HABER MERKEZİ - DBP Eş Genel Başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar ve Keskin Bayındır, Êlih’te seçim çalışmalarına katılırken, kent kent sokak sokak yürütülen çalışmalarda seferberlik ruhuyla DEM Parti adaylarına sahip çıkılma çağrıları yapıldı. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), 31 Mart yerel seçim çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar ve Êlîh (Batman) Belediye Eşbaşkan Adayı Gülistan Sönük ve beraberindeki heyet Êlih’te bulunan tekstil atölyelerini ziyaret ederek, işçilerden oy istedi. 

Tekstil işçilerinin sorunlarını dinleyen heyet, “Sorunlara çözüm olarak geleceğiz” diye belirtti. Heyet, işçilere seçimlerden sonra birlikte demokratik bir kent inşa edeceklerini dile getirdi. Eşitlikçi, demokratik ve adaletli bir kent istediklerini en önemlisi de kenti kayyımlardan temizlenmesi istediklerini dile getiren işçiler, partililerle halay çekti. 

‘SEFERBERLİK RUHUYLA ÇALIŞMALIYIZ’

DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır beraberindeki heyet de Hezo’nun (Kozluk), Kaniya Hanê (Bekirhan) beldesinde çalışma yürüttü. Kaniya Hanê halkının büyük ilgisiyle karşılanan heyet, belde örgütü önünde buluşma gerçekleşti. Burada konuşan DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, “Bu süreçte çok çalışacağız, çok emek vereceğiz. Büyük projelerde büyük mücadelelerde, elbette eksiklikler de olacaktır. Bizler eksikliklerimizi de görerek, eleştirileri de dinleyerek mücadelemize devam edeceğiz. Bugün tüm Kürdistan direniş halindedir. Halkımız meydanlarda, cezaevinde tutulan arkadaşlarımız açlık greviyle bu direnişi büyütüyor. 7’den 70’e herkesin bu seçimlerde seferberlik ruhuyla çalıştığını görüyoruz. Bu seçimlerde bütün sistem partilerinin DEM Parti’nin halk nezdindeki başarılarını karalamaya ve köreltmeye çalışmaktadır” diye belirtti. 

ŞIRNEX 

Şirnex’ın Silopiya (Silopi) ilçesinde eşbaşkan adayları Jiyan Ormanlı ve Renas Onuk, mevcut Belediye Eşbaşkanları Adalet Fidan ve Süleyman Şavluk ile birlikte kent merkezinde bulunan 1. Cadde esnafını ziyaret etti. Esnaf ziyaretinde partililere ilgi yoğundu. Partililer, esnafların yaşadıkları sorunları dinleyerek, güncel gelişmelere dair sohbet etti. 

WAN

DEM Parti Wan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Abdullah Zeydan ile Rêya Armuşe (İpekyolu) Belediye Eşbaşkan adayları Canan Uzunay ve Cevdet Altındağ, Rêya Armûşê ilçesinde esnaf ziyareti yaptı. Adaylar, esnaflar tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. 

ERZIROM

Erzirom’da DEM Parti Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun da aralarında olduğu kalabalık partili bir grup, seçim çalışmaları kapsamında esnaf ziyareti gerçekleştirdi. Gergerlioğlu, ziyaretler sırasında Erzirom’da büyük bir başarı elde edeceklerini kaydetti.

QERS

Qers’in Qamûşan (Sarıkamış) ilçesinde esnaflar ziyaret edildi. DEM Parti Qamûşan Belediye Eşbaşkan adayları Serap Çelik ve Hüseyin Altun ile DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, esnaf ziyaretine katıldı. Adaylar, esnaflardan destek istedi. 

DEM Parti Qazixman (Kağizman) İlçe Örgütü de kentte kapı kapı dolaşarak, halkı ziyaret etti. Ev ziyaretlerinde sıcak karşılanan partililer, seçimlerde destek istedi. 

RIHA - XELÎLÎYE  

DEM Parti Riha Büyükşehir Belediyesi eşbaşkan adayları Gülşen Özer, Celalettin Erkmen, Halîliye Belediyesi eşbaşkan adayları Sema Ateş ve Süphi Yılancı, birlikte yürüttükleri seçim çalışmalarına taziye ve esnaf ziyaretleriyle devam etti. Servisçiler ve Şoförler Odası ardından Baro, Ticaret Borsası ve Harran Üniversitesi’ne bağlı Osmanbey Kampüsünde yurttaşlarla bir araya gelen DEM Partililer, öğrencilerin sorun ve önerilerini dinledi. Öğrencilerin büyük oranda ulaşım ve barınma sorunları olduğuna dikkati çeken Celalettin Erkmen, bu sorunların tamamını çözebilecek tek adres olarak DEM Parti’yi gösterdi. 

HEWAG 

Hewag’da (Bozova) ise eşbaşkan adayları Aygün Kapıkayalı, İsmail Yıldız ve beraberlerindeki kalabalık grup, ilçenin güney kesimine düşen kırsal mahallelerde yurttaşlardan DEM Parti’ye destek istedi. Budaxlî (Budaklı), Tozîlce (Tozluca), Bozdepê (Boztepe) ve Qerecûrûn ( Karacurun) kırsal mahallelerinde halk toplantıları ve ev ziyaretleri yapılarak çalışmalara devam edildi. 

WÊRANŞAR

DEM Parti Viranşehir Belediyesi eşbaşkan adayı Bedriye Yorgun, Viranşehir merkezde bulunan Antin Caddesi, 28 Mart caddesi, Sakarya caddesi esnafını ziyaret etti.

SERÊKANİYE 

Önceki dönem milletvekili Ayşe Sürücü’nün de seçim çalışmalarına katıldığı Serêkaniyê (Ceylanpınar) ilçesinde, eşbaşkan adayları Rahşan Yazar ve Uğur Kahraman ilçenin en yoğunluklu nüfus oranına sahip 15 Temmuz Mahallesinde ki esnaf ve ev ziyaretlerine devam etti. Mahalle genelinde yurttaşların yoğun bir ilgi gösterdiği çalışmalar esnasında, inşaat alanlarında çalışan işçilerin inşaat balkonlarında halay çekerek ve zafer işaretleri yaparak destek vermesi dikkati çekti. Adaylar mahallenin birçok noktasında anons araçlarından çalınan müzikler eşliğinde halaylar çeken yurttaşlara eşlik etti. Esnaf ziyaretlerinin tüm gün devam edeceği Serêkaniyê ilçesinde, adaylar ilerleyen saatlerde STK’lar (Sivil Toplum Kuruluşları) ile bir araya gelerek görüş ve önerilerini alacak. 

PİRSÛS

Pirsûs ilçesinde DEM Parti adayları Bûbık (Göleç), Tîraynter (Küçük Köprü), Xereb Xelil (Atlılar), Mirzeelî (Belirti) kırsal mahallelerini ziyaret ederek yurttaşlarla bir araya geldi. Ziyaret edilen tüm kırsal mahallelerde yurttaşların coşku ve heyecanı dikkati çekti. 

SÊWEREG  

YSK Başkanı Yener: 4 yerde seçim yenilenecek YSK Başkanı Yener: 4 yerde seçim yenilenecek

Sêwereg ilçesinde DEM Parti Belediye başkan adayları Yıldız Çetiner, Ali Dusak, devlet Hastanesini ziyaret ederek hasta ve yakınlarına geçmiş olsun dileklerini iletti. Hastane personeliyle de bir araya gelen Dusak ve Çetiner, buradan da yeni açılan Galeri Sitesi esnafını ziyaret ederek çalışmalarına devam etti. 

EYYUBÎYE 

Eyyübîye Belediyesi eşbaşkan adayları Halil Akbaş ve Adalet Eriş, ilçenin Hayati Harran Caddesinde esnafları ziyaret ederek destek istedi. 

AMED 

Amed'in Gêl (Eğil) ilçesinde halk buluşması yapıldı. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk ile DBP Amed İl Eşbaşkanı Sultan Yaray'ın da aralarında olduğu partililer, ilçe girişinde Gêl Belediye Eşbaşkan adayları Mehmet Zülküf Polat ve Bahar Karakaş Uluğ tarafından karşılandı. Partililer, uzun bir araç konvoyuyla ilçe merkezini turladıktan sonra esnaf ziyareti gerçekleştirdi. 

Sarıca kırsal mahallesinde halk buluşması yapıldı. Toplanan kitleye hitap eden DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Kuzey ve Doğu Suriye'ye dönük saldırıları hatırlatarak, "Rojava her gün bombalanıyor. Mesele DEM Parti değil, mesele Kürt halkıdır. Kürt halkını kimliğinden vazgeçirmeye çalışıyorlar. Kürt halkı kimliğinden ve topraklarından vazgeçmedi, vazgeçmeyecek" dedi.

Öztürk, "Biz Kürtler barışa da özgürlüğe de hazırız" diye kaydetti. 

Muhabir: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/235531