İSTANBUL - Maramara Kapalı Cezaevi’nde bulunan 14 tutsağa, 19 Aralık Cezaevi Katliamı’nın yıl dönümünde gerçekleştirdikleri protesto gerekçe gösterilerek disiplin cezası verildi.

Marmara Kapalı Cezaevi’nde 19 Aralık Cezaevi Katliamı’nın yıl dönümünde, yapılan protesto gerekçe gösterilerek 22 tutsağa disiplin cezası verildi.

Hükümetin “Hayata Dönüş” operasyonu olarak adlandırdığı, 30’dan fazla tutsağın yaşamını yitirdiği, 300’den fazla tutsağın da yaralandığı 19 Aralık Katliamı'nın yıl dönümünde tutsaklar, katliamı protesto etti. Tutsaklara, marş söyledikleri ve slogan attıkları gerekçesiyle disiplin cezası verildi. Bu kapsamda 30 Nisan’da 4 tutsağa 2 ay “ziyaretçi kabulünden yoksun bırakma cezası” verilirken, 18 tutsağa ise 2 ay “Haberleşme ve iletişim araçlarından yoksun bırakma cezası” verildi.

Nurettin Çelik 30 yılın ardından tahliye edildi Nurettin Çelik 30 yılın ardından tahliye edildi

8 TUTSAĞIN CEZASI BOZULDU

Tutsaklar, Disiplin Kurulu Başkanlığı tarafından verilen cezalara itirazda bulundu. İtiraz sonucu, Silivri 2’nci İnfaz Hakimliği, 8 tutsak hakkındaki disiplin cezasını, “Kameraların ses kaydı yapmaması sebebiyle slogan atıp atmadıklarının ve kapılara vurup vurmadıklarının tespit edilemediği” gerekçesiyle bozdu. 

14 tutsak hakkındaki disiplin cezaları ise onaylandı. 

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/244287