İSTANBUL - Avrupa Parlamentosu'nda, İmralı'daki hak ihlallerinin de gündeme geleceği "18. Uluslararası Avrupa Birliği, Türkiye ve Kürtler Konferansı" bugün başlıyor.

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Sivil Komisyonu (EUTCC) tarafından düzenlenen "18. Uluslararası Avrupa Birliği, Türkiye ve Kürtler Konferansı", bugün Avrupa Parlamentosu’nda (AP) başlayacak. İki gün sürecek konferansın açılış oturumunda, EUTCC Başkanı Kariane Westrheim, AP Başkan Yardımcısı Dimitrios Papadimoulis ve AP üyesi Andreas Schieder'in de aralarında bulunduğu bazı isimler söz alacak. 

Konferansın ilk gününde, “Seçim Sonrası Türkiye” başlığıyla bir panel düzenlenecek. Moderatörlüğünü Ayça Çubukçu'nun üstleneceği panelde, Mayıs 2023 seçimlerinin analizi, Türkiye'de demokrasinin durumu ve muhalefetin rolü başlıkları tartışılacak. Konuşmacılar arasında Michael Gunter ve Aslı Erdoğan da yer alacak. 

İkinci günü ise, Lozan Antlaşması'nın 100. Yılı konulu panelle başlayacak. Antlaşmanın tarihsel ve siyasi etkileri ele alınacak. Hans-Lukas Kieser ve Brando Benifei tarafından tartışmalar yürütülecek.

Ardından “Dünya Siyasetinde Geçiş Dönemi” konulu panelde, çevre katliamı, iklim değişikliği ve Ortadoğu'nun jeopolitik dinamikleri gibi başlıklar tartışılacak. Konuşmacılar arasında Şermin Güven ve Asya Abdullah yer alıyor.

İMRALI GÜNDEMİ

“Kalıcı Barış: Sesleri Yükseltmek” konulu panelde, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 25 yıldır ağır tecrit koşulları altında tutulduğu İmralı Ada Cezaevi'ndeki insan hakları ve koşulları ele alınacak. Abdullah Öcalan'ın avukatlarından Raziye Öztürk ve EUTCC üyesi Dersim Dağdeviren de bu panelde konuşma yapacak. 

KADIN PERSPEKTİFLERİ

Konferansta ayrıca feminist dış politika, kadın devrimi ve kadınların siyasetteki rolünün vurgulandığı “Yaşama Özgürlüğü-Kadın Perspektifleri” konulu bir panel düzenlenecek. 

İran’daki seçimler sona erdi İran’daki seçimler sona erdi

Konferansın son oturumunda ise, "Avrupa Birliği ve Türkiye: İşbirliği ve Çelişkiler" başlığı ele alınacak. AP Türkiye raportörü Nacho Sanchez Amor ile bir röportaj yapılacak. 

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/226211