ŞIRNEX - Şirnex’te gözaltına alınan 3 gazeteci ve 18 kadın, emniyet işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.  

Şirnex'te 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında yapılmak istenen yürüyüşte gözaltına alınanlar Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Zeynep Durgut ve Ömer Akın, JINNEWS muhabiri Rozerin Gültekin ile 18 kadın serbest bırakıldı.  

Polisin şiddet uygulayarak gözaltına aldığı kadınlar, Şırnak Tümen Komutanlığı’nda bulanan hastanede doktor kontrolünden geçirildi. Yapılan sağlık kontrolünde TJA aktivisti Güler Yerbasan’ın 3 parmağının çatladığı ve bileğinin incindiği tespit edilerek sargıya alındı. Yine JINNEWS Muhabiri Rozerin Gültekin’in de bir parmağı çatladığı için sargıya alındı. MA Muhabiri Ömer Akın ise sağlık kontrolü için Şirnex Devlet Hastanesi’ne götürüldü. 

Jin dergi 1 Mayıs manşetiyle çıktı Jin dergi 1 Mayıs manşetiyle çıktı

Gözaltı sırasında gazetecilere saldıran polisler, Akın’ın kamerasını ve tripodunu, Zeynep Durgut ve Rozerin Gültekin’in de tripotlarını kırdı. 

Hastane kontrolünün ardından Şirnex Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen gazeteciler ve kadınlar, ifade işlemlerinin ardından yine Tümen Komutanlığı’nda bulunan hastaneden serbest bırakıldı. 

Serbest bırakılan kadınlar, hastane önünde, “Jin jiyan azadi” sloganları attı. 

Kaynak: http://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/225220