ÊLİH - Êlih'te ihmal sonucu 4 kişinin yaşamını yitirdiği sel felaketinden sağ kurtulan yurttaşlar, kurtarma ekiplerinin olay yerine geç ulaştığı bilgisini verdi. Ev ve eşyaları çamur içinde kalan aileler, dayanışma beklentisinde.

Aydınlar hemfikir: Kürt sorunu savaşla çözülmez Aydınlar hemfikir: Kürt sorunu savaşla çözülmez

Êlih’in merkez Seyitler Mahallesi’ni vuran sel felaketinde Lalihan Güner (54) ile torunları Asenat (1), İsrafil (5) ve Birgül Güner (9) yaşamını yitirdi. Mahallenin yanı başındaki su kanalının üzerinin kayyım döneminde betonla kapatılması nedeniyle yağmur sularının sele dönüşmesiyle yaşandığı ortaya çıkan faciada, onlarca ev kullanılamaz hale geldi, sel sularına kapılan besi hayvanları hayatını kaybetti. 

Evlerinin içleri balçıkla dolan, eşyaları kullanılamaz hale gelen aileler, soğuk hava şartlarında her gün kendilerine kalacak yeni bir yer bulma derdinde.

Valilik ve belediyenin kendilerine yardıma gelmediğini, çorba değil, ev istediklerini dile getiren yurttaşlar, yaşadıkları mağduriyeti gözyaşlarıyla anlattı. 

‘YEMEK DEĞİL, YORGAN İSTİYORUZ’

Faciada yaşamlarını yitirin babaanne ve torunlarının yakını olan yurttaşlardan Meral Güner, yağan yağmurla birlikte şok yaşadıklarını belirtti. Çevredeki yurttaşların yardımıyla hayatta kaldıklarını aktaran Güner, şuan içerisinde bulundukları durumu, “Evlerin hepsi zarar gördü. Her şey suyla gitti. Hiçbir şeyimiz kalmadı. Eltimle 3 torunu suyla gitti. Perişan olduk. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Küçük çocuklarımız var. Hava soğuk, yatacak yerimiz yok, bodrumda kalıyoruz” sözleriyle anlattı.

Yatacak yerlerinin olmadığı için iki gündür sokakta kaldıklarını söyleyen Güner, “Yemek değil, yorgan istiyoruz” diyerek, yetkililerden durumlarına çare bulmalarını istedi. 

‘VALİ HALİMİZİ SORMADI’

Mahalle sakinlerinden Azize Güner de kullanılamaz hale gelen evlerinde kalamadıkları için eşi ve çocukları ile birlikte mağdur durumda olduklarını ifade etti.

Olay sonrasında Valinin inceleme için geldiğini, fakat kendileriyle görüşmediğini söyleyen Güner, “Sesimi kime duyurayım? Bizi soracak kimse yok. Vali buraya geldi ama gelip evime bakmadı, halimi sormadı. Ne dolabım, ne yorganım, ne çamaşır makinem kaldı. Sokakta kaldım. Çadır, konteynır vermediler. Her akşam bir komşu da kalıyoruz” diyerek isyan etti.

‘İTFAİYE OLAY YERİNE GEÇ ULAŞTI’ İDDİASI

Pembe Gezer ise, haber verdikleri itfaiyenin olay yerine geç ulaştığını kaydetti. Gezer, “Çabuk gelselerdi, kimse ölmezdi, herkes kurtulurdu” dedi. 

Selden dolayı çok büyük zararda oldukların dile getiren Gezer, “Halimizi görüyorsunuz. Buzdolabı, klima, makine, yorgan, ev hepsi gitti, bir şey kalmadı” diyerek, yardım talep etti.

MA / Fethi Balaman - Rukiye Adıgüzel

Kaynak: http://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/224856