HABER MERKEZİ - Cumhur ve Millet İttifakı çıkardıkları Meclis’e yalnızca 89 kadın vekil gönderirken, Yeşil Sol Parti ise eşit temsiliyeti baz alarak hazırladığı listeler sonucunda 30 kadın vekili Meclis’e gönderdi. 

Cumhurbaşkanlığı ve Meclis Genel Seçimleri’nde kesin sonuçlar henüz açıklanmadı. Şimdiye kadar sandıkların yüzde 99’u açılırken, Cumhurbaşkanlığı seçimi ise bir sürpriz olmazsa ikinci tura kalmış gibi görünüyor. Seçimlerde en çok da kadın temsiliyeti oranları merak ediliyordu. Şimdiye kadar elde edilen verilere göre 600 vekil koltuğundan yalnızca 120’sine kadınlar oturabildi. 

Yeşil Sol Parti farkı

  

Bu seçimlere 270 aday ile girerek eşit temsiliyeti baz alan Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), seçim sonuçlarında da farkını ortaya koydu. Kesin olmayan verilere göre Yeşil Sol Parti 62 milletvekilini Meclis’e göndermeyi başardı. 62 vekilden 30’u ise kadın milletvekili. 8 kentte 1’inci sırada aday gösterilen kadın vekil adayları, yeni dönemde Meclis’te kentlerini temsil edecek. 

İktidar ve ana muhalefet yine şaşırtmadı

Kesin olmayan sonuçlara göre yeniden iktidara gelen AKP-MHP iktidarı ile CHP-İYİ Parti ise çıkardıkları kadın vekil sayısıyla bir kez daha sınıfta kaldı. 266 vekil çıkaran AKP, Meclis’e 50 kadın vekil, 169 vekil çıkaran CHP, 30 kadın vekil, 44 vekil çıkaran İYİ Parti 6 kadın vekil, 50 vekil çıkaran MHP 3 kadın vekil ve Emek ve Özgürlük İttifakı çatısı altında seçimlere girerek 4 vekil çıkaran TİP ise 1 kadın vekili Meclis’e gönderdi. 

Bu kentlerden hiç kadın vekil çıkmadı

Semsûr, Aksaray, Amasya, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bilecik, Çewlig, Bolu, Burdur, Çanakkale, Çorum, Xarpêt, Erzincan, Gümüşhane, Îdir, Karabük, Kırıkkale, Karaman, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Kütahya, Niğde, Ordu, Rize, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak’tan şimdiye kadar açıklanan verilere göre hiç kadın vekil çıkmadı. YSK verilerine göre sandıkların yüzde 99’u açılırken, bu kentlerden kadın vekil çıkma olasılığı da güç görünüyor. 

( Kaynak: JINNEWS )

Editör: Hamza Özkan