AMED – Arjen Arî adına düzenlenen şiir yarışmasında, “Deftera Qatayî” isimli dosyayla Rêzan Dıljen ödüle layık görüldü.

Çağdaş Kürt şiirinin öncülerinden olan ve 30 Ekim 2012’de yaşamını yitiren Arjen Arî anısına her yıl düzenlenen Arjen Arî Şiir Yarışması’nın ödül törenin 10’uncusu Amed Mimarlar Odası’nda gerçekleşti. Sor Yayınları ve Arjen Arî’nin ailesinin düzenlediği ödül töreninin gerçekleştiği salona Arî’nin fotoğrafı asıldı. Törene çok sayıda Kürt edebiyatçı ve sanatçı katıldı. 

Bu yıl “Deftera Qatayî (Yırtık Defter)” isimli dosya ile Rêzan Dıljen ödüle layık görüldü. Necla Ari, İrfan Amîda, Lal Laleş, Yehya Omerî ve Zahir Kayan’ın jüriliğini yaptığı yarışmada, her yıl verilen onur ödülü Halkların Demokratik Partisi (HDP) önceki dönem Milletvekili Garo Paylan’a verildi. 

‘GENÇLER İÇİN BÜYÜK UMUT’

Törende Arî’nin oğlu Behzat Arî söz alarak, yarışmanın babasının adının yaşaması ve Kürt şiirinin ilerlemesi adına önemli olduğunu vurguladı. Sor Yayın adına söz alan Rojhat Turgut da Arjen Arî’nin, “Ben bilinen bir sanatçı olacağımı düşünmüyordum” sözünü hatırlatarak, “Onu dediği zaman yine önemli bir şairdi. Ama şimdi bu salona baktığımız zaman artık gençlerin öğretmeni olduğunu da görüyoruz. Gençler için büyük bir umut” diye kaydetti. 

Tahir Elçi ödülü Cumartesi Anneleri'ne verildi Tahir Elçi ödülü Cumartesi Anneleri'ne verildi

Yazar Hakkı Zariç ise sözlerine Râzan Dıljen’i tebrik ederek başladı. Zariç, “Arjen Arî’nin Kürtçedeki önemi ve onun yarattığı etkiyi onurla takip ediyorum. Bir ulusun büyük bir şairlerinin olması o ulus için büyük bir olanak oluyor. Arjen Arî, onurla ve gururla yazan bir şairdi” dedi.

‘DURUŞUYLA ÖRNEKTİ’

Yazar Lal Laleş,  “Şüphesiz Arjen Arî hepimizin arkadaşıydı. Gençlerle de arkadaşlık yapıyordu” diyerek, Arî’nin duruşuyla, Kürtçeyi savunmasıyla herkese örnek olduğunu vurguladı. Arî’nin şiirlerine, diline sahip çıkılması gerektiğinin altını çizen Laleş, “Şüphesiz gittikçe bu çalışma daha da güçlenecek. Gençlerimiz daha çok öncü olacak. Arjen Arî’nin gayreti devam ettirilmeli” diye kaydetti. 

‘DİL HAKKI İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ’

Konuşmaların ardından Kürt Yazarlar Derneği (PEN) Eşbaşkanı Ömer Fidan’ın mesajı okundu. Fidan’ın mesajında şu ifadeler yer aldı: “Bizler bağımsız Kürt yazarlarıyız.  Bizler Kürt dili ve edebiyatın gelişmesi için mücadele veriyoruz. Amacımız Kürt dilinin ve sesinin dünyaya yayılmasıdır. Kürt PEN merkezi olarak bizler, özgürlük, barış, dil hakkı ve kadın hakları için, tutsak yazarların serbest bırakılması için mücadele ediyoruz.”

ÖDÜLLER VERİLDİ 

Ardından Rêzan Dıljen’e ödülü verildi. Ödülünü Arî’nin kardeşi Nejla Arî’nin elinden alan Dıljen, ödüle laik görüldüğü için mutlu olduğunu dile getirirken, şiire başlamasında Kürt Bedirxan ve Arî’nin payı olduğunu kaydetti. Garo Paylan adına onur ödülünü ise Lal Laleş’in elinden Rojhat Turgut aldı. 

Törende Arî’nin bütün şiirlerinin yıl sonuna kadar Sor Yayınları tarafından tek kitap haline getirileceği bilgisi de paylaşıldı.  

Kaynak: http://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/223940