ANKARA - NATO Liderler Zirvesi öncesi açıklamalarda bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrası Türkiye'nin AB üyeliğini desteklediğini söyledi. 

MA'nın haberine göre; NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, yarın düzenlenecek NATO Liderler Zirvesi kapsamında Litvanya´nın başkenti Vilnius´a gitti. Zirve öncesi Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda ile ortak basın toplantısı düzenleyen Stoltenberg, zirveye ve AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına değindi. 

Yarın gerçekleşecek zirvede Ukrayna’nın NATO üyeliğinin tartışılacağını söyleyen Stoltenberg, “Ukrayna'yı desteklemeye devam etmek ve kendi kuvvetlerimizi güçlendirmek için savunmaya daha fazla yatırım yapmamız gerekiyor. Müttefikler daha iddialı bir savunma yatırımı taahhüdü belirleyecekler" dedi.

ZELENSKİ DE KATILACAK 

Stoltenberg, NATO-Ukrayna Konseyi´nin açılış toplantısına Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski´nin de katılacağını belirterek, "Siyasi ilişkilerimizi de geliştireceğiz. Başkan Zelenski yeni NATO-Ukrayna Konseyi'nin açılış toplantısı için bize katılacak. Tüm alanlarda yüksek hazırlık ve büyük yetenekler konusunda üç yeni bölgesel plan ekleyeceğiz. Bu, Litvanya'nın her karışını ve müttefik topraklarının her karışını savunacağımıza dair net bir mesaj göndermektedir. Ukrayna ile ilgili kararlar da alacağız. Sovyet döneminden NATO teçhizat ve standartlarına geçişi sağlayarak Ukrayna kuvvetlerini müttefiklerle tamamen birlikte çalışabilir hale getirecek paketi açıklayacağız" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİĞİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Önce gelin Türkiye'nin Avrupa Birliği'nde önünü açın, biz de İsveç'in önünü açalım" açıklaması sonrası Stoltenberg, "Türkiye'nin AB'ye üyelik isteğini destekliyorum" dedi. Stoltenberg, “Türkiye'nin AB'ye üyelik isteğini destekliyorum İsveç'i mümkün olan en kısa sürede üye yapmak için çok çalışıyoruz. Vilnius'ta İsveç ile ilgili olumlu karar çıkması hala mümkün" diye konuştu.