İSTANBUL - SODAP yöneticilerinden Fatma İnce, Kartal Meydanı'nda yapılacak mitingde “kayyıma karşı ses yükselteceklerini" söyledi. Devrimci Hareket'ten Berkay Ustabaş ise, "Herkesi ortak mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz" dedi. 

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, Colemêrg Belediyesi'ne kayyım atanmasına karşı 29 Haziran'da "Emeğimiz ve özgürlüğümüz için kayyuma geçit vermeyeceğiz" şiarıyla Kartal Meydanı'nda miting düzenleyecek. Mitinge çağrı yapan Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) Yürütme kurulu üyesi Fatma İnce ve Devrimci Hareket üyesi Berkay Ustabaş, Kartal'da olacaklarına işaret ederek, "ortak mücadele" vurgusu yaptı.  

Kürtlerin özgürlük mücadelesi ile işçi sınıfının sömürüye karşı mücadelesinin birliği ve ortaklığının çok önemli olduğunu belirten Fatma İnce, eşit ve özgür bir topluma, ancak ortak bir mücadeleyle varılabileceğini ifade etti. Kayyım uygulamasını "kurumsallaşan faşizmin bir sembolü" olarak tanımlayan İnce, "Bizler hem Kürt halkının iradesini sahiplenme hem de bütün bu uygulamaların tüm toplumun muhalif ve ezilen kesimlerine yönelik bir uygulama olduğu bağlantısını kurarak, tüm toplumun özgürleşmesi adına mücadele ediyor ve direniyoruz" ifadelerini kullandı. 

'ORTAK MÜCADELEYİ YÜKSELTMEK ÖNEMLİ'

Geçmişteki baskı ve saldırılara nazaran, toplumun bu dönemde daha güçlü duruş sergilediğine işaret eden İnce, kayyıma karşı başlatılan nöbetleri hatırlatarak, İstanbul'da başlatılan nöbetin dayanışmadaki önemine işaret etti. İnce, "Nöbet eylemi direnişin sembollerinden biridir. '1 Mayıs tutsaklarına özgürlük ve kayyım defol' sloganıyla yapılıyor nöbet eylemi ve burada bu bağlantıyı kurmak istiyoruz. 1 Mayıs'ta işçilere, emekçilere kurulan barikatla Kürt halkının iradesinin çalınmasına yönelik baskıyı birleştirmek ve ortak mücadeleyi yükseltmek çok önemli" diye konuştu.

'KAYYIM POLİTİKASINA SES YÜKSELTECEĞİZ'

Emek ve demokrasi güçlerinin 29 Haziran'da Kartal'da yapılacak mitingi örgütlediklerinin altını çizen İnce, "Burada pek çok kesim; emek örgütleri, siyasi partiler, Alevi kurumları, kadınlar, aydınlar bir araya gelerek bu mitingi örgütlemeye ve bunun ön hazırlıklarını güçlü bir şekilde yaparak kayyım politikasına karşı ses yükselteceğiz. Biz herkesi ortak mücadeleyi yükseltmeye ve mitinge katılmaya çağırıyoruz" şeklinde konuştu. 

'DİRENİŞ' ÇAĞRISI

Van’da 4.2 şiddetinde deprem Van’da 4.2 şiddetinde deprem

Kayyım uygulamasını "faşizm" olarak niteleyen Devrimci Hareket üyesi Berkay Ustabaş, bu uygulamanın toplumun tüm kesimlerine yönelik bir saldırının bir parçası olduğunu kaydetti. Bu saldırılara karşı ortak mücadelenin gerekliliğine inandığını dile getiren Ustabaş, şöyle devam etti: "Uzun yıllardır anti-demokratik uygulamalarla, haklara ve özgürlüklere dönük faşist saldırılarla biz muhatap oluyoruz. Faşizmin her yöne, toplumun her kesimine yönelik saldırılarına karşı ortak mücadelenin büyütülmesi gerektiğini düşünüyoruz. 1 Mayıs'ı, Taksim'i, Hakkari'yi, kayyımları birbirinden ayırmadan bütün bu saldırganlığa karşı topyekûn direnişin örgütlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Faşizmin saldırdığı her yerde devrimci güçler buna karşı omuz omuza mücadele etmeli."

'FAŞİZME KARŞI MÜCADELE SOKAKTA VERİLMELİ' 

Faşizme karşı mücadelenin sokakta verilmesi gerektiğini vurgulayan Ustabaş, şöyle devam etti: "Birbirimizin elinden tutarak en güçlü şekilde sokakta yer almalıyız ve çok açıkça mücadeleden vazgeçmediğimizi, mücadeleyi kazanacağımızı ortaya koymalıyız. Bunun yollarından bir tanesi eylemler, mitingler ve bunların güçlü geçmesi. Biz bu mücadeleyi elimizden geldiğince büyüteceğiz. Dolayısıyla 29 Haziran’da Kartal'daki mitingde de olacağız, nerede faşizme karşı sokaktan geçen bir hat varsa, orayı büyütmeye çalışacağız. Herkesi de bu mücadeleyi büyütmeye, birlikte kazanmaya çağırıyoruz."

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/245974