ŞIRNEX - Şirnex'te, DEM Partililer ve halk, kayyımlara karşı başlatılan nöbet eyleminde bir araya gelerek bayramlaştı. 

Şirnex’te, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (DEM Parti) kayyım atamalarına karşı Silopiya (Silopi), Cizîr (Cizre) ve Hezex (İdil) belediyeleri önünde başlattığı nöbet eyleminde siyasetçiler ve halk bir araya gelerek bayramlaştı. DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, Şirnex Milletvekilleri Zeki İrmez ve Newroz Uysal Aslan’ın da katıldığı programda belediyeler önünde bayramlaşma başladı. Colemêrg Belediyesi’ne atanan kayyıma karşı belediyeler önünde sürdürülen nöbet ve bayramlaşmaya yoğun ilgi gösteren yurttaşlar, halkın kendi iradesine sahip çıkacağı mesajını verdi. 

BAYRAMLAŞMA VE NÖBET 

Cizîr Belediyesi’nde yapılan bayramlaşmada konuşan Şirnex Milletvekili Newroz Uysal Aslan, “Kurdistan coğrafyasında bu zulüm ve hukuksuzluk altında maalesef bayramlarımız bayram tadında geçmiyor” dedi. 14 gün önce Colemêrg halkının iradesinin gasp edildiğini belirten Uysal, “Bu gaspa karşı belediyelerimiz önündeki nöbet eylemlerimiz devam ediyor. Kürt halkı olarak bugün bayramlaşmayı ve nöbetimizi birlikte sürdürüyoruz” diye konuştu. 

'CEZAEVLERİNDE DİRENİŞ SÜRÜYOR' 

Cezaevlerinde sürdürülen eylemlere de dikkat çeken Uysal, “Zindanlarda ise binlerce arkadaşımız Sayın Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü ve Kürt sorunun çözümü için boykottalar. Ailelerini aramıyorlar, bayramı kutlamıyorlar, görüşlere çıkmıyor” ifadelerini kullandı. 

“Bugün yine Kurdistan dağlarında savaş devam ediyor” diye Uysal, “Bu savaşta, zulüm altında ve tecritte bayram bize gelmez. Ne zamanki bu zulüm biterse, özgürlükler sağlanırsa ve gönül rahatlığıyla kahramanlarımızın mezarlarını ziyaret edebildiğimiz zaman bayram gelecek. O günlerin gelmesi için mücadelemiz devam edecek” şeklinde konuştu. 

'MUTLAKA KAZANACAĞIZ' 

"Rojava Devrimi'nin korumak hepimizin sorumluluğu" "Rojava Devrimi'nin korumak hepimizin sorumluluğu"

Hezex Belediyesi’ndeki bayramlaşmaya DEM Parti İlçe Örgütü, belediye eşbaşkanları, Şirnex Milletvekili Zeki İrmez ve onlarca partili katıldı. Belediye binasında yapılan bayramlaşmada konuşan İrmez, "Bu bayramın Kürt halkının özgürlüğüne vesile olmasını temenni ederim. Kendi coğrafyamızda özgür bir şekilde yaşamayı istiyoruz. Umudumuz güçlüdür ve mutlaka kazanacağız. Çünkü paradigmamız herkesin özgürlüğü ve eşitliği içindir. Bizler için aydınlık yakındır" dedi.

Silopiya Belediyesi önünde yapılan bayramlaşmaya DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, DEM Parti Silopiya İlçe Örgütü, Silopiya belediyesi eşbaşkanları ve onlarca partili katıldı. Bayramlaşmada kayyıma karşı belediyede yapılan nöbete dikkat çekilerek, halkın kendi iradesine sahip çıkacağı belirtildi.

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/245042