rahşanların, Zekiyelerin direnişi demektir. Televizyonları açıyorsunuz başta iktidar partisi olmak üzere onun küçük küçücük ortakları sabah akşam DEM Parti diyorlar, Kürtler diyorlar. Sabahtan akşama bizlere hakaret iftira atıyorlar, diyorlardı hani gençler nerede? Bakın gençler Urfa’da, Newroz alanında. Ne diyordu iktidar partisinin başkanı, diyordu ki bunların kuvveti kalmadı, kudreti kalmadı. Al sana kuvvet, al sana kudret, al sana birlik, direniş, mücadele. Eğer genç görmek istiyorsan, direniş görmek istiyorsan, kuvvet görmek istiyorsan, kudret görmek istiyorsan al Urfa, Al Newroz alanı.” 

Çand Ma'dan kitap ve bağlama kampanyası Çand Ma'dan kitap ve bağlama kampanyası

‘İBRAHİMİ BİR DURUŞ ORTAYA KOYUYORUZ’

AKP- MHP iktidarının Newrozdan sonra “delirmeye” başladığını sözlerine ekleyen Bakırhan, “Şirazeleri bozuldu. İstanbul’da bir milyonun üzerinde kitleyi topladığımızda şaşkına döndüler. Amed’de bir milyon halkımız bir araya geldi. Van’da yüz binler. Batman’da, Siirt’te tüm Türkiye ve Kürdistan’ın birçok yerinde on binlerce, yüz binlerce, milyonlarca halkımız hep bir ağızdan ‘Newroz pîroz be’ dedi. Halkımız hep bir ağızdan bize karşı kin kusan, sabah akşam terör diyen, teröristan diyenlere Newroz alanlarında biz varız, vardık, var olmaya devam edeceğiz. 'Ne zindanlarınız, ne baskı politikalarınız, ne failli meçhul cinayetleriniz, ne de kin kusan savaş siyasetiniz asla Urfa’da Kürdistan’da beş para etmez' dediler. Bakın onlar sabah akşam kin kusuyor, sabah akşam savaş diyorlar, operasyon diyorlar. Biz onlara diyoruz ki aklınızı başınıza toplayın. Milyonlarca Kürt barış diyor, özgürlük diyor, demokrasi diyor. Savaş politikalarınıza karşı meydanda ve ayaktadır. Değerli Urfa halkı bu savaş politikalarına geçit verecek miyiz? Bu savaş politikalarına karşı 31 Mart’ta dilimizi yok sayan, bizi yoksullaştıran, belediyelerimize kayyım atayan, iradelerimizi gasp eden, belediye bütçesini talan eden, boşaltan, belediyeleri borçlandıran bu haramzadelere bu kayyımcı anlayışa sandıkta ders verecek mi Urfa? Urfa, siz Nemrut'a karşı İbrahimi bir duruş ortaya koyuyorsunuz. Her bijî Urfa” diye konuştu. 

‘ÖCALAN’IN NEWROZUNU KUTLUYORUZ’

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik 3 yılı dolduran ağırlaştırmış tecride tepki gösteren Bakırhan, şunları dile getirdi: “Dünya’nın dört bir ülkesinde Kürt karşıtı diplomasi yapacağınıza, yurt dışına gideceğinize çözüm bir ada mesafesindedir. Buyurun İmralı’ya. Sayın Öcalan üzerindeki tecridi kaldırın Kürt meselesini diyalogla müzakere ile çözelim. Bu vesile ile bilge insanın hemşeriniz, yoldaşınız İmralı cezaevindeki Sayın Öcalan’ın Newrozunu hep birlikte kutluyoruz. Newroza te pîroz be. Değerli halkımız, değerli esnaflar, Araplar, Türkmenler, Kürtler bakın Türkiye 2 yıl çok iyi bir süreç geçirdi çözüm sürecinde. Her yerde esnaf rahattı ticaret yapabiliyordu, enflasyon bu kadar yüksek değildi, insanlar geleceğe umutla bakıyordu. İnsanlar Kürt meselesine umutla bakıyordu. Hepimiz rahattık, huzurluyduk. Kürt ve Türk gençlerinin cenazeleri gelmiyordu. Türkiye yüzyıllık tarihinde en rahat ve huzurlu iki yılı geçirdi. Ne yaptılar çözüm sürecini buzdolabına kaldırdılar, çözüm sürecinin mimarı olan Türkiye halklarının insanca yaşaması için bir çözüm deklarasyonu ortaya koyan Sayın Öcalan üzerinde görülmemiş bir tecrit uyguladılar. Peki, o iki yıl mı daha iyiydi, yoksa şimdi emekçinin, emeklinin perişan olduğu, esnafın siftah yapamadığı, her gün ülkemize gençlerin cenazesinin geldiği, insanların Türkiye’yi terk ettiği umutsuzluğa kapıldığı uçurumun kenarındaki bu Türkiye mi daha iyi?” 

‘BİLİNMEYEN DİL TARİFİNDEN VAZGEÇİN’

“Bir an önce Teröristan kavramından, bilinmeyen dil tarifinden vazgeçin” çağrısında bulunan Bakırhan, şunları ifade etti: “Bunu iyi dinleyin. Erdoğan dün ne diyor; diyor ki DEM Parti seçmenin iradesi yok. Hele bize bunu diyene bakar mısınız Allah aşkına? Newrozdaki milyonları görsün baksın DEM Parti seçmenin iradesi var mı yok mu? Newroz bunların şirazesini bozdu. Bunların aklını başından aldı. Sanıyor ki bizim seçmenimiz de onların seçmeni de makarnadan ibaret gördüğü gibidir. Bizim seçmenimiz onurludur. Bizim seçmenimiz yiğittir, fedakardır bizim seçmenimizi en iyi Erdoğan tanır. 22 yıldır seçmenimiz üzerinde estirdiği zulüm, faşizm, tutuklama baskı, ölüm ve yıkımın sonuç almadığını en iyi kendisi biliyor. Türkiye’nin dünyanın en iradeli seçmeni DEM Parti’nin seçmenidir.”

‘ANNELER ATEŞİ YAKTI’

Konuşmaların ardından Newroz ateşi, Riha Barış Anneleri tarafından, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü temennileri ile “Bijî Newroz”, “Bijî Serok Apo” sloganları eşliğinde yakıldı.

Program Koma JinMA ve dengbêj Kazo’nun sahne almasından sonra sone erdi.

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/236760