AMED - Cumhurbaşkanlığı seçiminin birinci turunda Kürtlerin Erdoğan’a kaybettirdiğini belirten Yeşil Sol Parti, halka “Oy ver, sandığı koru, tek adamı gönder” çağrısında bulundu. 

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Amed Bilgi İşlem Koordinasyonu, 28 Mayıs'ta gerçekleştirilecek 2. tur Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin Yeşil Sol Parti Seçim İrtibat Bürosu’nda basın toplantısı düzenledi. Toplantını yapıldığı salona, “Oy ver, sandığı koru, tek adamı gönder” yazılı Kürtçe ve Türkçe pankart asıldı. Toplantıya, Yeşil Sol Parti Amed milletvekili Ceylan Akça, Serhat Eren, Yeşil Sol Parti Amed İl Eşsözcüleri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Eşbaşkanları katıldı. 

Toplantıda, HDP Amed İl Eşbaşkanı Zeyat Ceylan ve milletvekili Ceylan Akça konuştu. 

‘AKP, DEVLETİN TÜM OLANAKLARINI KULLANDI’ 

14 Mayıs seçimlerinde iktidar ve ortaklarının çok sayıda usulsüzlük yaptığına vurgu yapan HDP İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, “Oylarla nasıl oynadıkları, Yeşil Sol Parti’nin oylarının MHP’ye yazıldığı zaten ortaya çıktı. Bir diğer nokta ise seçim öncesi siyasi soykırım operasyonları yaptılar. Yaptıkları ve yapacakları usulsüzlüklerin açığa çıkmaması amacıyla basın emekçilerini gözaltına aldılar. Yine seçim günü avukatların sandık başında olmasını engellemek için çok sayıda avukat gözaltına alınarak, tutuklandı. AKP faşist iktidarı, seçim öncesi yaptıkları baskılarda sınır tanımadı” diye konuştu.

‘KÜRTLER ERDOĞAN’A KAYBETTİRDİ’

14 Mayıs seçim sonuçlarının istedikleri düzeyde olmadığını ancak Kürtlerin Erdoğan’a kaybettirdiğini söyleyen Ceylan, “Kürt siyaseti ve kurumları, iktidarın 1’inci turda kazanmasına müsaade etmedi. Bizler AKP’nin baskı politikalarına ve birinci turda yapılan usulsüzlüklere izin vermeyeceğiz. Bu son 6 günde de, milyonlarca insanı ikna ederek, sandığa göndereceğiz. Halkımıza çağrımız; daha güçlü şekilde sandıklara giderek iradelerin göstersinler. AKP ve MHP iktidarını gönderelim. Sandıklarımıza oylarımıza da sahip çıkalım” çağrısında bulundu.

Ardından konuşan Yeşil Sol Parti Amed Milletvekili Ceylan Akça, “Farklı etnik kimliklerden, çoğunluğu kadın olan Yeşil Sol Parti ile ne kadar renkli olduğumuzu bir kez daha gösterdik” dedi. İlk turda Erdoğan’ın kazanmasına izin vermediklerini ifade eden Akça, “2015 seçimlerinde nasıl ki ‘seni başkan yaptırmayacağız’ dediysek, bir kez daha Erdoğan’ın başkan olmasına izin vermeyeceğimizi ifade ettik. Bir kez daha ikinci tur seçimlerinde ‘senin başkan olmana müsaade etmeyeceğiz’ diyoruz” ifadelerini kullandı. 

SANDIKLARA GİTME ÇAĞRISI

Kürtlerin iradelerini ilk tur seçimlerinde güçlü bir şekilde sandıklara yansıttığını kaydeden Akça, “Buradayız, kararlıyız, burada olmaya devam edeceğiz. Halkımıza sesleniyoruz; nerede olurlarsa olsunlar, sandıklara gitsinler ve oylarını kullansınlar. AKP ve MHP iktidarını halklarımıza verecek bir şeyi kalmamıştır. Bakın daha dün İstanbul’da halay çeken Kürt gençleri polis saldırısına maruz kaldı. Darp edilerek gözaltına alındılar. Soylu ve onun yaverlerine cevap olmak amacıyla halkımızı sandıklara gitmeye çağırıyoruz. Amed’te seçim afişlerinde ‘A rasti Erdoğan’ deniliyor. Evet, ‘A rast’ Erdoğan seçimi kazanmak için elinden geleni, baskı ve şiddeti yapıyor, gözaltı ve tutuklamalardan vazgeçmiyor. Bizler bir kez daha diyoruz; sandıklara giderek sizi başkan yaptırmayacağız” şeklinde konuştu. 

( Yazılı haber MA )

Editör: Hamza Özkan