HABER MERKEZİ - Birçok kentte, hak gasplarına karşı eşitlik ve özgürlük için 1 Mayıs alanlarına çağrı yapıldı. 

1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla birçok kentte yapılan açıklamalarda, emek sömürüsüne karşı mücadele kararlılığı vurgulandı. 

DENİZLİ 

Denizli 1 Mayıs Platformu, Denizli Gazeteciler Cemiyeti binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan TMMOB Denizli İl Koordinasyon Kurulu üyesi Mehmet Sarıca, "1 Mayıs’ta alanlarda olmak işimize, aşımıza, ekmeğimize, emeğimize sahip çıkmaktır. 1 Mayıs’ta alanlarda olmak hakkımıza-hukukumuza; gelirde, vergide ve ülkede adalet talebimize sahip çıkmaktır. 1 Mayıs’ta alanlarda olmak eğitim ve sağlık başta olmak üzere herkese nitelikli kamu hizmeti hakkımıza sahip çıkmaktır. 1 Mayıs’ta alanlarda olmak söz ve karar hakkımıza; sendikalı olma, örgütlenme ve grev hakkımıza; ifade özgürlüğümüze; yani demokrasiye sahip çıkmaktır. Denizli 1 Mayıs 2024 Tertip Komitesi bileşenleri olarak bizler bu adaletsiz düzene karşı tüm halkımızı 1 Mayıs 2024 Çarşamba 14.30’da Çınar Meydanı’nda toplanmaya ardından miting alanımız olan Ulus Meydanı’na doğru yürüyüşe davet ediyoruz" diye konuştu.

ADANA

Adana’da Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Tabip Odası ve Adana Barosu, "Yoksulluğa, güvencesizliğe, sömürü ve baskılara karşı birliğimizi, mücadeleyi, dayanışmayı, umudu büyütmek için haydi 1 Mayıs'a" sloganıyla  1 Mayıs’ta saat 15.00’de Kasım Gülek Köprüsü’nden Uğur Mumcu Meydanı’na yürüyüş yapacak. 

KESK Adana Şubeler Platformu, 1 Mayıs'ta yapılacak yürüyüş ve mitinge katılım çağrısı yapmak için Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Adana Şubesinde açıklama yaptı.

'Hesabı sorulmadan durursak yüreğimiz kurusun...' 'Hesabı sorulmadan durursak yüreğimiz kurusun...'

Açıklamada ilk olarak söz alan Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Fatih Toprak, saat 15.00’te Kasım Gülek Köprüsü’nde yürüyüşe başlayıp, Uğur Mumcu Meydanı'nda (İstasyon Meydanı'nda) mitinge gerçekleştireceklerini belirterek, 1 Mayıs'ta tüm kesimleri alanlarda bir araya gelip mücadele etmeye çağırdı. KESK MYK üyesi Erdal Karakuş, 1 Mayıs’ta meydanlarda olacaklarını belirterek, “Eşitlikçi, özgürlükçü, barış halkların ve farklılıkların bir arada, kardeşçe yaşadığı bir ülke ve gelecek için alanlarda olacağız” dedi.

ANTALYA 

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Antalya Şubesi, 1 Mayıs'a katılım çağrısında bulunmak için sendika binasında basın toplantısı düzenledi. Açıklamayı yapan SES Antalya Şubesi Eşbaşkanı Şükran İçöz, tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerini 1 Mayıs’a davet ederek, "Emeğin, eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin, barışın, laikliğin hâkim olduğu bir gelecek ve ülke kurmaya yönelik mücadele sözümüzü yinelemek için 1 Mayıs alanlarında sınıf kardeşlerimizle, barıştan, eşitlik ve özgürlükten yana olan tüm halkımızla omuz omuza olacağız” dedi. 1 Mayıs’ta saat 14.00’de Aydın Kanza Parkı’nda olacaklarını ifade eden İçöz, “Yaşasın işçilerin emekçilerin uluslararası birlik dayanışma ve mücadele günü, yaşasın 1 Mayıs" diye konuştu.

ÊLİH 

Êlih Emek ve Demokrasi Platformu, 8 Mart Kadınlar Parkı’nda gerçekleştirilecek 1 Mayıs kutlamasına ilişkin Yılmaz Güney Parkı’nda açıklama yaptı. “Yoksulluğa, güvencesizliğe, sömürü ve baskılara karşı; birliğimizi, mücadeleyi, dayanışmayı, umudu büyütmek için haydi 1Mayıs’a” pankartının taşındığı açıklamaya, platform bileşenlerinin yanı sıra Belediye Eşbaşkanı Gülistan Sönük, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ile Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) yöneticileri, Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên AzadTJA) aktivistleri katıldı.  

Platform adına açıklamayı yapan Ramazan Bilmez, emeğiyle geçinenlerin iyiyi, güzeli, umudu yaşatmaya ve büyütme ihtiyacının her geçen gün biraz daha arttığına dikkat çekti. Bilmez, “Bizleri yok sayıp kapı kulu olarak görenlere, fakirden alıp zenginin kasasını dolduranlara, ayrımcılığı, kadrolaşmayı, yandaşlığı devlet politikası haline getirenlere, kadının esnek, güvencesiz, kısmi zamanlı işlerde çalıştırmakta ısrar edenlere, rant için kentlerimizi, doğamızı beton yığınına çevirenlere, barışı ve kardeşlik ortamını zehirleyenlere, savaş politikalarıyla kaynaklarımızı silahlanmaya harcayanlara, yargıyı siyasallaştıranlara karşı mücadeleyi büyütmek ve umudu örgütlemekten başka bir çıkış yolu olmadığını biliyoruz” diye belirtti.

MÜCADELEYİ BÜYÜTME ZAMANI 

1 Mayıs’ta alanda olacaklarını vurgulayan Bilmez, “Jin, jiyan, azadî demek için, Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yollarla çözümü için meydanları dolduracağız. Kaynaklarımızın ranta, sermayeye, SİHA’lara, İHA’lara, silahlara değil parasız, ulaşılabilir, nitelikli ve anadilinde, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamayı amaç edinen kamu hizmetlerine aktarılması için alanlarda olacağız. Şimdi mücadeleyi, umudu ve dayanışmayı büyütme zamanı” diyerek, katılım çağrısı yaptı. 

Bilmaz’in ardından konuşan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Kadın Sekreteri Döne Gevher Koyun da şunları belirtti: “Kadınların, halkların hak gasplarına karşı hep birlikte özgürlük, eşitlik demek için alanlara bekliyoruz.” 

ANKARA

Ankara 1 Mayıs Tertip Komitesi, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın kutlanacağı mitingin hazırlıklarını tamamladı. Tertip komitesi, Tandoğan Meydanı’nda yapılacak olan miting öncesi saat 12.00’da Atatürk Kültür Merkezi (AKM) önünde oluşturulacak kortejler ile yürüyüş başlayacak, saat 13.30’da ise kortejler mitingin yapılacağı alanda olacak. 

150 KİŞİLİK GÜVENLİK ÖNLEMİ

Tertip komitesi bileşenlerinden oluşan yaklaşık 150 kişilik grubun güvenliğini sağlayacağı 1 Mayıs İşçi Bayramı Mitingi sendika konfederasyonlarının yapacağı Kürtçe ve Türkçe konuşmaların ardından Bandista Müzik Grubu’nun konseri ile devam edecek.

‘TANDOĞAN MEYDANI’NA BEKLİYORUZ’

Yapılan hazırlıklar ve çalışmalar kapsamında 1 Mayıs Tertip Komitesi’nin yaptığı görüşmelerde, sendikalar, odalar, meslek örgütleri, dernekler ve siyasi partilerin kortejler oluşturacağı ve yapılan çalışmalar sonucunda işçi ve emekçilerin katılacağı mitinge katılımın yoğun olacağı da ifade ediliyor. Ankara Tertip Komitesi, “Emeğine, demokrasiye, laiklik ve özgürlüklere, adalete ve hukuka sahip çıkmak isteyen herkesi 1 Mayıs'ta Tandoğan Meydanına bekliyoruz” çağrısında bulundu.

Muhabir: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/240520