İSTANBUL – SES Şişli Şubesi, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ile Ziraat Bankası arasında imzalanan “Maaş Ödeme Protokolü’nünde yaşanan hukuksuzluğa tepki göstererek, BDDK’nin harekete geçmesinin zorunlu olduğunu belirtti.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Şişli Şubesi, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ile Ziraat Bankası arasında imzalanan “Maaş Ödeme Protokolü’ne” ilişkin yazılı açıklama yaptı. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ile Ziraat Bankası arasında imzalanan “Maaş Ödeme Protokolü” Promosyon başlıklı protokolün 16’ncı maddesinin 3’üncü fıkrasında yer alan, “15.01.2023 tarihinden itibaren bin 800 TL Bankkart lira yüklemelerine başlanacak olup ilk ödemeden 6 ay sonra bin TL, ikinci ödemeden 6 ay sonra bin TL daha kredi kartlarına Bankkart lira ödemesi yapılacaktır” maddesinin hatırlatıldığı açıklamada, maddenin eşitlik ilkesine, Medeni Hukuk ve Borçlar Hukuku’nun sözleşme serbestisi ilkesine aykırı olduğu belirtildi.

PERSONELLERE HAKLARI VERİLMİYOR

15 Ocak tarihinden sonra bazı personellerin kredi kartlarına Bankkart TL yüklenildiği, daha sonra bu tutarların personellerin banka kartlarına aktarıldığı bilgisinin paylaşıldığı açıklamada, Ziraat Bankası’nın farklı gerekçelerle protokol kapsamında taahhüt edilen bin 800 TL’nin bazı personellere, “kredi kartlarının bulunmadığı” gerekçesiyle Bankkart TL verilmeyeceği bilgisinin paylaşıldığı belirtildi.

PROTOKOL ANAYASASI’NA AYKIRI

Açıklamada, “Kredi kartı sahibi olmayan personele Bankkart lira yüklenmemesi” sonucunu doğuran bir maddenin protokolde yer almasının, protokol Anayasası’nın 10’uncu maddesine aykırı olduğu vurgulandı. “Bankkart Lira” personelin sahip olduğu “Bankkart” lara yani bankamatik kartlarına da yüklenebildiğine dikkat çekilen açıklamada, “Ziraat Bankası’nın reklamlarında ‘Bankkartlar; banka kartı ve kredi kartının aynı kartta birleştiği kart’ olarak tanımlanmaktadır” denildi.

‘BDDK HAREKETE GEÇMELİ’

Farklı gerekçelerle personellere “Bankkart Lira” verilmemesine sebep olacak şekilde protokol düzenlenmesinin, idarenin sahip olmadığı bir yetkinin kullanılması yani “yetki gaspı” anlamına geldiğinin vurgulandığı açıklamada, Türk bankacılık sektörünün düzenlemesinden 5411 sayılı Bankacılık Kanunu çerçevesinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) sorumlu olduğu belirtilerek, “Bu kurumun ve Rekabet Kurumu’nun bir kamu bankası lehine haksız rekabet oluşturan bu uygulaması karşısında harekete geçmesi ve haksız rekabeti önleyici müdahalede bulunması gerekli ve zorunludur” ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın devamında, “Bankart” larına “Bank kart Lira” yüklemesi yapılmayan personellerin mağduriyetinin giderilmemesi durumunda, kişilerin mülkiyet hakkının ihlali sonucunu doğuracak şekilde protokol düzenleyen personel hakkında tazminat ve ceza sorumluluğuna gidilebileceği

( Kaynak: MA)

Editör: Haber Merkezi