ANKARA - Kadın çalışmaları gerekçesiyle tutuklu yargılanan TJA aktivisti Zeynep Boğa, 6 yıl 3 ay ceza verilerek tahliye edildi. 

Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA) aktivisti Zeynep Boğa'nın “örgüte üye olma” ve “örgüt kurma veya yönetme” iddiasıyla yargılandıkları davanın karar duruşması, Ankara 25’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Dosyada tek tutuklu olarak yargılanan ve Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan Zeynep Boğa duruşmaya katıldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Cahit Kırkazak, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) milletvekilleri Sümeyye Boz, Ceylan Akça Cupolo ve Ayten Kordu’nun yanı sıra DEM Parti Kadın Meclisi, TJA aktivistleri ve çok sayıda kadın da duruşmaya katıldı.

KUMPASA İŞARET ETTİ

Duruşmada söz alan avukat Cemile Turhallı Balsak, Boğa aleyhinde beyanlarda bulunan tanıklara dikkat çekti. Turhallı, tarafların olmadığı bir oturum esnasında tanıkların dinlendiğini bu durumun Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) içtihatları ile çeliştiğini ifade etti. Söz alan avukat Kırkazak, Boğa’ya yönelik suçlama konusu yapılan 3 ayrı telefon numarasını olduğunu ancak bu numaraların Boğa tutuklu iken bile aktif olduğunu ve bu durumun da numaraların Boğa’ya ait olmadığının kanıtı olduğunu ifade etti. Buna rağmen numaraların suçlama konusu yapılmasını, “kumpas” olarak nitelendiren Kırkazak, hat açılma tarihlerinin ortaya çıkarılmasını talep petti.

TALEBİ REDDETTİ

Mahkeme tarafından söz verilen iddia makamı ise avukatların araştırılmasını istediği hususların yargılamaya fayda sağlamayacağını ileri sürerek, talebin reddini istedi. Ara kararını açıklayan mahkeme, tanıkların duruşmada tarafların da olduğu sırada dinlenmesi ve telefon hatlarının açılma tarihlerinin öğrenilmesine talebini reddetti.

ÇELİŞKİLİ İFADELER İŞARET ETTİ

Duruşmada Kürtçe savunma yapan Boğa, dosyada yer alan gizli tanıkların çelişkili beyanlarına işaret etti. Boğa, “Avukatlarıma verdiği cevaplar ile savcılık ve mahkemede verdiği ifadeler tutmuyor. Büyük iftiralardır. Ben bir kadın aktivistim, siyasi partilerin MYK ve PM’lerinde yer aldım. Hepsi meşru çalışmalardı. Muhalifim, kadınım, Kürdüm, siyasetçiyim. Bu nedenle yargılanıyorum” diyerek, tepki gösterdi.

‘KADIN ÇALIŞMASI SUÇSA BU SUÇU İŞLEDİM’ 

Kadın özgürlük mücadelesinin yargılanamayacağını söyleyen Boğa, “Ben özgür biri olarak yaşamak istiyorum. Bu ülkede günlerce onlarca kadın öldürülüyorsa bu hepimizin sorunudur. Neden kadınlar öldürülünce kimse tutuklanmıyor? Biz kadınlar öldürülmemek için mücadele edince neden yargılanıyoruz? Bu sistemsel bir sorundur. Keşke daha fazla çalışsaydık ve hiç bir kadın öldürülmeseydi. Evet bu çalışmalar bir suçsa ben bu suçu işledim” dedi. “Özgür ve demokratik bir ülke için çalışıyoruz” diyen Boğa, Türkiye’de kadın, doğa ve Kürt sorunu başta olmak üzere birçok sorun olduğunu ifade ederek, “Amacımız hiç kimsenin burnunun kanamaması. Dosyanın içeriği neyse, hakikat neyse, heyetten ona dair karar vermelerini istiyorum. Kadın çalışmaları meşrudur. Olumsuz bir karar verilecekse bu siyasi bir karar olacaktır” diyerek, tahliyesini talep etti.

"Aydınlar güçlerini birleştirerek savaşa karşı durmalı" "Aydınlar güçlerini birleştirerek savaşa karşı durmalı"

İKİ AYRI BEYANLARI ANIMSATTI

Tekrardan söz alan avukat Kırkazak, gizli tanıkların Emniyet’te “ellerine tutuşturulan” belgeler doğrultusunda beyanda bulunduğuna dikkat çekti.  Kırkazak, gizli tanık “Ezel”in Emniyet’teki, “Ben bu şahsı Emine kod olarak tanıyorum” ve kovuşturma aşamasındaki, “Bana gösterilen kişiyi tanımıyorum” beyanlarını hatırlattı.

Boğa’nın örgütlenme hakkının ve özgürlüğünün ihlal edildiğini belirten Kırkazak, tahliye talebinde bulundu. Tekrardan söz alan avukat Turhallı, “Türkiye’de, kadın, muhalif ve Kürt olmanız sizin çok rahat biçimde örgüt üyeliği iddiasıyla karşı karşıya olmanızı sağlıyor. İfade özgürlüğünün konusu üyelik iddiasına dönüştürülüyor. Ne oluyor sonra? Sürekli suç üretildiği için içtihatlar sürekli değişiyor” ifadelerini kullandı. Turhallı, müvekkilinin tahliyesini ve beraatini talep etti. 

Ardından tutuksuz yargılanan Hülya Taşar da, beraatini talep etti.

Beraat taleplerinin ardından son sözleri alınan Boğa, “Dosya bizim kadın kimliğimiz üzerine kurulmuş. Kadın olduğum için buradayım” dedi.

CEZA VE TAHLİYE

Beyanların ardından kararını kuran mahkeme, Boğa’ya aynı suçlamadan 6 yıl 3 ay ceza verdi. Mahkeme, Boğa’nın adli kontrol şeklindeki ceza uygulaması ile tahliyesine karar verdi.

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/247303