HABER MERKEZİ – Selahattin Demirtaş’a Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’a “Yargı önünde hesaplaşacağız” dediği için 2 yıl 6 ay ceza verildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında, Ankara eski Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’a “hakaret ve terörle mücadelede görev almış kişileri tehdit” iddiasıyla açılanan davanın karar duruşması görüldü.

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Demirtaş, Ankara 25’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

Demirtaş’ın avukatlarının yanı sıra HDP milletvekilleri Kemal Peköz ve Hüseyin Kaçmaz da duruşmada hazır bulundu.

‘Neden suç oluyor?’

Yüksel Kocaman’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesini hatırlatan Demirtaş, “Yargı mensubu neden görüştüğünü açıklamak zorunda. Ben bunun hesabı yargı önünde sorulacak deyince neden suç oluyor?” diye konuştu.

Mahkeme heyeti, “tehdit” suçundan ceza verilmesine yer olmadığına karar vererek, “terörle mücadelede görev alan kamu görevlilerini hedef göstermek” iddiasıyla 2 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

Mahkeme, “işleniş biçimi ve yer zaman konusu kast ve yoğunluğu” gerekçesiyle cezada indirime gitmedi.

Ne olmuştu?

AİHM, Demirtaş’ın acilen serbest bırakılması yönünde karar almıştı. Erdoğan ise AİHM kararı üzerine “Biz karşı hamlemizi yapar işi bitiririz” demişti.

Yüksel Kocaman, AİHM’nin Demirtaş kararını verdiği akşam Erdoğan ile Saray’da görüştü. Bunun üzerine Demirtaş, açılan yeni bir dosya kapsamında yeniden tutuklandı.

(Gazete Karınca)