ANKARA - Yeşil Sol Parti'nin, 1 Ekim'deki yeni yasama yılı açılışında İmralı tecridi, Kürt sorununun çözümü ve Türkiye'nin demokratikleşmesine dair önemli bir açıklama yapması bekleniyor. 

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), yeni yasama yılının başlayacağı 1 Ekim'de Meclis’te önemli gündemlere dair açıklama yapacak. Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri Çiğdem Kılıçgün Uçar ile İbrahim Akın'ın yapacağı açıklamaya, partinin tüm milletvekillerinin katılması bekleniyor. 

ÇÖZÜM ÇAĞRISI

Açıklamada, partinin yeni dönem mücadele hattına dair ipuçları yer alacak. İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nde 31 aydır kendisinden haber alınamayan PKK Lideri Abdullah Öcalan'a dönük mutlak tecridin, yapılacak olan açıklamanın başlıca gündemleri arasında olacağı öğrenildi. 

Yine Kürt sorununun demokratik çözümü konusuna vurgu yapılacak. Türkiye’nin demokratikleşmesi, Kürt sorunun demokratik çözümü ve tecridin kaldırılmasına yönelik partinin tutumunu yansıtacak olan açıklamada, aynı zamanda siyasi aktörlere de çözüm için çağrı yapılacak. 

Açıklamanın Meclis’te yapılacak olması, Yeşil Sol Parti’nin çözüm adresi olarak Meclisi işaret etmesi açısından önem taşıyor. 

Editör: Hamza Özkan