MERSİN- Çukurova TUAY-DER, Yeşil Sol Parti ve HDP’nin de içerisinde yer aldığı heyet, 30 yılın ardından tahliye olan Nail Demir’i kitlesel şekilde ziyaret etti.

Afyonkarahisar 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan 59 yaşındaki Nil Demir, 30 yılın ardından 2 Eylül’de tahliye edildi. Demir’in Akdeniz İlçesi Çilek Mahallesi’nde bulunan aile evine kitlesel ziyaret gerçekleştirildi. Ziyarete Çukurova Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (Çukurova TUAY-DER) , Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekilleri  Ali Bozan ve Perihan Koca, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin il ve ilçe örgütlerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. HDP Çilek Mahallesi Temsilciliği’nden Demir’in evine kitlesel bir şekilde yürüyüş yapılırken, sık sık “Biji berxwedana zindana”, “Siyasi tutsaklar onurumuzdur” sloganları atıldı.

40 YILLIK AĞIR BEDELLER

Burada konuşan Çukurova TUAY-DER  Eşbaşkanı Ergin Altuntaş, “Hukuksuz bir şekilde Türkiye zindanlarında yürütülen kirli savaşın sonucunda onbinlerce tutsak hala cezaevinde. Nail Demir arkadaşımız şu an aramızda ama Kürt halkı 40 yıldır mücadele ediyor ve ağır bedeller yaşanmıştır. Birçok hasta tutsak cezaevlerinde yaşamını yitirmiştir. Başta sayın Öcalan olmak üzere tüm siyasi tutsaklar serbest bırakılana kadar mücadelemiz devam edecek” dedi.

'BULUŞACAĞIZ'

Ardından konuşan Nail Demir, “Gönül isterdi geride kalan tüm arkadaşlarımız tahliye edilsin. İnancım bir gün mutlaka Amed surlarında özgürlük halaylarımızla başta Sayın Öcalan olmak üzere tüm siyasi tutsaklar buluşacağız” diye belirtti.

‘MÜCADELENİN ARKASINDA DURDULAR’

Ziyarette konuşan Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Ali Bozan ise şu ifadeleri kullandı: “Şu an cezaevlerinde 30 yıldan fazladır kalan ve tahliyeleri hukuka aykırı bir şekilde ertelenen yüzlerce arkadaşımız var. İdare Gözlem Kurulları kendini mahkeme yerine koyuyor, bugün yüzlerce arkadaşımız hukuka aykırı bir şekilde cezaevinde. Şunu gördüler; arkadaşlarımız cezaevlerinde 30 yıl iradeli bir şekilde mücadelelerinin arkasında durdular. Cezaevinde yapılan bu uygulamalar İmralı’da devam ettirilen tecritten bağımsız değil. İmralı’daki tecrit kaldırılıncaya mücadelemiz devam edecek.”

Editör: Hamza Özkan