ANKARA  - Yeşil Sol Parti, Hamas saldırıları sonrası başlayan çatışmalara dair, "Filistin ve Kürt sorunu çözülmeden Ortadoğu’ya barış gelmez" açıklaması yaptı. 

Yeşiller Sol ve Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Merkez Yönetme Kurulu (MYK), Hamas'ın İsrail'e dönük 7 Ekim’de başlattığı saldırılar sonrası patlak veren çatışmalara dair yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Filistin ve Kürt sorunu çözülmeden Ortadoğu’ya barış gelmez. Ortadoğu’daki bu kanlı yarışı ve katliam düzenini reddediyoruz, barışı savunuyoruz” denildi.

‘SALDIRILAR KABUL EDİLEMEZ’

Açıklamada, "İki taraf arasında süren savaşta sivillerin katledilmesini, cenazelere ve rehinelere işkence edilmesini, yaşam alanlarının bombalanmasını asla kabul etmiyoruz, bir an önce tarafları bu ölüm ve kıyım yarışından vazgeçmeye çağırıyoruz. Dün sabah saatlerinden beri yaşanan çatışmalarda sivillerin açıkça hedef alınması iki halk arasında düşmanlığı derinleştirmektedir. Muhatabı kim olursa olsun sivillere dönük bütün saldırıları asla kabul etmediğimizi bir kez daha tüm dünya kamuoyuyla paylaşıyoruz. Savaşlarda kadının bedenine yönelmiş erkek şiddetine dönüşen vahşetin hiç bir koşulda haklı bir gerekçesi olamaz" denildi. 

'BARIŞIN TARAFIYIZ'

Açıklamada, devamla şu ifadelere yer verildi: "Yeşil Sol Parti olarak, İsrail’in Filistin’i işgal etmesini reddediyoruz; Filistin halkının özgürlük mücadelesini savunacağız, savunmaya devam edeceğiz. Bölge devletleri başta olmak üzere bütün güçlere, iki tarafın da barışçıl çözümde ortaklaşması için gereken bütün çabaları göstermeye çağırıyoruz. Bizler, Filistin-İsrail arasında on yıllardır yaşanan savaş ve işgallerin neden olduğu şiddet ortamına karşı adil, demokratik çözümün ve barışın tarafıyız. Yaşanan son büyük savaşla birlikte, bir kez daha açığa çıkmıştır ki ateşi ateşle söndürmek mümkün değildir. Her acı, yeni bir acıyı çağırmakta; Ortadoğu halklarının yaşamını hedef almaktadır. Filistin-İsrail ilişkilerinin demokratik ve adil bir çözümle son bulması için başta Ortadoğu halkları olmak üzere tüm dünya halklarını barışın tarafı olmaya çağırıyoruz.

BARIŞÇIL YAŞAMIN TARAFIYIZ

Ortadoğu’daki temel iki mesele olan Filistin ve Kürt meselesi çözülmeden Ortadoğu’da sorunların çözülemeyeceğini yıllardır acı bir biçimde tecrübe ediyoruz. Ulus-devlet esaslı yaklaşımların sorunları derinleştirdiğini, halklar arasındaki düşmanlığı arttırdığını her çatışmada bir kez daha görüyoruz. Ortadoğu’da milliyetçi ve dini bölünmelerin bitimsiz acılara kapı araladığına inanıyoruz. Halkların binlerce yıl bir arada ve barışçıl yaşama deneyimine sahip olduğu bu coğrafyada huzuru tekrar tesis etmenin en doğru yolu demokratik ve barışçıl çözümü esas almaktır. Bizler Ortadoğu’da şiddetin, ölümün ve iktidarcı anlayışların değil, halkların ve bir arada barışçıl yaşamın tarafıyız. Üçüncü Yolda yürümek, demokratik ve barışçıl yaşamı bu topraklara hakim kılmak her zamankinden daha güçlü bir şekilde kendisini dayatmaktadır. Ortadoğu’nun yaşadığı yoğun gerginlik, çatışma ve savaşlar demokratik bir dönüşümü zorunlu kılmaktadır.

Filistin halkının özgürlük mücadelesinin yanında olduğumuzu; acılara son vermenin yolunun demokratik ve adil çözüm olduğunu bir kez daha ifade ediyoruz. Bu saldırılarda hayatını kaybeden Filistin ve İsrailli yurttaşların yakınlarına ve halklara baş sağlığı diliyoruz."

Editör: Hamza Özkan