AMED - Amed’in Xana Axpar ilçesi ile Mêrdîn’in Şemrex ilçeleri arasında elektrik tellerinden çıkan çıkan kıvılcımların sebep olduğu belirtilen yangına yurttaşlar kendi çabalarıyla müdahale ederken sabah saatlerinde yetkililer olay yerine geldi. En az 6 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Amed’in Xana Axpar (Çınar) ilçesi ile Mêrdîn’in Şemrex (Mazıdağı) ilçesi arasında dün yaşanan yangının bilançosu günün ışımasıyla birlikte açığa çıktı. Gece saatlerinde ulaştığımız yangın yerlerinde yalnızca yanan bahçe borularının ateşi görülürken, gün doğmasıyla birlikte bilançonun ağırlığı açığa çıktı. 

Köylüler Tobiniyê köyünde elektrik tellerinden çıkan kıvılcımların neden olduğu yangının kısa sürede Têznê, Hatdirînê, Reşan, Dêrê, Kelekê, Herberê ve Bexcayê köylerine yayıldığını ve Göksu Barajı'na kadar devam ettiğini söyledi.

Yangından en çok etkilenen yerlerin başında yangının ilk çıktığı yer olarak yurttaşlar tarafından belirtilen Xana Axpar’a bağlı Tobinî Mahallesi oldu. Burada yangına tanıklık eden ve ismini vermek istemeyen bir kadın akşam saat 21.00 gibi elektrik direğinden çıkan kıvılcımla başladığını belirtti. Yangının yere yayılmasıyla mahallelilere haber verdiğini söyleyen kadın, yangının rüzgârın etkisiyle birden hızlandığını söyledi

İLK MÜDAHALEYİ YURTTAŞLAR YAPTI

Yangına ilk müdahalenin yurttaşlar tarafından traktör gibi araçlarla yapıldığı belirtilirken yetkililerin yangına müdahalesinin yetersiz olduğu belirtildi. Yurttaşlar yangın çıkan alanda çobanlar ve hayvanların olduğunu ve ulaşamadıklarını da aktardı. 

Tobinî Mahallesi’ne sınır olan Kelekê Mahallesi de yangından büyük zarar gördü. Mahalleden yangını söndürmeye giden Şeyhmus Demir, Resul Yılmaz, Rezan Yılmaz, Mezel Demir’in yaşamını yitirdiği belirtildi. Yine tedavi için Riha’ya sevk edilen Hasan Demir’in de yaşamını yitirdiği ifade edildi. Yaşamını yitirenlerin hepsinin 17-20 yaşları arasında olduğu ve tamamının da yangına müdahale sırasında yaşamlarını yitirdikleri aktarıldı.

Cenazelerin mezarlığına defnedilmesi beklenirken mahallede ağıt sesleri yükseliyor.  

Buradaki mahallelilerde 4-5 saat boyunca yangına herhangi bir yetkilinin gelmediğini ifade etti. 

BUĞDAY VE MISIR TARLALARI YANDI

Her iki mahalle arasında bulunan yaklaşık 5 bin dönüm alanda buğday ve mısırların yandığı görüldü. Gece saatlerinden itibaren olan yerine giden Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) milletvekilleri ve belediye eşbaşkanları yurttaşlarla bir arada bekliyor. 

YÜZLERCE HAYVAN ÖLDÜ

Yine her iki mahalle arasında yüzlerce hayvanın yanarak öldüğü ve bir o kadar hayvanın da yangından yara aldıkları görüldü. 

HELİKOPTER SABAH GELEBİLDİ

Gece boyunca yapılan tüm çağrılara rağmen helikopterin gelip yangına müdahale etmediği iki mahalle arasında söndürme helikopterinin sabah 05.00’ten sonra tüm yangının sönmesinin ardından saman balyaları üzerine Göksu Barajı’ndan aldığı suyu döktüğü görüldü. Mevcut duruma yurttaşlar “Çek, helikopterin bu rezilliğini de çek” yanıtını verdi. 

Gecikmeli olarak alana gelen AFAD ekiplerinin ise tarlalarda sıralar halinde kayıp insan aramaya çıktığı görüldü. Kırsal mahallelerde yurttaşların bekleyişi sürüyor.  

Seyit Rıza’nın silahşoru Seyit Rıza’nın silahşoru

MA / Müjdat Can

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/245340