ANKARA - HDP Seçim Takip Koordinasyon Merkezi Sözcüsü Mehmet Rüştü Tiryaki, “Sayım döküm cetvelleri ile sandık döküm tutanaklarının hala yüzde 20’sini bile göremiyoruz” açıklaması yaptı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Seçim Takip Koordinasyon Merkezi Sözcüsü ve Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Temsilcisi Mehmet Rüştü Tiryaki, seçim sonuçları ve seçim güvenliğine dair HDP Genel Merkezi’nde yeni bir basın toplantısı düzenledi.

SANDIK DÖKÜM TUTANAKLARI

YSK Başkanı Ahmet Yener’in “verilerin yüzde 87,13’ünün sisteme yüklendiğine” dair sözlerine değinen Tiryaki, “Rakamsal olarak sandık sonuç tutanağında yer alan verilerin YSK’nın sistemine girdiği bilgisi doğru fakat bunun dayanaklarının henüz yüzde 20’si bile siyasi partilerle paylaşılmış değil. Siyasi partilerle paylaşılan veriler içerisinde sayım döküm cetvelleri ile sandık döküm tutanaklarının hala yüzde 20’sini bile göremiyoruz. Oysa ilçe seçim kurulları tarafından cetveller ve tutanaklarının taranması ve sisteme yüklenmesi gerekiyor. Bunlar sisteme yüklenmedikçe siyasi partilerin aldıkları oy bu verilerin karşılaştırılmasının olanağı yok. Biz yüzlerce arkadaşlarımızla saat 14.00’ten beri bu verilerin yüklenmesini bekliyoruz. YSK’nın bir an önce buna müdahale etmesini ve siyasi partilerin erişimine açılmasını bekliyoruz. Bu veriler yüklendikten sonra gerçek rakamları kamuoyuyla paylaşacağız” açıklaması yaptı.

Editör: Hamza Özkan