HATAY - Samandağ’da Hıdırellez Bayramı kutlamasında bir araya gelen yurttaşlar, dileklerini denize bıraktı.  

Hatay’ın Samandağ ilçesinde, farklı halk ve inançlar tarafından baharın müjdeleyicisi olarak görülen Hıdırellez Bayramı kutlandı. Hatay Deprem Dayanışması öncülüğünde Deniz Mahallesi’nde bulunan Hz. Hızır Türbesi yanında yapılan kutlamalara Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) milletvekili adayları Kerem Nalbant ve Yusuf Kimyon ile çok sayıda kişi katıldı. 

DEPREMDE YAŞAMINI YİTİRENLER UNUTULMADI

Kutlamada konuşan Hatay Deprem Dayanışması üyesi Seda Yüce, "Yitirdiklerimizi anıyoruz, Hıdırellezin umuduyla Denizleri buluşturuyz" dedi. Mereş merkezli depremin üzerinden 90 gün geçtiğini hatırlatan Yüce, sorumlulardan hesap soracaklarını söyledi. Devrimci önderleri de anan Yüce, "Hıdır ve İlyas'ın gücü ile kavgamıza devam ediyoruz. Ne dar ağacında biter fidanlar ne enkaz altında. Biz buradayız; dağlarda, yollarda, denizlerde. Bitmedik gidenlere selam olsun, varız, var olacağız" dedi. 

'MEŞALELİ YÜRÜYÜŞ'

Açıklamanın ardından kitle denize doğru meşaleler yakarak yürüdü. Yürüyüşte Grup Yorum'un Diriliş şarkısı hep bir ağızdan seslendirildi. Yakılan ateş etrafında toplanan yurttaşlar, dileklerini kağıtlara yazarak denize bıraktı. Ardından baharın müjdeleyicisi olarak yakılan ateş üzerinden atlandı.

Yeşil Sol Parti milletvekili adayı Yusuf Kimyon, depremde yaşamını yitirenleri andı. Depremin ilk 3 günü Samandağ'a yetkililerin gelmediğine dikkati çeken Kimyon, “Bu karanlığı aydınlatacağımızı dile getirdik. Bugün de gördüğünüz gibi Hıdırellez gecesinde onların vadettiği karanlığı aydınlığa çeviriyoruz. Umudumuz ve inancımız yüksek. Bu şehri hep birlikte aydınlığa taşıyacağız. Dileklerimizi Samandağ için diliyoruz" diye konuştu. 

Milletvekili adayı Kerem Nalbant ise, 21 yıllık saltanatı alaşağı edeceklerini belirterek, "Yeter ki kendimize güvenelim. Bunu başaracağımızdan kuşkunuz asla olmasın" dedi. 

( Kaynak: MA )

Editör: Hamza Özkan