BİTLİS - Yeşil Sol Parti’nin Bedlîs’te düzenlediği mitingde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, iktidarın baskılarına dikkat çekerek, “Baskılara boyun eğmeyen, diz çökmeyen Kürt halkının onurlu duruşundan korkuyorlar” dedi.

Yeşil Sol Parti, Bedlîs’te binlerce kişinin katılımıyla miting düzenledi. Sloganlarla kent merkezindeki miting alanına gelen halk, sahneden çalınan müzikler eşliğinde halaya durdu. Yeşil Sol Parti milletvekili adaylarının selamlamasının ardından HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar konuştu.

‘BEDLÎS ZULÜM İKTİDARINI GÖNDERMEYE HAZIR’

Bedlîs’in zulüm iktidarını göndermeye hazır olduğunu ifade eden Sancar, “Bitlis Yeşil Sol ile meclise temsilcilerini göndermeye hazır. Değişim, demokrasi, barış, özgürlük adalet ve eşitlik için geliyoruz. İşte buradan bütün Türkiye’ye, Bitlis’in o güçlü kararlı duruşunun selamını gönderiyoruz. Bizler seçim çalışmalarımızı halkalarımızla birlikte yürütüyoruz. Gençlerle ve kadınlarla onların öncülüğünde yürümekten onur duyuyoruz. Karşımızda bir kötülük ittifakı var. AKP-MHP ittifakı seçim kampanyasını zulümle, zorbalıkla, yalanla yürütüyor. Her gün yeni operasyon düzenliyorlar. Basına baskı uyguluyorlar. Özgür basın emekçilerini gözaltına alıyorlar, tutukluyorlar. Burada ve ülkenin dört yanında bu yöntemle halkı susturabileceklerini sanıyorlar ama yanılıyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar, işte buradayız, sesimizi her yere duyuruyoruz, en çok da Saray duysun” dedi.

 ÖZGÜR BASINA YÖNELİK OPERASYON

İktidarın son günlerde yoğunlaşan gözaltı ve tutuklama operasyonlarına değinen Sancar, “Dün Dünya Basın Özgürlüğü Günü’ydü. Bu günde yine basın emekçilerine operasyonlar düzenlendi. Özgür basının çalışanları tutuklanıyor, partili arkadaşlarımızı alıyorlar, kampanyamızı engellemeye çalışıyorlar. Neden bu kadar operasyon? Çünkü biliyorlar değişim gücü ve iradesi buradadır. Türkiye’nin geleceğini kuracak güç bizleriz, sizlerin desteğiyle Yeşil Sol Parti’dir. Sizden korkuyorlar, baskılara boyun eğmeyen, diz çökmeyen Kürt halkının bu onurlu duruşundan korkuyorlar. Biliyorlar ki, bu saltanata, bu hırsız, yozlaşmış düzene, bu savaş politikalarına son verecek güç de bizdedir, bu halkın kararlı mücadelesindedir. Onun için saldırıyorlar ama nafile. On yıllardır aynı yöntemleri uyguluyorlar ama bizler yürüyüşümüzden bir adım bile sapmadık. Bir an bile duraksamadık. Arkadaşlarımızı tutukladılar, darbe operasyonları yaptılar, yoldaşlarımızı siyasi rehine olarak cezaevlerinde tutuyorlar ama bir gidiyoruz binlerce geliyoruz” diye konuştu.

 ‘KÜRT SORUNUNDA ÇÖZÜMSÜZLÜK VARLIK NEDENLERİ’

14 Mayıs’ta AKP-MHP iktidarının tarihin çöp sepetine gideceğini belirten Sancar, “Sonra bu düzeni değiştiren güç olarak bizler mecliste en etkili şekilde temsil edileceğiz ve bu ülkeye demokrasinin, barışın, özgürlüğün, adaletin yolunu açacağız. Bizler değiştireceğiz. Bizlerle barış ve demokrasi gelecek. İktidarın ayakta kalmak içi başvurduğu yol savaş ve düşmanlık politikalarıdır. Kürt sorununda çözümsüzlüğü varlıklarının sürdürmenin temel yolu olarak belirlemişler. Kürt sorununa savaş yöntemleriyle, güvenlikçi anlayışla yaklaşmak onlar için ayakta kalmanın artık yolu olmuştur. Biz bunu da boşa çıkarıyoruz. Kürt sorununa demokratik çözüm için geliyoruz. Bizler bu ülkede demokratik çözümü, kalıcı çözümü, büyük barışı kurmak için söz verdik. Bunun için 14 Mayıs’ta Yeşil Sol’u meclise en güçlü şekilde göndermek gerekiyor. Bütün halklarımıza çağrımızdır, Bitlis bunun da en güzel örneğini verecektir. Bitlis halkına çağrı yapıyorum, inanıyorum, bu seçimlerde meclise en az 2 ama biz ikiyle yetmeyeceğiz, 3 vekili de göndereceğiz” diye konuştu.

SAVAŞ POLİTİKALARI

Savaş politikalarının ülkede yoksulluğun en temel sebebi olduğunu ifade eden Sancar, konuşmasına şöyle devam etti: “Her gün savaş politikalarına yaptıkları yatırımlarla övünüyorlar. AKP’nin cumhurbaşkanı adayı profil resmini değiştirdi. Savaş sembollerini koydu oraya. Demek ki medet umdukları tek yol kalmış, o da savaş politikaları. Bu ülkeye yıkımı getiren, canlarımızı alan, ekmeğimizi gasp eden bu savaş politikalarıdır. Kürt sorununda çözümsüzlüktür, yoksulluğu bitirmek, canlarımızı yaşatmak için mutlaka ama mutlaka Kürt sorununa demokratik çözüm gelecek.”

DÜKKANLARI YIKILAN ESNAFLARIN DURUMU

Bedlîs’te esnafların dükkanlarının yıktırılmasına ilişkin konuşan Sancar, “Burada iki yıldır esnafın dükkanı yıkıldı, kamulaştırma yapıldı. 2 yıldır bu esnaf ne yapıyor nerede nasıl geçiniyor diye dert edinen bir iktidar yok. Tersine esnafı açlığa sefalete mahkum ettiler. İki yıldır bu enkaz burada duruyor. Esnafımız halkımız bunun hesabını bu iktidardan soracaktır. Tekellere peşkeş çektikleri kaynakları halkın cebinden aldıkları kaynaklarla yürütüyorlar. Bitlis, tütünü geçim kaynağı olarak ekiyor. Tütün üreticilerini çiftçileri mağdur ettiler. Bitlis nasıl geçinecek, ekmeğini üretecek umurlarında değil. Umurlarında olan tek şey saltanatları, rant ve soygundur.  Ankara’ya saray kurdular, Yetmedi İstanbul’a, yetmedi Marmaris’e de kurdular. Bunlar yetmiyormuş gibi Bitlis Ahlat’a da saray kurdular. O saraylarda yaşıyorlar. Saraylarda yaşayanlar dertlerinizi göremez, halkın sorunlarını çözemezler. Halk ile birlikte halk için siyaset yapanlar halkın sorunlarını çözebilir, işte onlar biziz Yeşil Sol Parti’dir” diye konuştu.

‘KORKU İKLİMİ YARATMAYA ÇALIŞIYORLAR’

AKP-MHP’nin devlet imkanlarını sonuna kadar kullanarak seçim çalışmaları yürüttüğünü ifade eden Sancar, “Halkın parasını halka karşı kullanıyor, haram olsun onlara. Başka nasıl yürütüyorlar? Yalanlarla yürütüyorlar, her gün yalan propagandayı ülkenin her yanına yayarak bir korku ortamı yaratmaya çalışıyorlar. 14 Mayıs bir darbe günüymüş diyor İçişleri Bakanı Soylu. Birazcık haysiyet olsa aday olduğu anda bakanlıktan istifa ederdi. Madem etmiyor biz göndereceğiz onu. Onu da ağa babalarını da göndereceğiz. İşledikleri suçların hesabını da soracağız. Korku yaratmaya çalışıyorlar, korku ortamını hakim kılarsak insanları sindiririz diye düşüyorlar ama yanılıyorlar kimse bunların yaratmak istediği korku ortamına asla kulak asmasın. Boş propagandalara asla kulak asmasın, asla prim vermeyin. Bu ülkede her şeyi çaldılar. İrademizi kayyım politikalarıyla gasp ettiler. Bu kayyım politikalarını tarihin çöplüğüne gönderme zamanıdır. Halkın iradesini yeniden yönetime getirme zamanıdır. Korkuyu asıl onlar yaşıyorlar, kaybedeceklerini biliyorlar. Onlara kaybettirecek en büyük ve kararlı duruş da Kürt halkının ittifaklarıyla oluşturduğu duruştur, yaratığı yürüyüş, büyüttüğü güçtür. Kürt Demokrasi ve Özgürlük İttifakı’nı da kurduk. En büyük ittifakı halkımızla kurduk. Birlik olalım, birliğimizi kimsenin bozmasına izin vermeyelim, irademizi güçlü tutalım. Bu düzeni değiştirelim bu iktidarı gönderelim” dedi.

‘YOKSULLUĞU GÖRMÜYORLAR’

Kürdistan kentlerinin en yoksul kentler olduğunu belirten Sancar, konuşmasının sonunda ise şunları söyledi: “Ahlat’ta saray yapıyorlar. Bitlis'in yoksulluğunu zor şartlarını görmüyorlar, görmemeleri onların zihniyetinden kaynaklanıyor, Van, Hakkari, Şırnak, bütün Kürt şehirleri gelişmişlik sırasının en altındadır. Bitlis, Türkiye’de gelişmişlik bakımından 81 ilin 76’ıncı sırasındadır. Yani sefaletin en büyük olduğu illerden biridir. Kürt halkı bunu hak etmiyor, bunu değiştireceğiz. Ülkeye refahı ve eşitliği de hep birlikte getireceğiz. Sefalet yoksulluk kader değildir. Bir ülkede toplumun büyük kısmı yoksulluk içinde yaşıyorsa birileri çok zengin olduğu içindir. Birileri ülkenin kaynaklarına el koyduğu için milyonlar aç ve yoksul kalıyor. Bu adaletsiz sömürü düzenini değiştirmek de bizlerin görevidir. Bu düzeni değiştireceğiz, sefalet soygun talan düzenini, savaşa ranta dayanan bu çürük düzeni hep birlikte değiştireceğiz. 14 Mayıs büyük değişimin dönüm noktası olacaktır. Oylarınızla, kararlığınızla aydınlığa yürüyen yolu açtığımız gün olacaktır. 14 Mayıs’ta karanlığa son vereceğiz, halkların meşalesini yakacağız.”

Sancar’ın konuşmasının ardından miting müzik dinletisi ile sona erdi.

( Kaynak: MA )