İSTANBUL - Cezaevinde üç defa kalp krizi geçiren ve tek başına tutulan Barış Annesi Muhlise Karagüzel, ATK’nin yüzde 90 engelli ve “cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen tahliye edilmiyor.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek amacıyla her hafta düzenlediği “F Oturması”nın 597’ncisini dernek binası önünde gerçekleştirdi. Eylemde, Menemen R Tipi Cezaevi’nde tutulan yüzde 90 engelli ve 62 yaşındaki ağır hasta tutuklu Muhlise Karagüzel’in durumuna dikkat çekildi. Açıklamada sık sık “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın”, “Muhlise Karagüzel serbest bırakılsın”, “Tedavi haktır engellenemez” sloganları atıldı. Basın açıklamasını ise İHD üyesi Meryem Bars okudu.

‘ÖNLEM ALMAK ZORUNDALAR’

Erzincan L Tipi Kapalı Cezaevi’nde gırtlak kanseri teşhisi konulan 70 yaşındaki hasta tutuklu Şakir Turan’ın tedavi için sevk edildiği Erzincan Araştırma Hastanesi’nde 30 Ağustos sabahı yaşamını yitirdiğini hatırlatan Bars, cezaevlerinin “ölüm evi”ne dönüştüğünü söyledi. Bars, cezaevi koşullarında hasta tutukluların tedavi ve sağlığa erişiminin sağlanmadığı gibi, var olan sorunların çözümü konusunda yetkililerin isteksiz davrandığını da sözlerine ekledi. Bir an önce önlemler alınması gerektiği çağrısında bulunan Bars, “Bu durum tedavi edilebilir hastalıkların ölümle sonlanmasına neden olmakta ve artan mahpus ölümleri bunu net olarak ortaya koymaktadır. Her hafta olduğu gibi bu hafta da yetkililere mahpusların sağlık ve yaşamını koruyacak önlemleri almak zorunda olduklarını hatırlatıyoruz” şeklinde konuştu.

YÜZDE 90 ENGELLİ

Bu haftaki F Oturması’nda Menemen R Tipi Cezaevi’nde tutulan yüzde 90 engelli ve 61 yaşındaki ağır hasta tutuklu Muhlise Karagüzel’in durumunu dikkat çeken Bars “Bir Barış Annesi olarak yürüttüğü faaliyetlerinden dolayı suçlanarak tutuklanan ve tutuklandıktan sonra üst üste üç defa kalp krizi geçiren Muhlise Karagüzel kalp, diyabet, hipertansiyon, astım, bel ve boyun fıtığı hastasıdır. Kan şekeri çok yükseldiği için günde dört defa insülin iğnesi yapılmaktadır. Şeker yüksekliği gözlerine ve böbreklerine zarar vermiş olduğu için şiddetli ağrılar çekmekte, astım hastalığına bağlı olarak nefes almakta zorlanmakta ve uyuyamamaktadır. Yüzde 90 engelli raporu bulunan Muhlise Karagüzel için diyet beslenme gerekmesine rağmen bu ihtiyacı karşılanmamakta, bu durum sağlık sorunlarını artırmaktadır” diye belirtti.

ATK RAPORUNA RAĞMEN SERBEST BIRAKILMIYOR!

Gözlerindeki rahatsızlık nedeniyle defalarca göz anjiyosu yapılan Karagüzel’in acilen ameliyat olması gerektiğini belirten Bars, “Ancak hapishane koşullarında yeterli bakım verilemeyeceği için bu ameliyat sırasında gözlerini kaybetme ihtimali bulunduğundan ameliyat edilememiştir. Kızının verdiği bilgilere göre, Karagüzel’in sağlığı risk altında. Bu nedenle 4 ay önce Kayseri Bünyan Kadın Kapalı Hapishanesi’nden tedavi amaçlı Menemen R Tipi Hapishanesi’ne sevk edildi. Kızının verdiği bilgiye göre, kek başına kalamayacak olmasına ve 4 ay önce Kayseri Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından verilen yüzde 90 engelli ve hapishanede kalamayacağına dair rapora rağmen serbest bırakılmadı. Ve sevk edildiği Menemen R Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda tek başına tutuluyor. Tek kişilik hücrede tutuluyor olması onun yaşamına yönelik riski artırdığı için ailesi Karagüzel’in derhal serbest bırakılmasını talep ediyor” diye belirtti.

DUYARLILIK ÇAĞRISI

Karagüzel’in ağır sağlık sorunlarına rağmen tek başına “tecrit” halinde tutulmasının ölüme terk edilmesi anlamına geldiğini belirten Bars, “Hapishane koşullarında gerekli tedavi ve bakımı sağlanamayan ve her an yeni kalp krizi riski ile yaşayan Karagüzel’in serbest bırakılarak tedavisinin dışarıda sürdürülmesi sağlık ve yaşam hakkının korunması bakımından zorunluluk halini almıştır” dedi. Bars, Karagüzel ve tüm hasta tutukluların serbest bırakılarak, sağlık ve yaşam haklarının korunması için yetkilileri göreve, kamuoyunu da duyarlılığa çağırdı.

Editör: Hamza Özkan