ANKARA - HDP YSK Temsilcisi Mehmet Rüştü Tiryaki, Vatan Partisi’nin Dîlok’ta 4 bin 83 kişiyi habersiz bir şekilde sandık görevlisi yaptığını belirterek, suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisi ve Seçim Takip Koordinasyon Merkezi Sözcüsü Mehmet Rüştü Tiryaki, Dîlok ve Riha’da yapılan seçim usulsüzlüklerine dair HDP Genel Merkezi’nde basın toplantısı gerçekleştirdi. 

TİRYAKİ’DEN SEÇMENLERE ÇAĞRI

Yaptıkları tüm çağrılara rağmen Dîlok ve Riha’daki sandıklarda yaşanan sorunların devam ettiğini ifade eden Tiryaki, “Vatan Partisi Antep’te 4 bin 83 kişiyi sandık görevlisi olarak bildirmiş. Bunların neredeyse tamamı hiçbir şekilde bunun bilincinde, farkında değil” dedi. Bu sayının kentteki seçim sonuçlarını doğrudan etkileyebileceğine vurgu yapan Tiryaki, “Buradan bir kez daha yineliyoruz. İlçe seçim kurullarının herhangi bir olumsuz tavrı yok. Çağrılarımıza olumlu yanıt verdiler. Bu sandık kurulu üyesi olarak yazılan kişilere gelmeleri durumunda 142 belgesi vereceklerini, kolaylık sağlayacaklarını söylediler. Bilgisi olmadan Vatan Partisi sandık kurulu üyesi olarak yazılmış olan kişiler il ve ilçe örgütlerimize geldikleri takdirde seçim kurullarına götürülecekler. Belgeleri aldıktan sonra görevli oldukları yerlerde oy kullanmaları sağlanacak” diye belirtti.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

Hukuksal girişimlerde bulunmak için başvurular yaptıklarını aktaran Tiryaki, “Vatan Partisi adına bu hukuksuzluklara neden olanların tamamına ilişkin savcılıklara suç duyurusunda bulunduk, takipçisi olacağız. Bu hukuksuzluk nedeniyle yargılanmaları için elimizden geleni yapacağız” sözlerine yer verdi.

RIHA’DA AÇIK OY KULLANIMI DEVAM EDİYOR

Riha’daki açık oy kullanmanın da sürdüğüne dikkat çeken Tiryaki, “Bu o kadar pervasız bir hal aldı ki, bu biçimde oy kullanılması, açık oy kullanmalar sosyal medyada açık bir biçimde paylaşılabiliyor. Yüzlerce kişinin açık biçimde Erdoğan lehine oy kullandığına dair açık görüntüler var. Kamu görevlilerini, valiyi, güvenlik birimlerini önlem almaya çağırıyoruz. Güvenlik görevlilerin sandık alanına gelmesine gerek yok. Biz sandıklardaki güvenliği sağlayabiliriz. Muhalefet partileri bunu sağlayabilirler. Sorun şu ki, muhalefet partilerinin müşahitlerinin sandık kurulu üyelerinin sandığa yaklaşmasına izin verilmiyor. Asıl sorun bu. Güvenlik birimlerinden ve Urfa Valiliği’nden beklediğimiz şey partilerin sandık kurulu üyeleri ve müşahitlerinin serbestçe sandığa ulaşmalarını sağlamalarıdır. Eğer bunu yapmazlarsa yasal yükümlülükleri olan güvenlik görevlerini yerine getirmezlerse hesap vermeleri için girişimde bulunacağız” ifadelerini kullandı.

( Kaynak: MA )

Editör: Hamza Özkan