AMED ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ-Yaklaşık bir aydan fazla bir süredir böcek istilası nedeniyle evlerinde oturamaz durumda olduklarını belirten Bağcılar Mahallesi sakinleri yetkililerden bu duruma çözüm bulmasını istiyor.

TMO Bağlar Şubesi Silo'sunun bulunduğu cadde üzerindeki site sakinleri Buğday silosundan kaynaklandığını belirttikleri böcek istilası nedeniyle evlerinde oturamaz duruma geldi. 

TMO Bağlar Şubesi yetkilileriyle yaptıkları görüşmelerden kalıcı bir çözüm bulamadıklarını belirten mahalle sakinleri, buğday ambarlarından kaynaklı tribolium çeşidi böceğin halk sağlığını tehdit ettiğini fakat yetkililerin buna kayıtsız kaldığını savundu.

Söz konusu mahalledeki sitelerden biri olan Mercan Sitesi yöneticilerinden Kadri Var, Mahalle olarak Yaklaşık 1 aydır böcek istilasına maruz kalıyoruz. Gerekli yerlere yaptığımız görüşme ve müracaatlarda ilaçlama yapılacağına dair söz aldık. 1 ay gibi bir süre geçmesine rağmen herhangi bir ilaçlama olmadı. Evlerimizde oturamaz bir hal aldık. Siloda filtreleme sistemi yok, çatılar söküldü yerine yeni çatılar takılıyor. Bundan dolayı böcekler daha fazla oluyor. Evlerimizde, yerlerimizde, çekmecelerimizde, dolaplarımızın altında çok fazla böcek var. Silonun bulunduğu bölgedeki çevre sitelerde bebek ve çocuklar var. Bu böcekleri yerden alıp yeme tehlikeleri bulunuyor "dedi.
Sorunların sadece böceklerle sınırlı olmadığını söyleyen Mercan, "Silo makinaları akşamları çalıştığında çok fazla ses çıkarıyor. Biz havalandırmadan mı başka birşeyden mi kaynaklandığını bilmediğimiz bu sesten çok rahatsız oluyoruz. Daha önceki dönemlerde de cereyan eden bu sorunların pansuman bir çözüm ile değil de kalıcı bir şekilde çözülmesini istiyoruz. Mahalle olarak muzdarip olduğumuz bu sorun ya acil bir şekilde çözülsün ve yahut bu silonun yeri değiştirilsin."ifadelerine yer verdi. 

"SİLO BURADAN TAŞINSIN!"

Mahalle sakinlerinden ev hanımı Leyla Budak ise, "TMO'nun yan tarafında bulunan mercan sitesinde oturuyoruz. Yaklaşık bir aydır sağlığımızı ciddi manada etkileyen böcek istilasıyla karşı karşıyayız. Bu konuyla ilgili olarak yetkililerle yaptığımız görüşmelerden ne yazik ki hiçbir sonuç alamadık. TMO silosunun bulunduğu bu bölgede ilaçlama yapılması ve filtre takılması gerekiyor. Bu soruna çözümsüzlükle yaklaşan yetkililer yüzünden evlerimize giremiyoruz. Bebek ve çocuklu aileler evlerini terk etmek durumunda kaldı. Halk sağlığımızı etkileyen bu çevresel faktörlere karşı önlem almayan TMO Bağlar Şubesi'nin buradan taşınmasını istiyoruz."dedi 

"BÖCEKLERDEN EVİMİZDE UYUYAMIYORUZ" 

Bir diğer ev hanımı Şükran Akgel ise, Evinde her sabah temizlik yaptığını ve tonlarca böcek topladığını belirterek, "Akşamları böcek kaşıntısından uyuyamıyoruz, rahat edemiyoruz. İnsan kendi evinde rahat edemiyorsa nerede rahat edebilir? Biz kendi evimizde rahat edemiyoruz. Evimin her tarafına böcek tabletleri bıraktım. Önlem amaçlı banyo ve mutfak giderlerini bile kapattım. Ne yazikki bu böceklerden kurtulamadık. TMO yetkililerden bizim bu sorunumuza kulak vermelerini istiyoruz" dedi.

Editör: Hamza Özkan