BEDLÎS - AKP’nin 22 yıldır belediyeyi yönettiği Elcewaz ilçesinde rüzgar bu kez DEM Parti’den yana. Eşbaşkan adayları Dilek Akdağ ve Cesim Tusun, ilçenin makus talihini değiştirmeye talip olduklarını ifade etti.

31 Mart yerel seçimlerinde sandıklardan çıkacak oyların renginin nasıl olacağı merak edilen merkezlerden biri Bedlîs’in Elcewaz (Adilcevaz) ilçesi olacak. 22 yıldır AKP’li belediyenin yönettiği ilçede, altyapı eksikliğinden kaynaklı birçok mahallede yıllardır giderilemeyen içme suyu sorunu söz konusu. Çöple dolmasına rağmen el atılmayan dereler ise bir başka önemli sorun. Üstelik dereleri dolduran bu çöpler Wan Gölü'ne kadar ulaşıyor. Yine ilçede arıtma tesisi bulunmamasından kaynaklı kanalizasyon suları da göle akıyor.

Halkın yıllardır çözülmeyen sorunlar nedeniyle artık değişim talebinde bulunduğu göze çarpan ilçede AKP, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Büyük Birlik Partisi (BBP), Yeniden Refah Partisi (YRP),  Saadet Partisi (SP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) gösterdikleri adaylarla seçim yarışına girmiş durumda. Bu 6 parti içerisinde son genel seçimlerde oylarını en çok arttıran parti olan DEM Parti, ilçede esen değişim rüzgârının yöneldiği adres konumunda.

Partinin Elcewaz Belediye Eşbaşkan Adayları Dilek Akdağ ve Cesim Tusun, AKP yönetimlerinin ilçede yarattığı tahribatı ve projelerini anlattı.

DEM Parti Bitlis seçimlerini YSK'ye taşıdı DEM Parti Bitlis seçimlerini YSK'ye taşıdı

‘İLÇENİN MAKUS TALİHİNİ DEĞİŞTİRMEYE TALİBİZ’

Elcewaz doğumlu Cesim Tusun, 24 yıllık avukat. Elcewaz’ın çocukluğunda daha renkli ve cazibesi olan bir yer olduğunu dile getirerek sözlerine başlayan Tusun, AKP’li yönetimin halka dokunan politikalar üretmedikleri Elcewaz’ı ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan geri bıraktığını ifade etti. Tusun, “AKP iktidarı her şehir ve köyde ekonomik sıkıntılar yarattı. En büyük payı ise Elcewaz aldı. Örneğin ilçede halen doğalgaz yok. Halk soba veya elektrikli ocaklarla ısınabiliyor. Özellikle alt yapıda birçok sorun var. Derelerin Elcewaz’ın çöpünü o güzelim Van Gölü’ne akıtmaktan başka bir işlevi yok. Oysa dere tarıma kanalize edilebilir. Arıtma sistemleri yapılarak, içme suyu olmayan mahallelere su götürülebilir. Halkın temizlik ve içme suyu çok rahatlıkla sağlanabilir. Halen birçok mahallede su ve yol sıkıntıları var. Bunlar tabi belediyenin yapması gereken şeyler. Oysaki gelenlerin tümü rantçı bir anlayış ve bakış açısıyla belediye yönetmişler. Bütün bunların yanında biz, Elcewaz’ın makus talihini değiştirmeye talibiz” şeklinde konuştu.

DİĞER PARTİLERİN ADAYLARI 

İlçede 6 partinin aday çıkarmış olması üzerinde duran eden Tusun, diğer partilerin adaylarına ilişkin şunları söyledi: “Şu anda seçime giren diğer partilerin adayları daha önce AKP’ye adaylık için başvuru yapan adaylar. Bir kısmı geçmiş dönemde AKP’de belediye başkanlığı bile yaptı. Dolayısıyla şu anda AKP’ye karşı gibi bir duruş sergileseler de bu çok gerçekçi değil. Horoz ölür gözü çöplükte kalırmış. Bu diğer adayların çoğu kişisel intikam hırslarıyla hareket ediyorlar. Yani Elcewaz’a hizmetten ziyade ‘Biz bir seçilelim daha sonra kendi çöplüğümüze dönelim’ anlayışındalar. Dolayısıyla Elcewaz halkının da bunu görmesi gerekiyor.” 

Diğer adaylar üzerinden seçim sonuçlarına ilişkin matematiksel bir hesap içerisinde olmadıklarını belirten Tusun, şimdiye kadar partilerine uzak kalmış ilçe halkının ön yargılarını kırma çabası içerisinde olduklarını vurguladı.

HALK ARTIK DEĞİŞİM KANAATİNE SAHİP

Elcewaz halkından güçlüden değil, haklıdan yana olmasını ve sorunlarına çözüm üretecek adaya yönelmesini beklediklerini dile getiren Tusun, “Buranın bir evladı olarak halkımızın dertleriyle ilgileneceğiz. Biz belediye binasına kapanıp oradan belediyeyi yönetecek değiliz. Halkla beraber yönetmeye talibiz. Halkın içerisinde olacağız. Halkın dertleriyle dertleneceğiz, neşesiyle neşeleneceğiz. İlçe halkı bugün artık değişim kanaatinde.  Bu değişimin mecrası da biziz diye düşünüyoruz. Halkımızın iradesini sandıkta bizden yana tecelli edeceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

AKDAĞ: İLÇE YILLARDIR GERİ BIRAKILDI 

Partinin uzun süredir siyasetin içerisinde yer alan bir ismi olan diğer Eş Başkan Adayı Dilek Akdağ ise, gelişime açık olan ilçenin yıllardır geri durumda bırakıldığını kaydetti. 

Akdağ, “Elcewaz’da hem göl hem de Süphan Dağı’nın olması büyük bir avantaj. Bugün Uludağ, Palandöken kadar hemen yanı başımızda Süphan Dağı kış turizmine çok uygun. Burayı kış turizmine kazandıracağız. Yine Van Gölü’nün en güzel sahili Elcewaz’da. Burası da yaz turizmi içine değerlendirilebilir. Ayrıca Elcewaz’ın Türkiye genelinde meşhur olan cevizleri var. Kooperatifler kurup cevizlerimizi dünya pazarına sunabiliriz” diye belirtti.

‘DEMOKRATİK, EKOLOJİK, KADIN ÖZGÜRLÜKÇÜ PARADİGMAYLA…’

Partilerinin belediyecilik anlayışına değinen Akdağ, kararlar halkla beraber almak üzere gençlik, kadın, köy ve mahalle meclisleri kuracaklarının altını çizdi. Akdağ, “Biz meclislerimizle beraber ortak karar alıp, ortak bir şekilde söylediğimiz projeleri hayata geçireceğiz. Demokratik, ekolojik, kadın özgürlükçü paradigmamızı göz önünde bulundurarak yola çıkacağız. Bunları birer birer hayata geçireceğiz. Özellikle kadınlar için kooperatifler kurup ekonomik yaşama katacağız” dedi.

DİĞER PARTİLERİN ADAYLARI: RANTÇILAR, TALANCILAR, HIRSIZLAR

Elcewaz’da ilk defa bir yerel seçimde 6 partinin yarış içine gireceğine değinin Akdağ, “6 partiye ayrılmasının en büyük sebebi rantçılar, talancılar, hırsızlar dediğimiz grupların birbirinden ayrılması. Bizi bunlardan ayıran da paradigmamız ve düşüncemizdir. Biz halkın olanı halka vermeye geldik. Ama onlar halkın olanı kendi ceplerine indirmeye geldi. Biz iyi bir örgütlenmeyle, kendimizi iyi ifade ettiğimizde inanıyorum ki Elcewaz’ı alacağız. Eğer bir kere alırsak bir daha da Elcewaz rantçıların eline geçmeyecektir” dedi. 

22 yıldır AKP’nin iktidarda olduğunu söyleyen Akdağ, Elcewazlıların vicdanlarına ve ceplerine bakarlarsa doğru partinin DEM Parti olduğunu göreceklerini vurguladı.

CESİM TUSUN KİMDİR? 

Tusun, Elcewaz’ın Aydınlar beldesinde doğdu. Genç yaşlarda Ankara’ya göç etti. İstanbul Hukuk Fakültesi’ni bitiren Tusun, Ankara’da avukatlık yapmaya başladı. 24 yıldır mesleğini sürdüren Tusun, 2009 yerel seçimlerinde doğduğu belde olan Aydınlar’da belediye eşbaşkan adayı olarak siyasete atıldı.

DİLEK AKDAĞ KİMDİR? 

Wan’ın Artemêt ilçesinde dünya gelen Akdağ, siyasete BDP Artemet İlçe Örgütü’nde adım attı. Burada iki dönem yöneticilik yapan Akdağ, ardından HDP içerisinde yer aldı.

MA / Ömer İbrahimoğlu

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/234825