SEMSÛR - Depremin etkili olduğu kentlerden Sêmsûr’da yurttaşları ziyaret eden Yeşil Sol Parti heyeti, yaşanan sorunları dinlerken, bu sorunların temelinde iktidarın politikaları olduğuna dikkat çekti. 

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Mereş merkezli depremlerden etkilenen Semsûr'da bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, Halkların Demokratik Partisi (HDP) önceki dönem Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Elif Bulut, Yeşil Sol Parti milletvekilleri Beritan Güneş Altın, Hüseyin Olan'ın içinde yer aldığı heyet Kolik (Kahta) ilçe girişinde kitlesel karşılandı. 

Heyetin ilk durağı Maze (Bölükyayla) beldesi oldu. Beldede esnaf ziyareti yapan heyet, yurttaşların sorunlarını dinledi. Heyet ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetiminde olan Komir Belediyesi'ni ziyaret etti. Heyeti, Belediye Eşbaşkanı Erkan Karakaş karşıladı. Heyet beldede deprem sonrası yaşanan sorunlara dair Erkan’dan bilgi aldı. Belediye ziyaretinin ardından heyet, tütün ile geçimlerini sağlayan bir aileyi ziyaret etti. Aile ile birlikte tütünleri ipe geçiren heyet, ailenin tütün ile ilgili yaşadığı sorunları dinledi.

Yurttaşların sorunları dinlendi 

Heyetin bir sonraki durağı depremden en çok etkilenen yerleşim yerlerinde biri olan Sincik ilçesine bağlı Geler köyü oldu. Konteyner ve çadırların olduğu alanda yapılan halk toplantısına katılan heyet, depremzedelerin yaşadığı sorunları dinledi. Yetkililerin kendilerine yardım yapamadığını söyleyen yurttaşlar, yapıldı denilen yardımların yapılmadığını, yurttaşlardan gelen yardımlar ile ayakta kaldıklarını söyledi. Kış aylarının yaklaşması ile sorunlarının katlandığına dikkati çeken yurttaşlar, içme suyu olmadığı için zorluk yaşadıklarını anlattı. Yaşanan sorunlara karşı topraklarını terk etmeyeceklerini vurgulayan yurttaşlar, heyette ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti. Depremin yol açtığı yaraları birlikte dayanışma ile saracaklarını belirten Yeşil Sol Parti Mêrdîn Milletvekili Beritan Güneş Altın, "Elimizden ne gelirse yapacağız. Parlamentoda sizin sesiniz olmak bizim görevimiz. Bu sorun hepimizin sorunu, birlikte üstesinden geleceğiz. Elimizde kalan belediyeler ile ilk günden beri olağanüstü bir gayret ile halkın yanında olduk ve bundan sonra da olmaya devam edeceğiz" dedi.  Beritan, çadır ve konteynırlarda kalan kadınları ziyaret ederek yaşadıkları sorunları dinledi.

Heyet yarın Meletî’de 

Heyet Sêmsûr kent merkezinde bulunan Afet Yönetimi ve Dayanışma Derneği Aşevi ziyaret etti. Heyet, depremden etkilenen Türkmen köyleri Sergolan ilçesine bağlı Kelemkaş ve Harmanlı köylerine yapacakları ziyaretler ile Sêmsûr'da yapacakları ziyaretlere noktayı koyacak. Heyet daha sonra yarın bir dizi ziyaret gerçekleştireceği Meletî'ye doğru yola çıkacak. 

Editör: Hamza Özkan