AMED – İHD’nin hasta tutsak listesinde yer alan Necim Sosin 30 yıl sonra tahliye oldu.

Amed'te açılan Turizm ve Gastronomi Fuarı’na yoğun ilgi Amed'te açılan Turizm ve Gastronomi Fuarı’na yoğun ilgi

Şirnex’ın Hezex (İdil) ilçesinde 1993 yılında henüz 24 yaşında iken gözaltına alınarak, 50 günlük ağır işkencenin ardından çıkarıldığı Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde (DGM) “devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak” iddiasıyla müebbet hapis cezasına çarptırılan Necim Sosin, bugün tahliye oldu. İnsan Hakları Derneği’nin (İHD), hasta tutsak listesinde de yer alan Necim Sosin’i çıktığı Diyarbakır 2 No’lu Yüksek Cezaevi önünde ailesi ve akrabaları, Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) üyeleri ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Resul Sadak karşıladı.

‘HALKIM İÇİN MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEĞİM’

Cezaevinden çıkarken zılgıt alkış ve çiçeklerle karşılamanın ardından Amed’in Rêzan (Bağlar) ilçesinde bulunan Bahattin Demircan taziye evine geçildi. Burada da kitlesel karşılanan Sosin’in ilk sözleri, “Cezaevinde 30 yıl az bir süre değil. Bir ömürdür. Bizler halkımız için cezaevine girdik. Orada mücadele ettik, çıktıktan sonrada halkımız için mücadele edeceğiz” oldu.

Sosin, cezaevi süresi boyunca her iki kulak zarında yırtılma, mide, bağırsak rahatsızlığı, beyninde bir damarın iflası etmenin yanı sıra gözlerinde görme sorunu, diş ve kemik erimesi gibi birçok hastalıkla mücadele etti.

Kaynak: http://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/224163