HABER MERKEZİ – Seçimlere atıfta bulunan Yeni Yaşam Gazetesi, yarınki manşetine “Ağacı sev yeşili koru” başlığını attı.

Yeni Yaşam Gazetesi, yarın gerçekleştirilecek 2023 seçimlerini “Kabus gibi geçen yılların ardından kurdun, kuşun, insanın ve bütün doğanın derin bir nefes alabilmesi için ağacı sev yeşili koru” başlığıyla manşetine taşıdı.

SEÇİM GÜVENLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ

Gazetenin manşetinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Eşsözcüsü Nuray Özdoğan’la seçim güvenliğine dair yapılan röportaja yer verildi.  Özdoğan, sandık güvenliği için oluşturulan Yeşil Sol Parti Seçim Takip ve Koordinasyon Merkezi'ne ilişkin bilgi vererek, toplam 4 bine yaklaşan avukatla sahada olacaklarını duyurdu ve "Sakin olalım. Nereye ve nasıl oy kullanacağımızı bilelim. Etrafımızdaki insanları oy kullanmaya yönlendirelim. Denetlenmeyen, kaygı yaratan, spekülatif bilgilere güvenmeyelim" diye konuştu.

ANNELERE EN GÜZEL HEDİYE: ÖZGÜRLÜK 

Seçimlerin Anneler Günü’ne denk geldiğini de hatırlatan gazete, “Annelere en güzel hediye: Özgürlük” başlığıyla Barış Anneleri, Cumartesi Anneleri ve Adalet Nöbeti eylemcisi kadınlardan alınan röportajı Riha'nın Pirsûs (Suruç) ilçesinde, 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar’ın fotoğrafıyla manşette yer verdi. Haberde, “Bu yıl seçime denk gelen Anneler Günü'nde iki kutlamayı bir arada yapmak isteyen anneler, herkesten daha heyecanlı. 22 yıldır yaşadıklarını acıyla hatırlayan Barış Anneleri, Cumartesi Anneleri ve Adalet Nöbeti eylemcisi kadınlar, bu yıl kendilerine verilecek en büyük armağanın demokrasi, barış ve özgürlük olacağını söyledi. Anneler, tek istediklerinin çocuklarına kavuşmak olduğunu belirtti” ifadeleri yer aldı. 

MİLYONLAR SANDIK BAŞINDA

Gazetenin, seçimlerde kaç kişinin oy kullanacağına dair bilgilerin yer aldığı ve manşetten verdiği haberde de şunlar aktarıldı: “Bugün yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde 60 milyon 697 bin 843 seçmen oy kullanırken, bunun 30 milyon 710 bini kadın seçmenlerden oluşuyor. 4 milyon 904 bin 672 genç seçmen ise ilk kez oy kullanacak. Cezaevinde hükümlü olan seçmen sayısı 53 bin 172 olarak açıklandı. Seçim için ülke genelinde 973 ilçe, 1094 ilçe seçim kurulunda 191 binden fazla sandık kuruldu. Oy verme işlemleri, Türkiye ve Kurdistan'da bugün saat 08.00'da başlayacak, saat 17.00'da sona erecek. Ancak saat 17.00'a geldiği halde, sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sırayla oylarını kullanacak.”

( MA)

Editör: Hamza Özkan