Dersim’de 4 Mayıs 1937’de başlatılan ve 70 bin insanın yaşamını yitirdiği katliamın 84’üncü yıldönümü.

Türkiye’nin 4 Mayıs 1937 tarihinde Bakanlar Kurulu kararıyla “Tunceli Tenkil Harekatı” adı altında başlattığı Dersim Tertelesi (katliam) 84’üncü yılına girdi. Dersim Tertelesi’nde resmi kayıtlara göre 16 bin resmi olmayan kayıtlara göre 70 bin insan katledildi, on binlercesi sürgün edildi, Türk ve Müslüman toplumun içinde “zorunlu iskana” tabi tutuldu. Alevi, Kürt, Ermeni çocuklar ise Türk ve Müslüman yapılmak üzere köklerinden koparılarak kimsesizliğe mahkum edildi. Köklerinden koparılan kız çocukları bugün “Dersim’in kayıp kızları” olarak anılıyor. 84 yıl geçti ancak hala Türkiye toplumu da devlet de Dersim Tertelesi ile yüzleşmedi.

Tarihte öne çıkan diğer önemli olaylar şöyle:

1916: Amerikalı yazar, eylemci ve insan hakları savunucusu Jane Jacobs doğdu.

2013: Barış İçin Kadın Girişimi (BİKG) tarafından, "Kadınlar barış sürecinde aktif rol alıyor" başlığı altında Boğaziçi Üniversitesi konferans salonunda toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda, barış sürecinde kadınların yol haritası oluşturuldu.

2015: Yekitiya Star, Rojava'nın birçok kentinde inşa çalışmaları kapsamında kadın komünleri oluşturdu.

Sosyalistlerden Taksim çağrısı: Alanlarda birleşelim Sosyalistlerden Taksim çağrısı: Alanlarda birleşelim

2016: Mêrdîn Qoser (Kızıltepe) Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Ubeydullah Eren Sağlık Yaşam Alanı Merkezi'nin kadınlara yönelik "Kanser taramaları ve eğitim programları" kapsamında eğitim gerçekleştirdi.

2016: Amed’in Peyas (Kayapınar) Belediyesi tarafından geliştirilen Köy Pazarı projesiyle kadınlar, haftanın belirli günlerinden ürünlerini satışa sunacak.

2016: UNESCO/Guillermo Cano Dünya Basın Özgürlüğü Ödülü, Azerbaycanlı araştırmacı gazeteci Khadija Ismayilov’a verildi. 

2019: Dünyanın dört bir yanından 34 kadın İtalya’da TEDWomen küratörü Pat Mitchell’ın The Rockefeller Vakfı’yla “Değişim için Kadın Lider Dayanışması” forumu düzenledi.

2019: Kuzey ve Doğu Suriye’nin Hesekê Kantonu’na bağlı Hol kentinde DAİŞ’in tuzakladığı mayının patlaması sonucu Jineolojî Akademisi’nin kurucularından Malda Kausa yaşamını yitirdi.

Kaynak: https://jinnews.net/TUM-HABERLER/content/view/233086